Jak i czy warto wypożyczyć auto na Majorce?

Jak i czy warto wypożyczyć auto na Majorce?

Można powiedzieć, że na Majorce najlepiej pożyczyć rower – praktycznie gdzie się nie spojrzy, to widać rowerzystów i wiele ścieżek rowerowych. Ale o tym napiszemy innym razem. Dzisiaj skupimy się na pytaniu czy warto pożyczyć auto?

Wakacje w Turcji

Zdecydowanie tak! Dlaczego, gdzie i jakie dowiecie się z poniższego wpisu.

Dlaczego warto wypożyczyć samochód na Majorce?

Wyspa sama w sobie jest bardzo mała, można powiedzieć, że na dobrą sprawę można ją przejechać w najdłuższym miejscu w około godzinę. Natomiast to, że wyspa jest mała, nie znaczy, że nie ma wielu ciekawych miejsc do zobaczenia! I tu właśnie dotykamy sedna – wiele atrakcji, ciekawych miejsc rozsianych jest po całej wyspie, co w praktyce oznacza, że bez samochodu będzie ciężko je zobaczyć. Z jednej strony mamy zachodnią część, bardzo górzystą z pięknymi widokami, tak samo północno-zachodni kraniec wyspy. A po wschodniej i południowej części wiele miejsc z pięknymi plażami.

Port de Soller – znane miasteczko na Majorce

W zależności od tego, gdzie będziecie mieszkać na Majorce, to wypad do takich miast jak Palma de Mallorca, Alcudia, Valldemosa, Deia, Soller, Port de Soller…. może być co najmniej utrudniony, a czasami wręcz niemożliwy.
Poruszając się autem, możecie w dowolnym momencie, w dowolnym miejscu zatrzymać się na podziwianie widoków, zwiedzanie ciekawych miejsc – będziecie w pełni mogli odkrywać uroki tej przepięknej wyspy.

Valldemossa – słynne miasteczko na Majorce

Jak wypożyczyć auto na Majorce?

Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej pożyczyć auto przez internet, jeszcze przed wyjazdem na Majorkę. Zdecydowanie odradzamy pożyczanie samochodu w biurach na lotniskach – te ze względu na duże koszty własne (biuro na lotnisku, parking dla aut przy lotnisku) najczęściej wyjdą Wam znacznie drożej.

Ciekawą opcją jest znalezienie wypożyczalni samochodów, która znajduje się blisko lotniska. Ideał – to taka wypożyczalnia, która jeszcze ma swoje busy i odbierze nas z lotniska, a po oddaniu auta – na to lotnisko nas zawiezie (wszystko w cenie – więc nawet ewentualne koszty dojazdu do lotniska można uznać za oszczędność).

Majorka – busy z lotniska dowożą do wypożyczalni

My osobiście znaleźliśmy takie biuro – OK Rent a car. Strona wypożyczalni to www.okrentacar.es

W przypadku skorzystania z tej wypożyczalni, wychodzi się z lotniska na teren parkingów, gdzie znajdziecie wyraźnie oznaczone busy – czarne z jaskrawozielonym napisem OK Rent a Car – Shuttle BUS (na zdjęciu poniżej to ten obok czerwonego). Busy te pojawiają się co 15-30 minut!

Busy na lotnisku na Majorce – tutaj parkują także te doworzące do wypożyczalni aut

Patrząc na ilość aut, które widzieliśmy na parkingu samej wypożyczalni, a później liczne widzieliśmy na drogach – to jest chyba jedno z większych biur wypożyczania aut na wyspie.
Obsługa bardzo profesjonalna, wszystko sprawnie przebiegało, a do tego przedstawiano jasne i czytelne zasady wypożyczania auta.

Ubezpieczenie wypożyczanego auta

Tutaj dotykamy sedna wypożyczania aut z różnym poziomem ubezpieczenia.
Na początku (przy internetowej rezerwacji) mieliśmy zaplanowane skorzystanie z podstawowego ubezpieczenia, gdzie na karcie kredytowej zablokowana miała być kwota 750 Euro i szkody do tej kwoty miały (w razie zaistniałej sytuacji) zostać zwrócone przez ubezpieczyciela, a koszty powyżej – niestety pokrywane przez nas.

Wypożyczanie auta na Majorce – auto z OK Rent a Car

W naszym przypadku sytuacja o tyle się skomplikowała, że po przyjeździe okazało się, że na stanie wypożyczalni nie ma auta z manualną skrzynią biegów (a takie chcieliśmy) i możemy, za bardzo małą dopłatą, mieć auto z wyższego segmentu. Finalnie się zgodziliśmy i do naszej dyspozycji otrzymaliśmy Range Rovera Evoque. Nie jest to jednak tanie auto i za namową osoby obsługującej wykupiliśmy pełne ubezpieczenie, które zapewniało pokrycie wszelkich szkód, jakie mogłyby się zdarzyć.

Kręte drogi na Majorce

Patrząc to na to, jak w wielu miejscach jest ciasno na parkingach, czy to jakimi wąskimi drogami czasami poruszaliśmy się po Majorce, to o rysy, stłuczenia nie trudno. Na szczęście nie mieliśmy żadnych drogowych zdarzeń.
Ale…

To że my jesteśmy ostrożni na drodze, nie znaczy, że auto które oddawać będziemy do wypożyczalni nie będzie uszkodzone…

Przy naszym hotelu w Platja de Palma, niestety nie było gwarantowanego parkingu, a parkowanie było możliwe jedynie na miejscach parkingowych (tu na szczęście bezpłatnych) bezpośrednio na ulicy.

Parkowanie na zderzak to norma na Majorce

Wyobraźcie sobie jednak, że w noc przed oddaniem auta (mieliśmy auto na 4 dni), jakiś wandal przerysował nam – najprawdopodobniej kluczem lub innym ostrym narzędziem – cały prawy bok samochodu. Nawet nie chcemy myśleć jakie koszty musielibyśmy ponieść, gdyby nie wykupione pełne ubezpieczenie. Przez tą rysę, przemalowania wymagały przednie i tylne drzwi oraz przednie nadkole. Z pewnością byłoby to kilka tysięcy Euro 🙁

Zarysowanie na boku wypożyczonego auta

Ciekawostkaotrzymaliśmy mandat 60 Euro! za brak posiadania za szybą wydruku potwierdzającego wynajem. Jak się okazało, nie jest to jednak prawomocny mandat i oddać go należy w wypożyczalni (na wszelki wypadek takiego samego zdarzenia zróbcie sobie zdjęcie auta, gdzie ów mandat otrzymaliście, tak aby nie zarzucono Wam, że to np. za złe parkowanie). Nie martwcie się, wypożyczalnia wyjaśnienie bierze na siebie. Później widzieliśmy, że niektóre auta z różnych wypożyczalni rzeczywiście mają takie kartki za szybą – co swoją drogą jest niezgodne z RODO – widnieją na tych wydrukach dane osobowe osoby wypożyczającej.

Przeczytaj również: O czym pamiętać wynajmując auto za granicą?

Gdzie parkować na Majorce?

W wielu miejscach są darmowe miejsca parkingowe – ale dokładnie to sprawdźcie, bo wielu również – szczególnie tych turystycznie popularnych – miejsca są płatne. W stolicy dodatkowo jest trudno o znalezienie wolnych miejsc, więc tutaj albo lepiej udać się autobusem, albo znaleźć jeden z podziemnych parkingów i tam zostawić auto.

Koszt za godzinę parkowania w różnych miejscach na Majorce to ok. 1 EURO

Płatne miejsce parkingowe na Majorce – Port de Soller

Duże auto to niekoniecznie najlepszy wybór

Można powiedzieć, że drogi na Majorce ogólnie są bardzo dobre, łącznie z główną autostradą (dodajmy autostrada na Majorce jest bezpłatna). Zwiedzając jednak wyspę, z pewnością będziecie poruszać się także mniejszych drogami, a te bywają bardzo wąskie z „kamiennymi” murkami po bokach, co w przypadku mijania dwóch większych pojazdów jest nie lada wyzwaniem i można się „zarysować”.

Tak jak wspomnieliśmy, z miejscami parkingowymi jest różnie – każdy centymetr jest ważny (w sumie tak jak we Włoszech) i parkowanie większym autem może być dość kłopotliwe. Nawet jak już znajdziecie wystarczająco miejsca, to po powrocie do auta może się okazać, że zostaliście tak skutecznie zastawieni, że dużym autem ciężko będzie wymanewrować (uff w wypożyczonym Range Roverze mieliśmy czujniki cofania, kamerkę cofania i czujniki na przednim zderzaku – wierzcie nam, bardzo się te gadżety przydawały!).

Przeczytaj również: Majorka to jeden z najlepszych kierunków na wakacje z dziećmi

Jakie są ceny paliwa na Majorce?

Powiemy szczerze, że nie jest źle. W czasie kiedy byliśmy ceny za benzynę, czy też olej napędowy delikatnie były droższe od tych w Polsce!

Ceny paliwa na Majorce

Do tego, ze względu na małą powierzchnię wyspy, trudno wykręcać duże przebiegi 😉

Podsumowując, polecamy Wam pożyczenia samochodu jak będziecie na Majorce – oczywiście z zachowaniem wszelkiej ostrożności, tak jak zawsze przy wypożyczaniu aut.

Wakacje w Bułgarii