Chcesz przeżyć niezwykłą przygodę, wyruszając w podróż z plecakiem, stopem albo rowerem? Udało Ci się uzbierać pieniądze na ten cel, masz już wstępnie opracowaną trasę przejazdu oraz miejsca, które koniecznie chcesz zobaczyć. Jedynie brakuje Ci osoby, z którą będziesz dzielić dole (a czasem niestety i niedole) wyprawy. W naszym wpisie podpowiemy, gdzie znaleźć kompana i o czym pamiętać, podczas poszukiwań, abyście oboje byli zadowoleni, a wyjazd był w stu procentach udany!
Gdzie szukać?
Oczywiście, każdy z nas najlepiej wolałby podróżować z kimś znajomym – przyjacielem, kumplem z pracy czy ze studiów, jednakże czasem bardzo trudno jest znaleźć kogoś takiego w swoim najbliższym otoczeniu. Podróżowanie na własną rękę, z plecakiem, dla wielu jest dość niespotykane, stąd też nie dziwmy się, gdy zapytane osoby będą się wykręcać. Co zatem zrobić, jeśli samotna wyprawa odpada? Przede wszystkim rozejrzyjmy się w internecie, gdyż tam najłatwiej znajdziemy kogoś, kto podziela naszą pasję. Fora podróżnicze zazwyczaj posiadają sekcję „Szukam towarzysza podróży”, warto również poszperać na Facebooku, gdyż różnych grupach pojawiają się takie ogłoszenia.
Dobrym rozwiązaniem jest także aktywne uczestnictwo w różnego typu wydarzeniach związanych z podróżowaniem, np. festiwale, prezentacje, slajdowiska. Spotkania te dają nam możliwość bliższego poznania osób o podobnych do nas zainteresowaniach. Być może właśnie w danym środowisku spotkamy potencjalnego towarzysza niejednej podróży.
Zamieszczenie własnego ogłoszenia w sieci.
Przeglądanie ofert nic nie dało? Nie trać nadziei! Przecież możesz wstawić swoje ogłoszenie i wtedy ktoś się zgłosi. Jakie informacje należy zawrzeć w poście? Starajmy się napisać jak najwięcej o sobie, dzięki czemu będziemy mieli pewność, iż dana osoba idealnie do nas pasuje. Z drugiej strony warto być otwartym na oczekiwania potencjalnego towarzysza – tak jak w codziennym życiu, najważniejszy jest kompromis.
Istotne informacje to:
• Kogo szukamy – jeśli płeć lub wiek mają dla nas znaczenie to także uwzględnijmy to w ogłoszeniu.
• Trasa i forma przejazdu. Warto przygotować pobieżną trasę przejazdu, opisać jak wyobrażamy sobie transport (wypożyczony samochód, transport publiczny, rower, stop) uwzględnić ewentualne postoje (i przewidziany na nie czas).
• Upodobania/Pasje. Jedni kochają kontakt z naturą, inni wolą oglądać zabytki i muzea. Od razu ustalcie, aby uniknąć nieporozumień – jak będzie wyglądało np. zwiedzanie miast, aby nie okazało się, że wasz towarzysz chce się zatrzymywać w każdym napotkanym kościele czy też muzeum. Napisz też, czy np. lubisz wczesne wstawanie lub imprezowanie do późna.
• Noclegi. Bardzo istotna kwestia, gdyż jedni lubią luksusy, hotele 4 –gwiazdkowe, inni natomiast zadowolą się spaniem w namiocie, tanich kwaterach, czy też w ostateczności na lotnisku/dworcu.
• Jedzenie. Podobnie jak w przypadku noclegów – samodzielnie gotujecie czy też jecie na mieście? Wszystko zależy także od waszego/ Twojego budżetu. Nie mówiąc już o gustach kulinarnych, zawsze to raźniej jest wspólnie jeść w takim miejscu, które wszystkim odpowiada.
• Wyposażenie. Zawczasu dogadajcie się co, kto zabiera, aby niepotrzebnie nie nosić/wozić podwójnych sprzętów (np. kuchenki).
• Znajomość kraju – warto opisać, jakimi językami się posługujemy i czy jest to pierwszy, czy też kolejny wyjazd do danego kraju.
Wybrane grupy na Facebooku
• Spontaniczne wypady – grupa zrzesza około 33 000 członków i jest skierowana do osób szukających towarzysza podróży
• Podróżnik/podróżniczka poszukiwana – grupa licząca 68 000 osób, idealna dla miłośników turystyki i autostopowiczów.
Przydatne strony internetowe
• Autostopik.pl – pomocny serwis dla osób przemieszczających się autostopem. Można znaleźć zarówno sam transport, jak i osobę, która razem z Tobą podróżowała.
• Olneo.pl – serwis, który pozwala na znalezienie towarzysza do wspólnej podróży, wyprawy w góry lub wyjazdu na wspólne wakacje.
• Couchsurfing – miejsce, w którym możemy znaleźć nie tylko nocleg u lokalnych mieszkańców, za jego pośrednictwem można także umówić się na wspólną wycieczkę i zwiedzanie miasta
• Fly4free – forum „Szukam towarzysza podroży”, możliwość znalezienia i poznania osób z różnych zakątków świata, które proponują wspólne wyprawy po całym świecie
• Travelbit.pl – forum „Szukam towarzysza podróży – szukam ludzi na wyprawę”
• Podrozerowerowe.pl – serwis dla osób szukających towarzysza wyprawy rowerowej.
• Warmshower.com – międzynarodowy portal, przypominający ideą wspomniany wyżej couchsurfing, ale dla miłośników podróży rowerowych.
• Autostoprace.pl – bardzo ciekawa inicjatywa. Ideą jest wyścig do wybranego miasta w Europie. Towarzysza podróży – swoją „drugą połówkę” możesz znaleźć w zakładce„Parownik”.
Opcja dla odważnych, czyli znalezienie kogoś po drodze.
W hostelach zawsze możemy przypadkowo poznać osobę lub grupę, z którą będziemy kontynuować naszą podróż.