Jak na urlopie nie myśleć o pracy?

Jak na urlopie nie myśleć o pracy?

Praca stanowi bardzo ważną część naszego życia, dlatego trudno się dziwić, iż wiele osób, gdy wyjeżdża na wakacje nie potrafi zapomnieć o służbowych obowiązkach. Zaprzątając sobie głowę myślami o pracy sprawiamy, że nasz organizm nie potrafi się w pełni zregenerować, a my choć jesteśmy na urlopie to cały czas tkwimy w trybie „praca”. Jeśli i Wy w trakcie Waszego wypoczynku finalizowaliście rozmaite projekty, umawialiście spotkania z kontrahentami, a może dzwoniliście do współpracowników, aby dowiedzieć się, co tam słychać w pracy? To koniecznie powinniście przeczytać nasz artykuł, bowiem chcemy podzielić się z Wami użytecznymi wskazówkami jak zapomnieć o pracy na urlopie.

Wakacje w Turcji

Czy Polacy myślą na urlopie o pracy?

Wbrew pozorom praca na urlopie lub też myślenie o pracy jest dość powszechnym zjawiskiem. Według raportu Monitora Rynku Pracy sporządzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że tylko 64 proc. Polaków potrafi zapomnieć o pracy podczas urlopowego wypoczynku. Taki stan rzeczy jest spowodowany przede wszystkim ogromnymi oczekiwaniami ze strony przełożonych.

Sabbatical
urlop sabbatical – idealny dla zmęczonych pracą

Aż 60 proc. polskich pracowników otrzymało polecenie, aby w trakcie swojego urlopu być dostępnym telefonicznie, a 36 proc. zostało zobligowanych przez kierownictwo do natychmiastowego odpowiadania na służbowe telefony i e-maile. I jak tu można odpocząć od pracy?

Przeczytaj również: Sabbatical – co to jest? Zapewne nie to co myślicie!

Z drugiej jednak strony, często sami pracownicy są na tyle zaangażowani w swoje życie zawodowe, że z własnej, nieprzymuszonej woli nie potrafią się „odciąć”. Dlatego warto poznać kilka sztuczek, które pomogą Wam zorganizować się przed i po urlopie, tak aby w jego trakcie móc się w pełni rozkoszować błogim lenistwem.

Urlop to nie czas na załatwienie służbowych zaległości

Czy zdarzyło się Wam w trakcie urlopu odpowiadać na służbowe maile czy też dzwonić do pracy i np. pomagać w ukończeniu projektów? Jeśli inicjatywa wyszła z Waszej strony, bo nie potrafiliście przestać myśleć o pracy to warto, abyście sobie uświadomili, iż tak naprawdę taki wypoczynek nie ma sensu, bo Wasz organizm nie może się w pełni zregenerować. Nie wypoczywacie, a zatem wrócicie do pracy zmęczeni i niezadowoleni, tym samym Wasza wydajność w pracy będzie niższa niż zwykle.

Praca, urlop, laptop
Urlop jest potrzebny, pamiętaj o tym. Bardziej dla Ciebie, ale i dla pracodawcy również (bo będziesz lepiej pracować).

Efektywny urlop polega bowiem na tym, aby w trakcie odpoczynku dostarczyć swojemu organizmowi pozytywnych wrażeń, doświadczeń, które pozwolą się Wam zrelaksować, naładować baterie, by później czerpać potrzebną energię jak najdłużej.
Radzimy, abyście kolejny urlop zaplanowali w świadomy sposób, tak aby nie było w nim miejsca na wykonywanie zawodowych obowiązków. Niemożliwe? Przeczytajcie nasz tekst, gdyż dzięki niemu dowiecie się, jakie kroki przedsięwziąć, aby Wasz odpoczynek był udany.

Przygotowania przed urlopem – o czym warto pamiętać?

Pierwszym krokiem jest zaplanowanie urlopu. Warto posłuchać Henry’ego Forda, który stwierdził, że „Bardziej niż cokolwiek innego – przygotowywanie się jest sekretem do sukcesu”i tę maksymę warto zastosować także w przypadku urlopu. W wielu firmach przyjęło się, iż należy np. do końca danego roku oddać plan urlopowy na przyszły sezon. Praktyka ta jest o tyle korzystna, iż z wyprzedzeniem możecie zarezerwować wymarzoną wycieczkę w atrakcyjnej cenie (bo może uda się Wam znaleźć oferty „first minute”). Gdy macie wcześniej zaplanowany urlop to możecie tak ustawić sobie zadania i zobowiązania, aby Wasz wypoczynek przebiegał niezakłócony np. niepożądanymi telefonami. Ponadto, gdy macie już opłacony i zarezerwowany wyjazd to istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, iż z błahych służbowych powodów będziecie chcieli go przełożyć.

Porozmawiajcie z osobami Was zastępującymi w pracy. Jeśli pracujecie w zespole to z pewnością będziecie musieli wyznaczyć osobę, która przejmie Wasze obowiązki. Odpowiednio wcześniej wprowadźcie ją w swoje zadania, pokażcie, gdzie znajdują się potrzebne dokumenty lub zostawcie je w takim miejscu, aby osoby mogły je bez trudu znaleźć, dzięki czemu współpracownicy nie będą Was niepokoić telefonami i sms-ami.

Powiadomcie odpowiednie osoby o Waszej nieobecności. Stosownie wcześniej przypomnijcie i poinformujcie współpracowników, kontrahentów czy stałych klientów o swoich planach urlopowych. Niech Wasz urlop nie będzie dla nich zaskoczeniem.

Przeczytaj również: Jak wypocząć na urlopie?

Zakończenie rozpoczętych zadań przed urlopem

Jak powiedział amerykański pisarz H. Jackson Brown Junior: „Najlepszym przygotowaniem się do jutra jest robienie dzisiaj wszystkiego, co w Twojej mocy”. I z takim założeniem należy również podejść do zakończenia prac przed urlopem. Przed wyjazdem na wymarzone wakacje postarajcie się pozamykać wszystkie sprawy zawodowe. Dostatecznie wcześniej zróbcie listę zadań, które muszą być ukończone przed wyjazdem. Ich realizację zaplanujcie na kilka dni, nie zostawiajcie większości zadań na ostatni dzień przed urlopem.

Na swojej skrzynce służbowej możecie ustawić autoodpowiedź, w której zamieścicie informację o swojej nieobecności oraz podacie kontakt w pilnych sprawach. Po powrocie do domu spokojnie możecie odpowiadać na nadesłane maile.

Plan urlopu

Gdy będziecie mieć za dużo wolnego czasu na urlopie mimowolnie możecie zacząć się zastanawiać i rozmyślać o pracy, dlatego warto zawczasu ustalić, jak chcecie, żeby wyglądał Was wypoczynek, co chcecie robić?
Pamiętajcie jednak, aby nie przesadzić z aktywnościami, gdyż wtedy Wasz urlop zamiast przyjemnością stanie się listą pełną zadań do odhaczenia. Zostawcie sobie margines na spontaniczne zachowania, czasem leniuchowanie jest także potrzebne.

Przeczytaj również: Jak po urlopie wrócić do pracy, do codzienności?

Carpe diem na urlopie

Gdy już będziecie na miejscu skupcie się na „tu i teraz”, cieszcie się chwilami spędzonymi z bliskimi, grajcie z dziećmi w piłkę nożną, pływajcie w morzu czy razem spacerujcie, gdyż w ten sposób zapomnicie o sprawach zawodowych. Pod żadnym pozorem nie zadręczajcie się myślami o tym, jak sobie poradzą współpracownicy bez Was, gdyż każdemu, niezależnie od zajmowanej pozycji zawodowej należy się przecież odpoczynek. Gdy tylko zauważycie, że Wasze myśli niebezpiecznie zmierzają ku pracy, od razu zajmijcie się czymś innym: poczytajcie książkę, pograjcie w karty czy rozwiązujcie krzyżówkę. Odradzamy jednak czytanie branżowych książek czy czasopism.

Pierwszy dzień po powrocie do pracy

Pierwszy dzień po powrocie do pracy z reguły jest najtrudniejszy, gdyż czeka na Was mnóstwo zaległych spraw i zadań. Postarajcie się tak zaplanować czas, aby od razu nie pracować na pełnych obrotach.

Biuro, praca
Powrót do pracy po urlopie

Na początek przejrzyjcie korespondencję porozmawiajcie z przełożonymi i współpracownikami, o tym, co się działo podczas Waszej nieobecności. Dajcie sobie troszkę czasu, gdyż Wasz organizm potrzebuje kilku dni by się rozkręcić.

Przeczytaj również: Co zrobić aby powrót do pracy po urlopie do szarej rzeczywistości był możliwie bezbolesny?

Mamy nadzieję, że nasz poradnik przyda się Wam przy planowaniu kolejnego urlopu. Gdy przestaniecie myśleć o pracy, wrócicie z wypoczynku z głową pełną pomysłów, większą chęcią do pracy i bardziej zmotywowani.

Wakacje w Bułgarii