To pytanie zadaje sobie wielu z nas kiedy nagle okazuje się, że chcemy jechać na wymarzony urlop, a akurat w danym kraju gdzie chcielibyśmy pojechać, wymagany jest paszport… Ewentualnie, kiedy już kupimy konkretny wyjazd i nagle uświadamiamy sobie, że niestety nasz paszport jest nieważny, czy też nie ma wymaganego minimalnego okresu ważności (np. półrocznego do niektórych krajów).
Ile czasu trwa wyrobienie paszportu?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami mamy zagwarantowane, że paszport zostanie nam wyrobiony do 30 dni od momentu złożenia wniosku, ale to nie zawsze będzie dla nas wystarczająco szybko. Wprawdzie najczęściej taki paszport zostanie nam wyrobiony szybciej, ale jednocześnie nikt nie da nam gwarancji ile szybciej…
Szczególnie trudna sytuacja co do szybszego wyrobienia paszportu jest w dużych miastach, gdzie zazwyczaj jest więcej wnioskodawców. Oczywiście tak samo trudno o szybsze terminy jest w okresach wzmożonego ruchu wyjazdowego, czyli najzwyczajniej przed wakacjami, feriami…
Czy da się, w takim razie, szybciej wyrobić paszport?
Czy to oznacza, że nie ma szans na szybsze wyrobienie paszportu? Otóż jest!
Dzięki przepisom, które uchwalono na koniec 2012 roku, można obecnie wnioski o wydanie paszportu składać w każdym przez siebie wybranym punkcie paszportowym, a nie tylko tym, który jest przypisany do naszego miejsca zameldowania, czy też zamieszkania.
W praktyce, oznacza to, że zamiast np. składać wniosek o wydanie paszportu w Krakowie, można wybrać sobie punkt paszportowy np. w Olkuszu, czy też Bochni. Terenowych punktów paszportowych jest na tyle dużo, że z pewnością uda się znaleźć jakiś możliwie blisko.
Przeczytaj również: Jakie dokumenty trzeba mieć na wakacyjny wyjazd zagranicę?
Należy pamiętać, że odbierzemy paszport tylko w tym punkcie, gdzie został złożony wniosek.
Aby jednak nie mieć takich niespodzianek, warto odpowiednio wcześnie sprawdzić datę ważności paszportu/ów. A w przypadku planowanej podróży, z wyprzedzeniem złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu.
Pamiętajcie, że paszport ma swoją ważność – osobom pełnoletnim oraz dzieciom powyżej 13 roku życia wydawany jest z okresem ważności 10 lat, a dzieciom poniżej 13 roku życia na okres 5 lat.
Czy trzeba osobiście składać wniosek o paszport?
Wniosku o wydanie paszportu nie można złożyć inaczej niż osobiście, tak samo z jego odbiorem. Jedynie dla dzieci poniżej 5 roku życia ich obecność przy składaniu wniosku i jego odbioru nie jest wymagana, natomiast dla dzieci do 18 roku życia wymaga się ich obecności przy składaniu wniosków, a przy ich odbiorze już nie.
Kiedy paszport traci ważność i musimy wyrobić nowy?
I na koniec równie ważna informacja co do ważności paszportu – jego ważność może się skończyć nie tylko ze względu na upływ terminu ważności.
Utrata ważności paszportu może wynikać również ze zmiany nazwiska (np. po ślubie/rozwodzie) lub w przypadku zmiany innych danych osobowych które widnieją w paszporcie (imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, płeć, nr PESEL). W takim przypadku traci on automatycznie swoją ważność po upływie 60 dni od dnia, kiedy takie zmiany zaszły.
A może opcją będzie paszport tymczasowy?
Wprawdzie pod pewnymi warunkami można również uzyskać paszport tymczasowy, o ograniczonym terminie ważności – tylko rok od wyrobienia. Można go uzyskać znacznie szybciej niż normalny, ale nie jest to takie prosty, ani też nie przysługuje wszystkim i zawsze. Należy w przypadku chęci wyrobienia takiego dokumentu spełnić określone warunki – możecie o tum poczytać w innym naszym wpisie Paszport tymczasowy – kiedy można wyrobić i na jakich warunkach?
Mamy nadzieję, że nie będziecie mieć konieczności wyrabiania paszportu/ów w trybie ekspresowym, a powyższe informacje będą dla Was jedynie ciekawostką!