Jak nie dać się okraść w podróży

Jak nie dać się okraść w podróży

Nie daj się okraść na wyjeździe! W trakcie wyjazdów jednym z zagrożeń jakie na nas czyhają są właśnie kradzieże. Tak, niestety warto to mieć na uwadze. Jeżeli będziecie stosować się do kilku prostych środków bezpieczeństwa, to jest duża szansa, że takie przykre zdarzenia nie będą miały miejsca. Dzisiaj o bezpieczeństwie naszych cennych rzeczy w trakcie urlopu.

Wakacje w Turcji

Jak uważać na swoje pieniądze w podróży?

Unikaj noszenia dużej ilości gotówki! No właśnie, niby oczywista oczywistość. Czasami jednak jak się widzi pliki banknotów w portfelach podróżnych, którzy wyciągają je na oczach obcych osób (np. w trakcie płatności w kasie za bilety, dworcowych kawiarniach, itp.) to jesteśmy mocno zdziwieni. Takim zachowaniem aż się prosimy o kłopoty w postaci kradzieży.

Dużo bardziej bezpieczniej jest korzystać z kart płatniczych lub kredytowych, których nawet w przypadku kradzieży, osoby postronne nie mogą tak łatwo użyć. A jednocześnie, jak szybko się zorientujemy, że ich nam brakuje, to wystarczy zadzwonić do banku i taką kartę zastrzec. Można też to zrobić poprzez www lub aplikację w telefonie (np. apka ING ma taką funkcję).

Jak nie stracić swoich kosztowności na urlopie?

Nie pokazuj swojego bogactwa! Zdecydowanie zachęcamy do unikania noszenia drogich biżuterii, nie pokazywania swojego drogiego telefonu komórkowego, „wypasionego aparatu fotograficznego” lub innych wartościowych przedmiotów.
Złodzieje dobrze wiedzą co jest wartościowe, jakie przedmioty warto ukraść aby odpowiednio „zarobić”.

Biżuteria na wakacjach – warto nie brać całego swojego bogactwa

Szczerze mówiąc, to wręcz zachęcamy aby wszelkie drogie rzeczy (w miarę możliwości) zostawić jednak w domu (oczywiście w bezpiecznym miejscu, optymalnie sejfie – jeżeli takowy posiadacie).

Chroń swoje drogocenne i ważne rzeczy na wyjazdach

Trzymaj swoje rzeczy w bezpiecznym miejscu! Bardzo ważne jest aby odpowiednio zabezpieczyć swój bagaż (idealnie w tym celu sprawdzają się walizki z profesjonalnymi zamkami). Oczywiście strata bagażu już nas nie uchroni przed utratą znajdujących się w nim kosztowności, ale już tylko jego otwarcie w celu kradzieży czegokolwiek ze środka – będzie mocno utrudnione.

Obnoszenie się ze swoimi kosztownościami na urlopie – to ulubione danie złodziej

Pieniądze staraj się mieć blisko siebie, najlepiej w różnych, trudno dostępnych kieszeniach, schowkach (np. w pasku, czy „nerce” pod bluzą).

Przez cenne i ważne rzeczy rozumiemy również dokumenty (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy), których utrata będzie kosztowna lub może nam poważnie utrudnić podróżowanie. Dlatego w trakcie podróży staraj się je mieć zawsze przy sobie, w dobrze chronionym miejscu. A na czas pobytu np. w hotelu – zdecydowanie polecamy sejf.

W przypadku ważnych dokumentów dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą kilku ich kopii. W przypadku kradzieży lub zgubienia oryginalnych dokumentów, będziesz mieć zapasowe kopie.

Przeczytaj również: Sejf w hotelu – czy jest bezpieczny, czy warto go używać?

Bądźcie czujni i starajcie się unikać oszustów

Uważaj na oszustów! No tak, ale jak to zrobić? Najlepiej unikaj kontaktu z nieznanymi osobami, które oferują pomoc, a także unikaj nieznanych bankomatów i sklepów, które wydają się podejrzane. Staraj się nie korzystać z dziwnie wyglądających taksówek, busów.
Nie ufaj również przypadkowo spotkanym przewodnikom.

Jesteśmy przekonani, że stosując te proste środki bezpieczeństwa, możesz zminimalizować ryzyko kradzieży podczas podróży oraz przykrych konsekwencji z tym związanych.

 

 

Wakacje w Bułgarii