Jak nie spóźnić się na samolot?

Jak nie spóźnić się na samolot?

Podróże lotnicze to obecnie najprężniej rozwijająca się gałąź transportu publicznego, a pojawienie się tanich linii lotniczych otworzyło możliwość podróżowania w bardzo przystępnych cenach. Także tradycyjni przewoźnicy zaczęli konkurować między sobą kusząc turystów licznymi promocjami również na trasach dalekiego zasięgu.

Wakacje w Turcji

Dzięki lotnictwu świat stał się o wiele łatwiej dostępny niż jeszcze kilkanaście lat temu (można śmiało powiedzieć, że świat jest „mniejszy”). Coraz częściej paszport i bilet lotniczy wystarczają, aby udać się w podróż marzeń.

Pamiętajcie jednak, że godzina podana na bilecie jest godziną oderwania się samolotu z pasa startowego, a na lotnisku należy się stawić odpowiednio wcześniej. Dotyczy to każdej podróży samolotem – czy to wyjazdów indywidualnych samolotami rejsowymi, czy wyjazdów urlopowych z ofert biur podróży korzystających z czarterów, czy też jakichkolwiek innych.

Jeżeli chcemy na spokojnie przejść przez wszystkie etapy na lotnisku warto być na 3 godziny przed odlotem samolotu międzykontynentalnego i 2 godziny przed odlotem rejsu europejskiego. Taki czas zapewni Wam spokojne przejście wszystkich formalności związanych z odprawą oraz bezpieczeństwem i na pewno pozwoli nam zdążyć na samolot. Większość przewoźników zamyka odprawę na 30 minut przed odlotem w przypadku lotów europejskich i 60 minut lub nawet 90 minut w przypadku lotów międzykontynentalnych. Nie czekajcie jednak do ostatniej chwili. Zbyt późne przybycie do odprawy może spowodować odmowę przyjęcia na pokład.

fot. Jarek Durbas, poczekalnia na lotnisku

W dzisiejszych czasach prawie każda linia udostępnia możliwość wcześniejszej odprawy online. Możemy jej dokonać z reguły od 24 do 3 godzin przed odlotem na domowym komputerze czy telefonie komórkowym (sprawdźcie sobie tą opcję przed lotem). Wtedy po przybyciu na lotnisko oddajecie Wasz główny bagaż przy jednym z dedykowanych do tego stanowisk lub jeżeli macie tylko bagaż podręczny możecie od razu udać się do kontroli bezpieczeństwa. To na pewno uchroni Was przed staniem w długiej kolejce do odprawy i zaoszczędzi nieco stresu.

Na każdym lotnisku można wyodrębnić miejsca, które mogą Was zatrzymać na dłużej.

To z kolei może spowodować dodatkowy niepokój, rozdrażnienie i wątpliwość, czy zdążycie na  samolot. Tymi strefami są: kontrola bezpieczeństwa, kontrola paszportowa, sklepy wolnocłowe  i … korytarze terminalu.  Co zrobić aby przejść przez nie spokojnie?

fot. Jarek Durbas. Długie korytarze na lotnisku

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku

Kontroli bezpieczeństwa podlega każdy pasażer bez wyjątku. W przypadku skumulowanych odlotów i godzin szczytu miejsca te są bardzo zatłoczone, a wypakowanie rzeczy i prześwietlenie bagażu podręcznego często zajmuje trochę czasu. Warto mieć porządek w bagażu podręcznym. Przygotujcie sobie wcześniej i wyłóżcie do specjalnych pojemników wszystkie metalowe i aluminiowe rzeczy z kieszeni spodni i kurtki, zdejmijcie zegarek, pasek, wyjmijcie telefon komórkowy. Z plecaka musicie wyjąć sprzęt elektroniczny (aparat należy wyciągnąć dodatkowo z torby na aparat) i leki bądź płyny.

Sprawne wypakowanie posiadanych rzeczy powinno przyspieszyć sprawdzenie przez odpowiednie służby. Czasami będąc przygotowanymi do kontroli możemy zostać poproszeni o szybsze podejście bliżej bramki niż osoby, które dopiero będą się przygotowywały do kontroli. Jeżeli jest bardzo blisko do godziny Waszego boardingu można podejść do pracownika lotniska i mu to zgłosić. Na pewno pomoże to w szybszym przejściu tej kontroli.

Sklepy wolnocłowe – można w nich stracić rachubę czasu

Będąc już na terenie wolnocłowym, zanim oddamy się gorączce zakupów warto spojrzeć na tablicę informacyjną czy aby nie zmienił się gate naszego lotu. Po czym zerknąć na plan terminalu jak daleko znajduje się gate od miejsca w którym się znajdujecie. Na dużych lotniskach bardzo często odległość ta może wynosić nawet kilkanaście minut przejścia. Jeżeli nie mamy dużo czasu to nie warto oddawać się zakupowemu szaleństwu tylko od razu zmierzać w stronę samolotu.

fot. Jarek Durbas, rękaw dla podróżnych, boarding

Odprawa paszportowa – tutaj też możecie stracić ceny czas

W przypadku lotów poza Unię Europejską koniecznie pamiętajcie o przejściu granicznym (co zajmuje kolejne minuty). Na przykład na lotnisku Chopina w Warszawie kontrola paszportowa znajduje się przed kilkunastoma wyszczególnionymi gate’ami w końcu jednej części terminala. Nie pamiętając o tym, możecie stracić czas w strefie bezcłowej, a potem utknąć w kolejce do sprawdzenia dokumentów i przekroczenia granicy! Nie warto odkładać tej procedury i trzeba pamiętać, że kolejki tworzą się najczęściej bliżej godziny odlotu.

W każdej chwili gdybyście potrzebowali pomocy koniecznie zapytajcie jakiegokolwiek pracownika lotniska, a on na pewno wskaże Wam drogę lub pomoże w szybszym dostaniu się do samolotu. Obok funkcji usługowo-handlowych lotniska są przede wszystkim węzłami komunikacyjnym i najważniejsze jest dla nich sprawne wejście podróżujących na pokład i odbycie planowej podróży.

Koniecznie pamiętajcie o kontroli swojego czasu będąc na lotnisku (ale także, o czym nie napisaliśmy, w drodze do niego!), tak abyście zawsze zdążyli wejść na pokład samolotu.

Wakacje w Bułgarii
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *