Jak nie zachowywać się w trakcie podróży?

Jak nie zachowywać się w trakcie podróży?

Mówi się, iż „Dobre maniery są kluczem do łatwiejszego życia wśród ludzi”, dlatego warto o nich pamiętać także w trakcie podróży różnymi środkami transportu. Jakie zachowania nas denerwują, gdy lecimy samolotem lub podróżujemy koleją czy w autobusie? Czego należy się wystrzegać? W naszym dzisiejszym wpisie pragniemy zwrócić waszą uwagę na savoir-vivre, gdyż przestrzeganie zasad dobrych manier może sprawić, iż podróż będzie przebiegała w przyjaznej, miłej atmosferze.

Wakacje w Turcji
fot. przedział – Pociąg PKP

Spokojne zajmowanie miejsc w samolocie

Zasada „kto pierwszy, ten lepszy” już od dobrych paru lat nie obowiązuje w samolotach obsługiwanych przez tanie linie lotnicze, zatem nie macie potrzeby spieszyć się, przepychać, bo nikt wam miejsca nie zajmie, będzie ono na was czekało. Radzimy także, abyście przepuścili w pierwszej kolejności rodziców z małymi dziećmi, gdyż maluchy bardzo szybko się nudzą, są zmęczone i marudne, co może skutkować wybuchem płaczu, a tego przecież nikt nie lubi. Osoby starsze, niepełnosprawne nawet jeśli nie wykupiły dodatkowej usługi „pierwszeństwa wejścia na pokład samolotu” powinny także zostać obsłużone jako pierwsze.

Z naszego doświadczenia wiemy, iż największy ścisk panuje przy opuszczaniu samolotu, każdy jak najszybciej chce wziąć swój bagaż podręczny i udać się do terminalu, jednak czy faktycznie musicie się aż tak spieszyć, przepychać i przeciskać? Bez stresu poczekajcie aż zostanie wyłączona sygnalizacja „zapiąć pasy” i gdy załoga poinformuje, iż można wychodzić, bez pośpiechu i popychania współpasażerów udajcie się do najbliższego wyjścia.

Szanowanie i respektowanie próśb personelu pokładowego w trakcie lotu samolotem

Widzieliście pokaz instruktażowy, jak należy zachowywać się w sytuacji awaryjnej już kilkanaście razy i doskonale znacie poszczególne etapy ewakuacji, dlatego ucinacie sobie głośną pogawędkę z innym pasażerem? Wasze zachowanie nie tylko będzie lekceważące w stosunku do załogi, ale także do pozostałych turystów, bo przecież na pokładzie samolotu mogą być także osoby, które nigdy wcześniej nie leciały i które chętnie będą chciały się dowiedzieć czegoś nowego.

Koniecznie pamiętajcie o zakazie korzystania ze sprzętów elektronicznych (wyjątek stanowi tryb samolotowy w telefonach) oraz zakazie palenia papierosów (także w toalecie) na pokładzie samolotu.

Zwróćcie również uwagę na polecenia personelu – np. na prośbę o pozostaniu na swoich miejscach czy też o zapięciu pasów. Prośby te nie mają za zadanie utrudnić czy uprzykrzyć wam rejsu, ale są wyrazem troski o nasze bezpieczeństwo.

W podróży dbajcie o komfort nie tylko własny, ale także innych osób!

W samolocie czy autokarze nie jesteście sami, dlatego zanim będziecie chcieli rozłożyć fotel warto zapytać osobę siedzącą za wami, czy nie ma nic przeciwko temu. W przeciwnym razie, gdy zrobicie to bez skonsultowania się, możecie niechcący nie tylko kogoś nieprzyjemnie zaskoczyć czy wystraszyć, ale także dana osoba może się poparzyć spożywaną właśnie w tym momencie kawą czy herbatą.

Jesteście bardzo zmęczeni i chcecie uciąć sobie krótką drzemkę? Postarajcie się nie zabierać przestrzeni współpasażerowi, nie rozpychajcie się na boki. Jak głosi przysłowie „nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe”, zatem chyba nie chcielibyście, aby obca osoba wręcz spała wam na ramieniu? Dla własnej wygody polecamy, abyście zabrali ze sobą małą, podróżną poduszeczkę (w niektórych liniach poduszki i koce są udostępniane na czas lotu).
Jeśli podróżujecie z dziećmi to także uważajcie, aby mali pasażerowie nie kopali siedzeń przed wami.

Zabawki, gry i malowanki dla dzieci na czas podróży

Doskonale wiecie, jak nam – dorosłym się dłuży droga, gdy zapomnieliśmy o zabraniu ze sobą książki, gazety czy krzyżówek, dlatego gdy podróżujecie z dziećmi także dla nich zapakujcie ulubioną książeczkę, kolorowankę, karty do gry czy małą zabawkę. Dzięki tym akcesoriom, macie większą pewność, iż maluch nie będzie się nudził, dokazywał czy też marudził. (Polecamy wpis: Długi lot z dziećmi – jak sobie radzić?)

fot. Rozrywka dla dzeci na pokladzie samolotu – aplikacje i gry na tablecie

Niezbyt głośne rozmowy i słuchanie muzyki w trakcie podróży

W trakcie podróży autokarem, w pociągu czy też w samolocie nie jesteście sami, dlatego sugerujemy, abyście zwrócili baczniejszą uwagę na to, czy wasze zachowanie nie przeszkadza innym osobom.
Jeśli konwersujecie z kimś bliskim czy też z innymi współpasażerami to postarajcie się tak mówić, aby wasza rozmowa nie była zbyt głośna. Przestrzegamy przed bardzo prywatnymi tematami – współpasażerowie nie muszą słuchać o waszych problemach rodzinnych, sprawach zawodowych czy plotkach.

Podobna zasada dotyczy słuchania muzyki, oglądania filmów czy też rozmów przez telefon komórkowy. Uszanujcie także brak chęci nawiązania kontaktu ze strony podróżujących z wami osób ,można to najlepiej poznać, gdy nasz rozmówca poprzestaje na odpowiedzeniu “Dzień dobry” i zdawkowych uwagach lub też od razu zaczyna czytać książkę czy gazetę, nie zwracając na nas uwagi.

fot. Jak wybrać dobre miejsca w samolocie

Opuszczanie swojego miejsca

Chcecie wyjść do toalety czy też rozprostować nogi? Po prostu poproście o umożliwienie przejścia, z trudem omijanie w rozkroku śpiącego pasażera czy też zasłuchanego w muzyce będzie dla was niezręczne. Miejcie na uwadze fakt, iż ciągłe kursowanie także może nie spodobać się sąsiadom – w takiej sytuacji może wygodniej jest się zamienić (jeśli druga strona wyrazi taką chęć). Parę słów o wyborze miejsc w samolocie poczytać możecie we wpisie: Które miejsca w samolocie wybrać?

Czystość i porządek

Już dzieci w przedszkolu wiedzą, iż należy zostawić miejsca w takim stanie, w jakim je zastaliśmy. Nieważne, czy chodzi o siedzenie, czy o samolotową toaletę. Pozostawianie papierków w fotelu, rozrzucanie chipsów czy innych przekąsek wcale nie należy do dobrego tonu.

fot. Poczekalnia na lotnisku

Rezygnacja z alkoholu w trakcie podróżowania

Nie polecamy również spożywania alkoholu tuż przed podróżą lub w jej trakcie. Nietrzeźwy, niekotrolujący swojego zachowania pasażer to nie tylko udręka dla innych podróżujących, ale także personelu. Nie trzeba tutaj wspominać o tym, że możecie się wówczas narazić służbom porządkowym, co finalnie może skończyć się np. mandatem.

Przekąska w drodze? Tak, ale o neutralnym zapachu

Gdy zgłodniejecie nic nie stoi na przeszkodzie, abyście coś przekąsili. Istotne jest jednak, aby spożywany przez was pokarm nie roztaczał wkoło nieprzyjemnego czy też intensywnego zapachu (np. ryby, gotowane jajka).

Warto pamiętać, iż wakacje, urlop czy krótki weekendowy wypad, na które wybieramy się samolotem czy pociągiem nie oznaczają przecież odpoczynku od dobrych manier 😉

Wakacje w Bułgarii