Jak odpocząć na urlopie?

Jak odpocząć na urlopie?

Co zrobić aby wypocząć na urlopie? Pytanie z pozoru wydaje się proste, ale jak to w życiu bywa, to najprostsze pytania nastarczają najwięcej trudności. Przez wypoczęcie na urlopie rozumiemy taki stan (zarówno fizyczny, jak i psychiczny), który sprawia, że po urlopie w pełni energii wracamy do codziennych obowiązków. Chce się nam iść do pracy, zajmować domem, ogólnie nie mamy „lenia”. Skąd my to znamy, prawda?

Wakacje w Turcji

Na koniec podpowiemy jak wypocząć na urlopie z dziećmi 😉

fot. Zakynthos relaks – Grek

Jak odpocząć na urlopie?

Dla jednych odpoczynek będzie wiązał się z wylegiwaniem na plaży, czytaniem i czasem wypełnionym błogim leniuchowaniem, a dla innych taka forma spędzania czasu będzie wręcz męcząca.

Dlatego aby dobrze wypocząć na urlopie powinniście sobie odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • gdzie chcecie spędzić swój urlop? Czy nad morzem, czy raczej w górach (odwieczny, już niemal tradycyjny dylemat). A może w dużej metropoli, zamiast zaszyć się kameralnym miasteczku na przysłowiowym końcu świata. My osobiście nie lubimy zatłoczonych miejsc – czy to dużych miast, czy popularnych kurortów nadmorskich i górskich. Preferujemy raczej zaciszne, aczkolwiek nie do końca odludne miejsca. Jednych tłumy cieszą, a innych przytłaczają. Dlatego tak ważne jest przemyślane miejsce, gdzie będziecie wypoczywać,

 

  • kiedy chcecie jechać na urlop? Czy w sezonie (letnim, zimowym, długie weekendy, itp.), czy zdecydowanie w czasie kiedy będzie luźniej. Równie ważne jest to czy chcecie jechać przed czasem kiedy w ciągu roku w Waszym życiu dzieje się sporo, a może właśnie po takim okresie – czyli albo ładując baterię przed nadchodzącymi wyzwaniami, a może bardziej już po, kiedy przyda się odbudowanie sił. Zastanawiając się nad terminem swojego urlopu ważne jest także to, czy chcecie wygrzać się na rajskich plażach, czy może w umiarkowanych temperaturach oddawać się zwiedzaniu,

 

  • z kim chcecie spędzić urlop? Wyjazd ze znajomymi – wspaniale? A może zupełnie to nie w Waszym stylu, bo nie chcecie się do nikogo dostosowywać i wolicie spędzać czas zgodnie ze swoim rytmem, do nikogo się nie dostosowując. Pamiętajcie, urlop jest dla Was i to Wy macie czuć się komfortowo w trakcie odpoczynku, tak aby po urlopie czuć się w pełni wypoczętym!

 

  • co chcecie robić na urlopie? Leniuchować, a może aktywnie spędzać czas? A może i jedno i drugie, bo przecież można wybrać się na wycieczkę objazdową, kiedy możecie połączyć aktywny wypoczynek z błogim leniuchowaniem (są np. opcje wycieczek objazdowych 7+7, łączących obie formy wypoczynku). A może urlop dla Was ma być czasem kiedy czegoś się nauczycie – odbędziecie jakiś kurs? To ostatnie pytanie, w sumie jest kluczowe, bowiem od tego co chcecie robić na urlopie może zależeć odpowiedź na wszystkie pozostałe pytania.

Co jednak jest najważniejszym warunkiem dobrego wypoczynku na urlopie?

Według nas najważniejszym jest dobre zaplanowanie urlopu, wcześniej odpowiedziawszy sobie na podane powyżej pytania. Nie ma bowiem nic gorszego kiedy wiemy co, gdzie i kiedy chcemy robić na urlopie, ale się do tego nie przygotujemy dobrze i dopiero w trakcie urlopu tracimy czas na organizowanie się, często pod wpływem presji czasu podejmując chaotyczne decyzje.

Przeczytaj również: Co jest najważniejsze w planowaniu urlopu?

Jak w takim razie dobrze przygotować się do urlopu?

Patrząc na nasze doświadczenie, musimy się Wam przyznać, że dawniej wszystkie przygotowania do wyjazdu najczęściej zostawialiśmy na ostatnią chwilę. Teraz zdecydowanie inaczej podchodzimy do kwestii przygotowania się do wyjazdu, planując go z dużym wyprzedzeniem, szczególnie dbając o to, aby nic nie zapomnieć.

Jak wypocząć na urlopie z dziećmi?

Tak, to możliwe. Najważniejsze, patrząc na nasze doświadczenia, jest to aby dać dzieciom to czego oczekują od wyjazdu z rodzicami. Bardzo często do szczęścia wystarczy im kawałek plaży, ciepła woda i trochę zabawek. Po takiej zabawie na świeżym powietrzu i do tego trochę w wodzie, z pewnością z chęcią będą korzystać w drzemek po obiedzie, dając Wam nieco wytchnienia. Jak nie w dzień, to za to zdecydowanie wcześniej “padną” spać. Tu mamy na myśli raczej te mniejsze dzieciaki.

Klub Przyjaciół Itaki dla dzieci na wakacjach

Innym razem będzie to mini Klub na terenie hotelu, gdzie dzieciaki będą mogły spędzać czas przed lub popołudniu. W takich mini klubach zazwyczaj zapewnia się dzieciakom masę atrakcji – gier, zabaw. Do tego stopnia są to fajne zajęcia, że często dzieciaki chcą chodzić do nich częściej niż tylko przed południem. Warto tutaj dodać, że większość biur podróży oferuje hotele z polskimi animacjami (mini kluby Itaki, Tui, Grecosa) – dlatego też chcąc zapewnić atrakcje dla swoich dzieci (najczęściej zajęcia oferowane są dla dzieci 3+, jak również dla nastolatków – np. zajęcia piłkarskie). Wierzcie nam, dzieci spędzające czas w mini klubach mają tak dużo atrakcji, że będą jeszcze bardziej zadowolone z takich wakacji, niż tylko takich, gdzie to Wy musicie zapewniać im atrakcje i myśleć o planie zajęć. Oczywiście pod warunkiem, że traficie na fajnych animatorów!

Tak czy inaczej, odpoczywajcie, ładujcie baterie na urlopach tak często jak tylko możecie!

Wakacje w Bułgarii