Jak po urlopie wrócić do pracy, do codzienności?

Jak po urlopie wrócić do pracy, do codzienności?

Mamy dla Was 7 sprawdzonych rad, jak złagodzić powrót po urlopie.

Wakacje w Turcji

Na urlop czekamy z niecierpliwością, zawczasu planujemy, jak chcemy go spędzić, gdzie chcemy jechać. Nierzadko gromadzimy fundusze przez długie miesiące, aby przez tydzień czy dwa naładować akumulatory na cały rok, bawić się najlepiej na świecie, niczego nie przegapić i niczego sobie nie odmawiać. Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy, wspaniały czas letnich wojaży mija w mgnieniu oka i po błogim odpoczynku musimy powrócić do szarej rzeczywistości. W jaki sposób poradzić sobie z powrotem do codziennych obowiązków i jak najdłużej zachować wakacyjną energię? Chętnie podzielimy się z Wami kilkoma wskazówkami, które także stosujemy po naszych powrotach.

Trudny powrót z urlopu do szarości dnia codziennego

Już sama wizja powrotu do zawodowej i prywatnej rutyny może nas przerażać: zapchana skrzynka mailowa, urywające się telefony i wypełniony spotkaniami terminarz od rana do wieczora, a gdy przekroczymy próg domu czeka na nas stos rzeczy do rozpakowania czy wyprania i milion spraw do załatwienia, dlatego gdy zbliża się koniec urlopu z żalem żegnamy się z cudownym relaksem na plaży, w górach czy nad jeziorem. Pierwszy dzień tuż po urlopie w pracy niektórym może przypominać doskonale znany z dowcipów czy śmiesznych, internetowych obrazków – poniedziałek, kiedy nie mamy na nic ochoty, a jeszcze ciągle myślami jesteśmy w odległych regionach, wspominając przepiękne miejsca, które udało nam się zobaczyć. To naturalne, że czujemy się nieco zagubieni, bo jak twierdzą eksperci nasz organizm potrzebuje przynajmniej 10 dni, by na nowo przyzwyczaić się do zmienionych warunków otoczenia. Jak skutecznie uniknąć powakacyjnej niechęci do pracy i zapobiec wystąpieniu pourlopowego przygnębienia?

7 sprawdzonych sposobów jak po urlopie wrócić do codziennych obowiązków

1. Uporządkowanie spraw jeszcze przed wyjazdem

Postaracie się tak uporządkować wszystkie sprawy (zarówno te prywatne, jak również zawodowe), abyście po powrocie nie musieli się stresować, iż istotne dokumenty nie zostały wysłane w terminie, a rachunki są niezapłacone, a już pod żadnym pozorem nie nadrabiajcie zaległości na urlopie. Zadbajcie również o to, aby w trakcie Waszej nieobecności szef czy osoba Was zastępująca bez trudu znalazła potrzebne na bieżąco akta.

2. Urlop to nie czas na myślenie o pracy

Gdy zależy Wam na wspaniałym, prawdziwym wypoczynku to zapomnijcie o pracy, szefie, współpracownikach czy kolejnych zadaniach, jakie czekają po urlopie. Niech Was nie kusi sprawdzanie służbowego maila, nie musicie też wydzwaniać do koleżanek z pracy – urlop to czas, który z czystym sumieniem możecie poświęcić sobie, swojej rodzinie. To właśnie na wakacyjnym wyjeździe w końcu możecie się nacieszyć swoją obecnością, dlatego tak istotne jest, aby w trakcie urlopu nie zadręczać siebie i swoich najbliższych ciągłym myśleniem o tym, co należało jeszcze zrobić w pracy. Zrelaksujcie się i skupcie się na poznawaniu nowych miejsc, kolekcjonujcie wspomnienia i uwieczniajcie je na fotografiach.

3. Jeden dzień na regenerację po podróży i przystosowanie się do innych warunków

Warto tak zaplanować urlop, aby po powrocie do domu mieć czas na regenerację i „odpoczynek po odpoczynku”, jest to o tyle istotne, gdy wasz lot powrotny jest w środku nocy, a z rana powinniście być już w pracy. Choć konieczność odpoczynku może się niektórym wydać śmieszna to przecież podróże bywają męczące. Przesiadki na lotniskach, pośpiech na dworcach, uliczne korki czy zwyczajnie długa jazda samochodem są bardzo wyczerpujące dla naszego organizmu. Lepiej zatem przedłużyć urlop o jeden dzień i w domowym zaciszu spokojnie wyspać się, rozpakować czy też odpocząć po podróży. Dzięki temu wrócimy do pracy zawodowej nie tylko wypoczęci, ale odstresowani, pełni zapału i chęci.  Zachęcamy także, aby do pracy nie wracać w poniedziałek, a w połowie tygodnia, dzięki czemu będziecie mieli poczucie, iż weekend jest blisko.

4. Rozsądne zorganizowanie pracy

Kolejna złota zasada przestrzega, aby od razu nie starać się pracować na pełnych obrotach, tym samym wyrabiając 200% normy w pierwszym dniu po urlopie. Nikt nie wymaga od Was pracy za dwóch, a Wasza nieobecność i urlop były w pełni zasłużone, więc teraz nie macie obowiązku nadrabiania tego czasu. Wasz nadmierny entuzjazm może jedynie sprawić, iż w bardzo krótkim czasie wypalicie się i stracicie gromadzoną na urlopie energię, a przecież musi Wam ona wystarczyć na długo.

5. Wakacyjne pamiątki przedłużą urlopowy nastrój

Jeśli korzystacie z osobistego komputera czy też macie do dyspozycji smartfon to dobrym pomysłem będzie ustawienie jako tapety wakacyjnej fotki, która przypomni wam o miłych chwilach. Patrząc na piękne, znajome widoki i uśmiechnięte twarze bliskich od razu poprawicie sobie humor. A może przywieźliście z wycieczki jakieś drobiazgi, np. brelok do kluczy, małą figurkę, kolorowy kamyczek czy muszelkę, które możecie postawić na biurku, by przypominały Wam o urlopowej atmosferze?

6. Tematyczny wieczór wspomnień

Wracając z urlopu macie głowę pełną nowych wrażeń, z pewnością zwiedzając okoliczne zabytki dowiedzieliście się wielu interesujących rzeczy, którymi chcecie się podzielić ze znajomymi czy przyjaciółmi, poza tym z chęcią pokażecie zrobione zdjęcia. Doskonałą do tego okazją będzie wieczór wspomnień. Możecie przygotować jakieś pyszne regionalne dania, które jedliście w lokalnej restauracji – do tego np. zaserwujcie miejscowe wino czy też inne przysmaki.

Wspominajcie urlop, ale nie przesadzajcie z milionem zdjęć i mnóstwem mniej ciekawych opowieści – jak głosi przysłowie – co za dużo to niezdrowo – bo nadmiar może zmęczyć nawet najlepszego słuchacza. Niech Wasz wieczór będzie nie tylko powrotem do urlopowego relaksu, ale także zachętą dla innych, aby w przyszłości poznali polecane przez Was okolice.

7. Ustalenie kolejnego celu podróży

Nic tak nie motywuje do działania jak kolejny cel na horyzoncie. Nie musicie od razu konkretnie planować letniego urlopu na kolejny rok (do czego zachęcamy, aby zrobić jak najwcześniej, gdyż ma się nie tylko większy wybór wakacyjnych destynacji, lecz również niższe ceny), ale warto pomyśleć o następnych, nawet kilku dniach wolnych i nowym wyjeździe. Dobra motywacja będzie motorem napędowym i kluczem do sukcesu, zarówno w życiu prywatnym, jak również zawodowym.

Mamy nadzieję, że z naszymi radami bez trudu pokonacie szok pourlopowy i pozytywnie nastawieni wrócicie do życia powszedniego.

Wakacje w Bułgarii