Jak podróżować z kotem?

Jak podróżować z kotem?

Przygotowujecie się do wakacyjnego wyjazdu, planujecie trasę podróży, wybieracie ciekawe atrakcje, które warto zobaczyć, jednocześnie pełnię szczęścia zaprzątają wam czarne myśli, gdyż nie macie z kim zostawić ukochanego kociaka. Jeśli jest taka możliwość to może warto zabrać zwierzaka ze sobą? Co prawda przyjęło się, iż psy są lepszymi towarzyszami podróży niż koty, ale wcale tak nie musi być. Wystarczy podczas pakowania pamiętać o odpowiednich akcesoriach. Jak sprawić by podróż była łatwiejsza i mniej stresująca zarówno dla Ciebie, jak i Twojego kotka? Przeczytaj nasz artykuł!

Wakacje w Turcji

Wizyta kontrolna u weterynarza przed wyjazdem na wakacje

Kotek, tak jak człowiek, raz na jakiś musi odwiedzić lekarza. Zwróć uwagę, aby tak na 10 dni przed wyjazdem na urlop pójść do weterynarza, aby sprawdzić, czy zwierzę jest na tyle zdrowe, aby podróżować z Tobą. Poproś o wystawienie pisemnego potwierdzenia dobrego stanu zdrowia kota z podpisanym świadectwem zdrowia i statusem szczepień (w tym wścieklizny), które musisz również posiadać.

Takie potwierdzenie przyda się zwłaszcza, gdybyście podróżowali samolotem czy autem za granicę. Dobrze, abyś przed wyjazdem zrobił listę placówek weterynaryjnych znajdujących się w miejscu, do którego się wybierasz, dzięki czemu w razie sytuacji awaryjnej będziesz wiedział dokąd się udać.
Możesz zapytać także o niezbędne leki, jakie mogą się przydać w trakcie wyjazdu – np. uspokajające czy też takie na zatrucia. Pamiętaj, aby samodzielnie nie eksperymentować i nie podawać żadnych nowych specyfików, których twój kot nie podejmował wcześniej. Nie ryzykuj nieznanej reakcji, tym bardzie w czasie podróży.

Identyfikacje Twojego kota – zadbaj o jego bezpieczeństwo

W obcym, nieznanym otoczeniu Twój kotek może się zagubić, dlatego zawczasu zadbaj o właściwą identyfikację. W sklepie zoologicznym możesz kupić bezpieczny kołnierzyk z etykietką. Na identyfikatorze wpisz NR, Twoje nazwisko, adres i numer telefonu do kontaktu. W ten sposób, nawet gdyby zwierzak niebezpiecznie się oddalił osoba, która go znajdzie będzie się mogła z Tobą skontaktować. Innym rozwiązaniem, nowością na rynku są mikrochipy i rejestracja kota w Centralnej Bazie Danych Zwierząt Oznakowanych Elektronicznie.

W swoim telefonie miej także zapisane aktualne zdjęcie kociaka, aby w razie poszukiwań móc go pokazać spotkanym ludziom. Mamy jednak nadzieję, iż taka sytuacja nie będzie mieć miejsca.

Aktualne przepisy prawne regulujące przewóz zwierząt

Gdy chcesz, aby Twój kotek leciał z Tobą na wakacje pamiętaj, aby przed rezerwacją lotu sprawdzić stosowne przepisy regulujące wwóz i wywóz zwierząt w docelowym kraju Twojej podróży, jak również obowiązujące ogólne przepisy dotyczące dobrostanu zwierząt. Zwierzęta mogą być przewożone w kabinie z pasażerami, w luku bagażowym lub jako cargo. Sposób przewozu jest uzależniony m.in. od polityki linii lotniczych, wagi i wielkości kotka.

Nowe miejsce – stare przyzwyczajenia

Nie tylko człowiek musi się niejako zaaklimatyzować w nowym miejscu, także kot potrzebuje chwili, by przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Aby ułatwić mu odnalezienie się w nieznanym środowisku warto zabrać kilka przedmiotów przypominających dom. Ulubiony koc czy legowisko pachnące domem, pluszowe zabawki czy miseczka przydadzą się w trakcie wakacyjnego wypoczynku.

Prowizoryczne kuwety

Zabierz ze sobą prowizoryczną lub jednorazową wersję kartonową kuwety, która będzie służyć do tego samego celu. Jej posiadanie nie zwalnia Cię, aby co kilka godzin zatrzymać się na postój i wypuścić kotka na świeże powietrze. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo Twojego zwierzaka, najlepiej zabierz ze sobą smycz dla kotka.
W bagażu podręcznym powinno się znaleźć miejsce na jednorazowe ręczniki i wilgotne chusteczki w razie niemiłego “wypadku”.

Woda

W trakcie podróży kot musi spożywać wodę w regularnych odstępach czasowych. W ciepłym klimacie koty piją częściej. Zwróć uwagę na to, czy woda z kranu jest zdana do picia – aby nie ryzykować zatruciem zwierzaka może warto kupić butelkową wodę i właśnie ją wlewać do miseczki.

Koci prowiant

W trakcie urlopu nie warto eksperymentować z kocią dietą, nie zmieniaj mu nawyków żywieniowych w tym czasie, bo może się to skończyć katastrofą i popsutym wypoczynkiem. Najlepiej zabrać ze sobą wystarczająco duże ilości pokarmu z domu. Postaraj się trzymać się harmonogramu karmienia z domu. Jeśli jednak wiesz, że na miejscu są dostępne te same produktu co w domu, to masz jeden problem mniej.
Nie karm kota na około 3 godziny przed wyjazdem. Jeśli podróż będzie trwała dłużej niż 6 godzin to miej przygotowaną pod ręką żywność dla Twojego zwierzaka, aby nie był zbyt głodny.

Nosidełko lub torba dla kota 

Ostatnia bardzo istotna kwestia to nosidełko lub torba, w której będzie on podróżował. Bez tego podróż może okazać się prawdziwym koszmarem, gdyż z pewnością kot nie będzie siedzieć całą drogę w spokoju. Może zacząć się przemieszczać w pojeździe i tym samym spowodować wypadek.
Zarówno Ty, jak i Twój kot będziecie spokojniejsi i pewniejsi, gdy kot zostanie umieszczony w specjalnej torbie. Możesz włożyć do niej ulubiony kocyk czy zabawki, dzięki czemu będzie się czuł jak w domu.
Torba do przewozu musi być odpowiednio duża, aby mógł on swobodnie wstać czy odwrócić się, wykonana ze szczelnego materiału, która nie pozwoli na przepuszczenie wilgoci.

Zgodnie z myślą francuskiej pisarki Colette, że „Czas spędzony z kotami nigdy nie jest czasem straconym”, wierzymy, iż wasza wakacyjna podróż również będzie udana!

Wakacje w Bułgarii