Jak się pakować na wyjazd?

Jak się pakować na wyjazd?

Przed wami wyjazd i zastanawiacie się jak się spakować? Czy do plecaka, a może walizki, jaki bagaż podręczny będzie najlepszy? W sumie jest kilka ważnych wskazówek bez względu na to jaki bagaż wybierzecie i jakim środkiem transportu pojedziecie. Wpis ten pomoże wam zarówno w kwestii pakowania (samej czynności) oraz tego, o jakich ogólnych zasadach pakowania powinniście pamiętać.

Wakacje w Turcji

Jak się pakować?

Jedną z najważniejszych, zapewne powszechnie znanych zasad, ale jednocześnie często pomijanych w pakowaniu jest spokój. Ważne aby pakować się na spokojnie, tak aby niczego nie zapomnieć, dobrze rozdzielić po poszczególnych bagażach swoje rzeczy, dokumenty, pieniądze. Łatwo powiedzieć, zapewne zaraz sami sobie odpowiecie, a gorzej zrobić. Otóż niekoniecznie.

Jak się pakować?

Aby móc pakować się bez większego stresu, warto:

  • mieć stałą listę wyjazdową – są takie rzeczy, które zawsze musicie ze sobą zabrać! Może tylko zmieniać się ich ilość, ale musicie je mieć. Mowa m.in. o bieliźnie, kosmetykach, telefonie, ładowarce, dokumentach, pieniądzach… Zróbcie sobie taką właśnie listę i miejcie ją łatwo dostępną – czy to w formie zapisku w notesie, czy może w jakiejś aplikacji np. Evernote,
  • spisywać listę potrzebnych rzeczy do zabrania – dobrze jest to robić z kilkudniowym wyprzedzeniem i sukcesywnie ją uzupełniać. Tutaj również możecie posiłkować się dowolnymi „narzędziami” – notes, stick notes, aplikacje w telefonie, itp.
    Więcej na temat samych list możecie poczytać tutaj > Jak spokojnie się pakować i nic nie zapomnieć?

Do czego się pakować?

O ile najważniejsze jest to co musicie ze sobą zabrać, to nie bez znaczenia dla waszej wygody podróżowania, ale też samego pobytu później jest to, jaki bagaż wybierzecie.

 

Oto o czym powinniście pomyśleć wybierając rodzaj bagażu na wyjazd:

  • czym będziecie podróżować? Jeżeli samolotem, to są pewne wymagania co do ilości bagażu, często też jego wymiaru oraz wagi. W autokarze możecie mieć większą swobodę, a z kolei w trakcie podróżowania samochodem to rodzaj bagażnika będzie dużym ograniczeniem – np. nie bardzo sprawdzi się „twarda” walizka, którą ciężko będzie umieścić z innymi bagażami, ze względu na jej małą „elastyczność”,
  • czy będziecie potrzebować bagaż podręczny? Ten z pewnością będzie dużą wygodą w podróży samolotem i autokarem, a już niekoniecznie będzie niezbędny w aucie (zawsze można się zatrzymać i sięgnąć do bagażnika, co w trakcie lotu samolotem nie będzie możliwe). Oczywiście to kwestia wygody i tego co chcecie lub musicie mieć zawsze przy sobie. Przy tej okazji pamiętajcie, że jest wiele ograniczeń tego, co można przewozić w bagażu podręcznym w samolocie,
A może torba jako bagaż podręczny?
  •  jaki „bagaż” będzie przydatny w miejscu docelowym? Jeżeli jedziecie na urlop to możecie potrzebować np. wygodny plecak – wyjścia na plaże, zwiedzanie i potrzeba posiadania czegoś na aparat, dodatkowe ubranie, itp. Taki plecak lub inny bagaż (torba na ramie), może być jednocześnie wykorzystany jako bagaż podręczny w trakcie samej podróży. Warto więc pomyśleć co będziecie potrzebować już na miejscu,
Jaki bagaż do samolotu – walizka, a może plecak?
  • jak dużo rzeczy macie do zabrania? Bardzo ważne aby tak dobrać bagaż, aby w miarę możliwości nie było w nim za dużo luzu. To co przewozicie nie powinno w nim „latać” bo po otwarciu będzie trochę prasowania… Ważne także, aby podróżując z „twardą” walizką była ona dobrze wypełniona, ponieważ w innym przypadku może ulec pęknięciu pod ciężarem innych bagaży – w luku bagażowym w samolocie, czy też autokarze,
  • czy przewożone rzeczy są lekkie, czy ciężkie? Równie ważne jest to aby ciężkie rzeczy pakować w dolnej części bagażu, a jeżeli całość będzie ciężka to lepiej mieć walizkę lub torbę z kółeczkami. Nie musimy wam chyba tłumaczyć jak męczące może być przemieszczanie się po lotnisku, dworcach, z ciężkim bagażem na ramieniu, czy wciskającym w ziemię plecakiem.

Co można pakować do bagażu?

Z jednej strony to co możecie zabrać w swoim bagażu jest czasami ograniczane przez przepisy np. linii lotniczych, o czym wspomnieliśmy powyżej. Z drugiej jednak ograniczeniem jest sam bagaż.

Pamiętajcie, że spakowanie elektroniki (np. tabletu, laptopa), łatwo tłukących się produktów (np. w szklanych butelkach) powinno być zawsze przemyślane i powinny się one znaleźć w takim miejscu, aby nie zostały uszkodzone.

Gdy mówimy o sprzęcie elektronicznym to dobrze jest mieć bagaż ze specjalnie przeznaczonymi, wzmocnionymi, miejscami do jego przewożenia. Kiedy chcecie przewozić kruche przedmioty – czy to butelki, pamiątki – to koniecznie dobrze je zabezpieczcie do takiej podróży – folia bąbelkowa, czy nawet dokładne zawinięcie w ręczniki, ubrania, powinno pomóc. W tym ostatnim jednak przypadku z pewnością „twarde walizki” będą dużo bezpieczniejsze, niż miękkie torby podróżne. Nasz bagaż nie będzie traktowany jak delikatne pudełko z porcelany (kiedy będziemy go nadawać na lotnisku, czy korzystać z autokaru).

Mamy nadzieję, że pomogliśmy wam choć trochę w temacie samego pakowania. Natomiast więcej o tematach dotyczących wyboru bagażu, pakowania, przewożenia, itp. możecie znaleźć w tej części naszego bloga > Bagaż < Poczytajcie już teraz, bo bagaż jest bardzo ważną częścią udanego urlopu.

Pozdrawiamy 😉

Wakacje w Bułgarii