Jak tanio podróżować koleją po Niemczech?

Jak tanio podróżować koleją po Niemczech?

Macie ochotę za niewielkie pieniądze przeżyć niezwykłą podróż? Jeśli szukacie pomysłu, gdzie jechać na weekend lub krótki wypoczynek to może warto wziąć pod uwagę podróż koleją, aby lepiej poznać jakże piękny kraj naszych zachodnich sąsiadów, czyli Niemcy. Niemiecka kolej oferuje naprawdę ciekawe promocje, dzięki którym możecie przemierzyć Niemcy wzdłuż i wszerz nie tracąc majątku. Z naszego wpisu dowiecie się więcej o biletach i tym jak je należy zamawiać.
Bilet Quer-durchs-Land-Ticket (Bilet „Przez cały kraj”)
Przed podróżą zrobiliście plan wycieczki, ale jeszcze nie jesteście pewni, które miasta znajdą się na trasie waszego przejazdu? W takie sytuacji sprawdzi się bilet Quer-durchs-Land-Ticket, gdyż pozwala on na podróżowanie przez wybrany dzień w tygodniu (w dniu roboczym od godziny 09.00 do godziny 03.00 dnia następnego, a w weekendy i święta od północy do godziny 03.00 dnia następnego). Quer-durchs-Land-Ticket możecie wykorzystać we wszystkich pociągach regionalnych (RB, IRE, RE) i S-Bahn (nie tylko Deutsche Bahn, ale też u innych przewoźników biorących udział), dzięki czemu nie musicie dokładnie analizować trasy, a po prostu „wsiadacie do pociągu byle jakiego”. Przyjemnie, prawda? Jedynym ograniczeniem jest fakt, iż bilet obowiązuje tylko w klasie drugiej.
Gdybyście mieli zamiar podróżować większą grupą także opłaca się kupić Quer-durchs-Land-Ticket, bo działa on jako bilet grupowy (maksymalnie mogą wam towarzyszyć 4 osoby). W ramach biletu na jedną lub dwie osoby możecie również zabrać dowolną ilość dzieci do lat 15 – jedynym warunkiem bezpłatnego przejazdu jest to, iż są to wasze dzieci lub wnuki. W przeciwnym razie liczy się je jako pełnopłatnych pasażerów (dzieci do lat 5 generalnie nie płacą za przejazd, niezależnie od stopnia pokrewieństwa). Za bilet zapłacicie 44 euro za 1 osobę, a w przypadku większej ilości odpowiednio 8 euro więcej, czyli: 52 euro/2 podróżujących, 60 euro/3 podróżujących, 68 euro/4 podróżujących, 76 euro/5 podróżujących.
Länder–Tickets (bilety regionalne ważne w danym kraju związkowym)
Interesuje was zwiedzanie jedynie jednego, wybranego landu? W takim razie Länder–Ticket w zupełności wystarczy, gdyż pozwala on na nieograniczoną jazdę (w podobny czasie jak bilet Quer-durchs-Land-Ticket), ale wyłącznie na terenie określonego kraju związkowego. Tego dnia możecie jeździć, ile tylko chcecie pociągami regionalnymi (RB, RE) i S-Bahn (zarówno Deutsche Bahn, jak również innych przewoźników, którzy uczestniczą w tej akcji).
Schönes-Wochenende-Ticket (Bilet „Udany, piękny weekend”)
Jeden dzień to dla was za mało? Zatem co powiecie na weekendowy wypad? Berlin, Monachium, a może Hamburg? Tylko od was zależy, gdzie chcecie się zatrzymać i na jak długo. Zakup weekendowego biletu kolejowego umożliwi wam przejazdy na terenie całych Niemiec, a nawet na niektórych przejściach granicznych (Dania, Holandia, Szwajcaria, Austria i Polska). Do wyboru macie wszystkie lokalne pociągi transportu publicznego należące do Deutsche Bahn (S-Bahn, RB, RE, IRE) i innych przewoźników kolejowych biorących udział, a także tramwaje, autobusy i metro na terenie Niemiec. Bilet obowiązuje wyłącznie w drugiej klasie.
Jak kupować bilety kolejowe w Niemczech?
Bilety możecie kupić bezpośrednio na stacji kolejowej – w okienku (obsługa kosztuje dodatkowo 2 e) lub samodzielnie za pośrednictwem automatu znajdującego się na dworcu. Automaty mają możliwość wyboru języka angielskiego, dlatego nie powinniście mieć problemów przy zakupie. Wolicie wcześniej zamówić bilet – nie ma sprawy! Na oficjalnej stronie możecie go zabukować (i opłacić). Warto wiedzieć, iż bilet kolejowy obowiązuje także w komunikacji miejskiej na terenie danego miasta, zatem przyda się nam on np. w drodze autobusem na dworzec kolejowy.

Wakacje w Turcji
Wakacje w Bułgarii