Jak wybrać dobrą szkołę i instruktorów do nauki?

Jak wybrać dobrą szkołę i instruktorów do nauki?

W trakcie urlopu nad morzem czy też nad jeziorem wiele osób decyduje się na skorzystanie z oferty lokalnych szkółek oferujących rozmaite kursy np. nurkowania, kitesurfingu czy windsurfing. Zapewne w hotelowej recepcji, na plaży lub w innych miejscach chętnie odwiedzanych przez turystów będziecie mogli znaleźć reklamy takich firm, kuszące atrakcyjnymi cenami i profesjonalną kadrą, ale czy faktycznie będą one oddawały rzeczywistość?

Wakacje w Turcji

Jak wybrać dobrą szkołę, by nie żałować wydanych pieniędzy i nie narazić się na niebezpieczeństwo?

W naszym najnowszym wpisie pragniemy podzielić się z wami kilkoma praktycznymi poradami.

fot. Nauka surfingu

Wstępne zapoznanie z różnymi szkółkami oferującymi kursy

Zanim zaczniemy brać pod uwagę konkretną szkołę np. nurkowania warto poczytać w internecie i dowiedzieć się, w jaki sposób można sprawdzić wiarygodność danej placówki. Na przykład w przypadku nurkowania opinii na ten temat możemy zasięgnąć za pośrednictwem organizacji nurkowych takich jak: PADI, CMAS, SSI. Na stronie PADI mamy do dyspozycji wyszukiwarkę, która umożliwia sprawdzenie, czy dana szkoła jest zarejestrowana. Jeśli znamy numer instruktora możemy także sprawdzić, czy jego status szkoleniowy jest aktywny. Postarajmy się wybrać kurs nurkowania PADI, gdyż będzie on oparty na sprawdzonych, jednolitych standardach, które obowiązują na całym świecie.

Strona internetowa danej szkółki jest istotna, ale nie najważniejsza

Współcześnie najlepszym źródłem informacji „jest” internet. To właśnie za jego pośrednictwem możemy zarezerwować wakacyjny urlop, kupić bilety lotnicze, czy też na miejscu znaleźć interesujące zabytki i obiekty warte zobaczenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście w internecie szukali informacji na temat okolicznych szkół z instruktorami.

Starannie przygotowana strona internetowa jest doskonałą wizytówką firmy, z której możemy dowiedzieć się wiele (np. poznać ceny, przebieg i program kursu). Jednak niech Was nie zmylą pozory, bo przecież za super nowoczesną i atrakcyjną wizualnie stroną wcale nie musi kryć się sztab najlepszych profesjonalistów, którzy całą energię, zaangażowanie i serce wkładają w nauczenie kursantów podstaw danej dyscypliny.

Zamiast przeglądać setki ofert lepiej zadzwonić (lub też osobiście się przejść) do kilku wiodących szkół i ocenić, jak zostaliśmy obsłużeni przez osobę odbierającą telefon. Mówi się, iż pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego taki kontakt da nam obraz, jak szkoła podchodzi do kwestii obsługi klienta i na tej podstawie możemy wysnuć pierwsze wnioski dotyczące ewentualnego traktowania przez innych pracowników.

fot. Nauka żeglowania

Dobry instruktor na wagę złota

Najważniejszą kwestią, na jaką musimy zwrócić uwagę jest doświadczenie i profesjonalizm osób szkolących czy też towarzyszących nam w trakcie nauki. Koniecznie dowiedzcie się, w jakim wieku jest instruktor, z którym będziecie mieć szkolenie oraz jakie ma doświadczenie (ile lat?) w pływaniu, nurkowaniu czy też uczeniu.

fot. Nauka kitesurfingu

Nie dajcie się nabrać na puste frazesy w stylu: „Posiadamy doświadczoną kadrę instruktorów”, gdyż tak naprawdę mogą one nic nie znaczyć. Istotne jest, aby dyplomy, certyfikaty i inne zaświadczenia przekładały się na faktyczne, praktyczne umiejętności. Jeśli chcecie odbyć kurs za granicą to warto poszukać szkoły oferującej zajęcia w naszym rodzimym języku. Czasem nawet osoby bardzo dobrze władające językiem obcym (angielskim lub niemieckim) mogą mieć problemy ze zrozumieniem terminologii typowej dla danej dyscypliny – np. nurkowania, wspinaczki, narciarstwa. Szkoląc się u osoby polskojęzycznej będziemy mieć mniejsze trudności z przyswojeniem wiedzy teoretycznej. Inne, także dość często stosowane rozwiązanie to możliwość odbycia kursu, w trakcie którego osoba tłumaczy z innych języków na polski. Wadą takiej opcji jest spora strata czasu oraz fakt, iż zazwyczaj osoby tłumaczące nie są instruktorami, zatem ich wiedza może nie do końca rzetelnie oddawać wiedzę i intencję instruktora.

Przeczytaj również: Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie?

Jak wcześniej wspominaliśmy, dobry instruktor i nauczyciel to osoba, dla której praca jest także pasją, a dzielenie się swoją wiedzą z kursantami przynosi ogromną satysfakcję. Niestety, bez uczestnictwa w kursie czy też krótkiej rozmowy z przyszłym mistrzem trudno jest to zweryfikować, dlatego musimy sobie poradzić w inny sposób.
Zanim zapiszecie się na kurs warto poświęcić chwilę, poszukać i popytać (np. na forach internetowych), jakie opinie krążą na temat danego szkoleniowca. Może się zdarzyć, iż instruktor o ugruntowanej pozycji i doświadczeniu będzie miał nieprzyjemny styl bycia, czy też jego metody nauczania nie będą dla nas odpowiednie. Wiadomo, iż jedna jaskółka wiosny nie czyni, dlatego opinia jednego człowieka nie może być wyrocznią, ale jeśli kilka niezależnych źródeł ją potwierdza to powinniśmy się poważnie zastanowić.

Dobry instruktor powinien także ciągle się rozwijać, podnosić swoje kwalifikacje. W każdej dziedzinie sportowej pojawiają się nowości, udogodnienia czy też nowe metody szkolenia, dlatego przed wyborem instruktora koniecznie porozmawiajcie z nim na ten temat. Warto uczyć się u kogoś, kto poszerza swoje horyzonty, jest na bieżąco i stale doskonali swoje umiejętności.

Nowoczesny sprzęt szkółek gwarancją najwyższej jakości usług?

Przed pierwszymi zajęciami dowiedzcie się również na jakim sprzęcie będzie trenować, czy jest on regularnie kontrolowany, kiedy był ostatni przegląd techniczny (np. będzie to szczególnie ważne przy nurkowaniu, paralotniarstwie, skokach spadochronowych).

Opłaty za kurs i promocje szkółek z instruktorami

Jednym z istotnych kryteriów, na które zwraca się uwagę, jest cena. Pragniemy uczestniczyć w zajęciach prowadzonych na światowym poziomie za symboliczną złotówkę, a niestety nie zawsze cena idzie w parze z jakością i na odwrót. Większość szkół nalicza opłaty godzinowo, płacimy określoną stawkę za czas spędzony z instruktorem. Tylko nieliczne, najlepsze szkoły mogą pozwolić sobie na to by pobierać płatność za gwarancję uzyskania określonego poziomu przez ucznia.

Czy zatem należy z nieufnością podchodzić do wszelkiego rodzaju promocji? Niekoniecznie, jednak pamiętajcie, że kurs nurkowania czy kitesurfingu to nie jest sobotni kurs robienia ozdób z papieru czy szydełkowania. Uprawianie takich dyscyplin wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem, w ekstremalnej sytuacji może nas to kosztować nawet życie. Ograniczenie liczby godzin, zajęć teoretycznych i praktycznych czy też dopuszczenie większej liczby kursantów zmniejszy cenę kursu, ale i zwiększy zagrożenie, iż nie będziemy wystarczająco dobrze przygotowani. Może warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy oszczędzając parę złotych na kursie nie narazimy naszego zdrowia?

fot. Nauka windsurfingu

Nasze oczekiwania i pragnienia co do szkolenia

Mamy już wybrane kilka ofert, które wydają się rzetelne, sprawdziliśmy też nauczycieli. I co dalej? Teraz przychodzi czas, aby dokładnie przeanalizować ofertę każdej z nich. Zastanówcie się, czy wolicie naukę indywidualną czy grupową.

Na koniec zapytajcie o szczegóły programu kształcenia. Część teoretyczną i praktyczną kursu i tak musicie przerobić na żywo, pod okiem fachowca, zatem zadbajcie o to, by film DVD czy materiały online były wyłącznie dodatkiem, a nie głównym źródłem waszej wiedzy.

Kurs nurkowania, kite’a czy windsurfing może być wspaniałym i niezapomnianym przeżyciem, wybierzcie jednak mądrze takie centrum, które zagwarantuje Wam dobry serwis, bezpieczeństwo i doświadczonych instruktorów.

Najważniejsza rada na sam koniec – zdecydowanie najlepiej jest próba pozyskania opinii co do danej szkółki lub instruktora od znajomych czy też znajomych naszych znajomych.

Wakacje w Bułgarii