Rejsy statkiem to dość popularna forma spędzania urlopu na zachodzie, z której obecnie korzysta coraz więcej Polaków. Rejsy wypoczynkowe są ciekawą alternatywą dla wakacji All inclusive w hotelu z basenem, tym bardziej, iż pływające hotele są równie luksusowo wyposażone, a na turystów na pokładzie czekają liczne udogodnienia. Dlaczego Polacy pokochali wczasy na wodzie? Jakie są zalety urlopu na statku wycieczkowym i jakich usług możemy oczekiwać?
Rejs statkiem – urlop marzeń w atrakcyjnej formie
Jeszcze parę lat temu urlop na statku był ze względów finansowych poza zasięgiem tradycyjnego Kowalskiego, obecnie sytuacja na rynku uległa zmianie i na taki wypoczynek możemy sobie pozwolić. Zachętą jest chęć poznania czegoś nowego – zamiast wylegiwania się na plaży statek daje możliwość np. opłynięcia basenu Morza Śródziemnego i zwiedzenia najpiękniejszych wysp czy też zobaczenia zabytków w miastach znajdujących się na trasie rejsu.
Przeczytaj również: Rejs po Nilu – czy i kiedy warto pojechać?
Powoli urlop w formie rejsu przestaje się nam kojarzyć z amerykańskim luksusem znanym z hollywoodzkich produkcji, a staje się równorzędną alternatywą do stacjonarnego wypoczynku w hotelu.
Czy rejsy są bezpieczne?
W związku z ewentualnym zagrożeniem terrorystycznym część osób może się obawiać takiego wypoczynku, jednakże nie mamy ku temu podstaw, bowiem większość statków rejsowych jest zrzeszona w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Linii Cruisingowych (CLIA). Organizacja ze względów bezpieczeństwa nie ujawnia szczegółów procedur ochrony, ale możemy być pewni, iż na wszystkich statkach pracują wyszkoleni pod tym kątem pracownicy. Nierzadko są to byli policjanci i agencji służb specjalnych. Warto zwrócić uwagę, iż wielu kapitanów swoją karierę rozpoczynało na statkach handlowych, gdzie obowiązują bardzo ostre procedury dotyczące bezpieczeństwa.
Trasy rejsów są dużo wcześniej zaplanowane, gdyby jednak w trakcie trasy lub tuż przed nią w miejscu, w którym miał się zatrzymać statek był zamach terrorystyczny, zamieszki lub inne niebezpieczne sytuacje to trasa może zostać zmieniona, bez odwołania całej wycieczki. Co daje tej formie urlopu przewagę nad tradycyjnymi wakacjami w jednym miejscu – w tym drugim przypadku biuro podróży zazwyczaj odwołuje taką podróż.
Gdzie na rejs statkiem?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Niektórzy preferują krótkie rejsy, dzięki którym w niedługim czasie mogą zobaczyć najważniejsze zabytki i wyspy Morza Śródziemnego czy też zachwycające norweskie fiordy. Inni pragną przeżyć podróż życia i nie zrażeni wysoką ceną z chęcią udają się np. zimą na Karaiby. Dla najwytrwalszych podróżników są dostępne rejsy dookoła świata (w ok. 120 dni). Druga kwestia to, czy bardziej zależy nam na odpoczynku czy też pragniemy jak najwięcej zwiedzić. Oferta touroperatorów jest naprawdę bogata, zatem każdy znajdzie coś dla siebie.
Na początek zdecydowanie polecamy krótszy rejs, tak aby zobaczyć, czy taka forma wypoczynku wam odpowiada, jak również czy nie macie choroby morskiej.
Przeczytaj również: Choroba morska – jak sobie z nią radzić?
Jak wygląda sytuacja z wyżywieniem w trakcie rejsu?
Na statku, tak jak w hotelu możemy skorzystać z opcji all inclusive (soft lub ultra – za dopłatą) lub też zdecydować się na 3 posiłki dziennie, jednak wtedy za napoje musimy dodatkowo zapłacić, co nie zawsze będzie dla nas korzystnym finansowo rozwiązaniem. Na życzenie (również za dopłatą) możemy zamówić np. śniadanie serwowane do kabiny.
Co zawiera cena rejsu, a za co musimy dopłacić?
Koniecznie zapoznajcie się z ofertą i doczytajcie, co jest w cenie, aby potem nie okazało się, że musicie płacić za coś, o czym sądziliście, że macie zagwarantowane w cenie.
Suma za rejs może obejmować także zwyczajowe napiwki dla załogi, które są potem sprawiedliwie dzielone. Jeśli napiwki nie są wliczone lub też gdy kogoś chcemy wyjątkowo uhonorować to możemy to zrobić we własnym zakresie. Cena wycieczki nie obejmuje wiz czy też kart turysty upoważniających na wjazd do wybranych krajów (np. USA, Indie, Kuba). Planując wakacyjny budżet uwzględnijmy w nim także opłaty za wycieczki fakultatywne podczas trwania rejsu, gdyż one nie są wliczone w cenę.
Indywidualnie musimy zapłacić za osobiste wydatki (wizyta w Spa, w kasynie czy u fryzjera). Miejcie na uwadze także fakt, iż niektóre linie wliczają opłaty portowe w cenę rejsu, inne natomiast liczą je osobno, a ich kwotę należy doliczyć do ceny za kabinę – dlatego podczas rezerwacji wycieczki przeczytajcie jak jest w waszym przypadku.
Wybór kabiny na statku
Do dyspozycji gości są kabiny o różnym standardzie i wyglądzie, zatem tak naprawdę od zasobności naszego portfela zależy, czy będziemy mieli sporych rozmiarów kabinę zewnętrzną z balkonem, czy też zadowolimy się mniejszą kabiną wewnętrzną. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne kabiny są zadbane, nowoczesne, przytulne i estetycznie urządzone, zatem możemy się czuć jak w wysokiej klasy hotelu. Kabiny są wyposażone w wiele udogodnień np. suszarkę do włosów czy ręczniki kąpielowe, bezpłatne ręczniki plażowe, jak i podstawowe kosmetyki.
Relaks na statku w trakcie rejsu
Urlop to przecież czas na błogie lenistwo, dlatego oprócz codziennego zwiedzania innego portu możecie także skorzystać z licznych atrakcji i udogodnień. Baseny, jacuzzi, zjeżdżalnie dla najmłodszych czy leżaki, na których do woli możecie zażywać kąpieli słonecznych. Zamiast leżenia plackiem wolicie aktywny wypoczynek?
Na niemal każdym statku wycieczkowym znajdują się boiska do gry w kosza, piłkę nożną, siatkówkę, czy tenisa. Ale to nie wszystko, bo część statków na swoich pokładach instaluje np. m.in. ścianki wspinaczkowe, tory do nauki surfowania, parki linowe, czy nawet symulatory skoków spadochronowych, zatem nie można się nudzić!
Wieczorne atrakcje na statku
Na podróżujących na statku czekają rozmaite atrakcje także wieczorem. Lubicie przedstawienia pełne akrobacji, tańca czy muzyki – co dzień czekają na was inne spektakle, które umilą wam czas i pozwolą przenieść się w magiczny świat.
A może pragniecie przeżyć dreszczyk emocji i np. zagrać na „jednorękim bandycie” albo w ruletkę? Nic nie stoi na przeszkodzie, bo na statku znajduje się także kasyno. Dzień możecie zakończyć tanecznym krokiem na dyskotece.
Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze rejsu?
Zazwyczaj pierwszym kryterium jest cena. Jest ona istotna, ale koniecznie warto dokładnie zapoznać się z programem rejsu oraz kategorią statku (jaki jest jego standard, jakie atrakcje oferuje). Warto także przeczytać opinie w internecie na temat wybranego armatora czy też trasy rejsu, aby później nie żałować swojej decyzji.
Co zabrać na rejs statkiem?
Urlop na statku swoim charakterem przypomina wypoczynek w hotelu, dlatego pakując się zabieramy takie rzeczy, jak do tej pory pakowaliśmy na wakacyjny wyjazd. Nie możemy zapomnieć o kostiumie kąpielowym, bo przecież będziemy korzystać z basenu czy też wygrzewać się na pokładzie. Nasze ubrania powinny być komfortowe, przewiewne, abyśmy dobrze się w nich czuli w trakcie całodziennych wycieczek podczas cumowania w portach. Pamiętajmy także o wygodnych butach. W naszej walizce powinien się również znaleźć strój wieczorowy – w trakcie rejsu zazwyczaj odbywa się uroczysta kolacja z kapitanem, podczas której obowiązuje strój formalny (garnitur lub marynarka i ciemne spodnie, panie – garsonka lub suknia wieczorowa). Na pozostałe kolacje możemy przychodzić nieco luźniej ubrani, jednakże równie elegancko, panowie powinni mieć długie spodnie.
Gdzie możemy kupić rejs statkiem?
Tak jak w przypadku rezerwacji tradycyjnego urlopu możemy udać się do biura podróży czy też agencji turystycznej, które oferują sprzedaż takich wycieczek. Obecnie polscy turyści mogą skorzystać z polskojęzycznego serwisu na statkach – opieka polskiego pilota oraz obsługa w recepcji (np. w ramach wycieczki z biurem ITAKA).
Rejs statkiem możecie także zamówić przez internet, bezpośrednio na stronie wybranego armatora.
Dlaczego warto skusić się na rejs statkiem? Zalety urlopu na statku.
Urlop na statku pozwoli wam na zobaczenie wielu nowych, wspaniałych miejsc w bardzo krótkim czasie i w przeciwieństwie do wycieczki objazdowej nie musicie się przenosić do różnych hoteli, nieustanie się pakować i rozpakowywać, nie tracicie czasu w autokarze, aby przemieścić się z jednego miejsca do drugiego. W trakcie rejsu nie odczuwacie uciążliwości podróżowania, bo możecie korzystać z licznych atrakcji na statku.