Jak znaleźć tanie noclegi?

Jak znaleźć tanie noclegi?

Jak znaleźć nocleg w ostatniej chwili? To żaden problem! Podróżników można podzielić na dwie kategorie: są tacy, którzy dużo wcześniej skrupulatnie planują wszystkie szczegóły wyjazdu, mają zabukowane przejazdy, bilety lotnicze i oczywiście noclegi, na przeciwległym biegunie znajdują się globtroterzy na luzie, spontanicznie podchodzący do swoich wyjazdów.

Wakacje w Turcji

Jeśli i wy na ostatni moment rezerwujecie noclegi to koniecznie przeczytajcie nasz wpis, bowiem podpowiem wam, jak szybko możecie znaleźć tanie noclegi last minute. Znamy aż 7 sposobów!

Hostel – opcja na tanie nocowanie

Chyba nikogo nie trzeba uświadamiać, iż warunki w hostelach bywają czasem lepsze, innym razem nieco gorsze, ale gdy mamy szczęście możemy naprawdę dobrze trafić. Co ważne, hostele wyrastają jak grzyby po deszczu, jest ich coraz więcej i ich właściciele prześcigają się w pomysłach oraz udogodnieniach dla gości. Ceny w hostelach nie są wygórowane, jednakże pamiętajcie, iż w trakcie pobytu będziecie dzielić przestrzeń sypialnianą oraz łazienkę z innymi osobami. Ma to oczywiście swoje wady – nigdy nie wiecie, z kim macie do czynienia, dlatego koniecznie zachowajcie ostrożność, zwłaszcza jeśli chodzi o cenne rzeczy, pieniądze. Pakując torbę czy walizkę dobrze jest się zaopatrzyć w stopery do uszu na wypadek, gdyby pozostali turyści zachowywali się głośno lub np. chrapali.

Zwykle w cenę noclegu wliczone jest śniadanie (ale warto o to zapytać na początku, gdyż niektóre hostele, np. w Londynie za śniadanie liczą osobno – ok. 5 funtów). Możemy również zamówić pokój jedno- czy dwuosobowy, ale wtedy będzie to większy wydatek.

Miejsce w hostelu najlepiej zabukować przynajmniej z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Warto skorzystać z takich stron jak np.  nocowanie.pl czy hostelworld.com, ponieważ bardzo często dzięki nim (oraz szybkiej decyzji) zyskamy zniżkę na tani nocleg w miejscu, do którego planujemy podróż. Na stronie booking.com także ogłaszają się niedrogie hostele. Jeśli nie macie możliwości lub czasu, aby zarezerwować nocleg w hostelu online to pozostaje pytać się o wolne łóżka już na miejscu.

Booking.com – rezerwacja noclegów przez internet

Hostel będzie doskonałym rozwiązaniem, jeśli lubicie nawiązywać nowe znajomości, poznawać odmienne kultury, gdyż takie miejsce sprzyja kontaktom towarzyskim. Raczej odradzamy spanie w hostelu gdy podróżujecie z małymi dziećmi.

Couchsurfing – darmowy nocleg u lokalnych mieszkańców

Idea „dzielenia kanapy” jest stosunkowo nowa, jednakże ma sporą grupę miłośników. W jednym z naszych materiałów szczegółowo opisaliśmy na czym ona polega, teraz jedynie przypominamy, iż jest to nocowanie u „lokalsów” za darmo. Couchsurfing to dobra opcja dla tych, którzy bardzo chcą poznać lokalnych mieszkańców kraju czy miasta, do którego się udają, przez chwilę żyć tak jak oni.
Przeczytaj również: Couchsurfing ciekawym sposobem na urlop!

Zazwyczaj na stronach couchsurfingowych znajdują się grupy czy zakładki oferujące noclegi typu last minute, gdzie ogłaszają się chętni, którzy nie tylko udostępnią nam swoją kanapę, lecz również mogą poświęcić nam troszkę czasu, oprowadzą po mieście, czy też zaprowadzą nas do ciekawego miejscowego pubu.

Couchsurfing to ciekawa opcja na tani nocleg

Zdecydowanie taki nocleg to gratka dla podróżników, którzy ze swoich wojaży lubią przywozić nie tylko pamiątki, ale także niezwykłe wspomnienia i nowe, międzynarodowe znajomości.

Airbnb – czyli nocleg niejako za symboliczną złotówkę

Być może słyszeliście o stronie Airbnb.com, która umożliwia zarezerwowanie tanich noclegów. To właśnie na niej ogłaszają się właściciele hosteli, kamienic, mieszkań, apartamentów czy studenci chcący nieco dorobić wynajmując za niewielką opłatą swój pokój lub całe mieszkanie. Możecie nam wierzyć, ceny wynajmu są naprawdę atrakcyjne.

Airbnb – rezerwacja noclegów online

Aby znaleźć pokój czy mieszkanie w miejscu, do którego się udajecie wystarczy założyć na stronie konto i napisać wiadomość do osoby, wynajmujące noclegi. Jeśli pokój jest akurat wolny, należy zrobić przelew i umówić się na godzinę spotkania. Na miejscu dostaniecie klucze do pokoju, czy mieszkania i możecie wyruszyć na zwiedzanie!

Szukanie taniego noclegu na ostatnią chwilę – czyli pomoc wujka Google

Jeśli jesteście już w miejscu docelowym, a nie macie jeszcze noclegu to koniecznie skorzystajcie z najnowszej technologii i wyszukiwarki Google. Wystarczy wpisać np. „nocleg Paryż” czy „hostel Berlin”. Pojawi się mapka, na której umieszczono mnóstwo informacji. Dodatkowo, jeśli wasz smartfon ma włączoną opcję lokalizacji, to możecie w ten sposób odszukać najbliższe miejsce do nocowania. Obecnie Google potrafi naprawdę wiele podpowiedzieć, dlatego warto to wykorzystać.

Jak znaleźć nocleg w okolicy - Google Maps służy pomocą
Jak znaleźć nocleg w okolicy – Google Maps służy pomocą

Poszukiwania taniego noclegu na miejscu – biuro informacji turystycznej

Współcześnie mówi się, iż jeśli czegoś nie ma w internecie to nie istnieje, dlatego wiele miast posiada swoją stronę internetową. Warto poświęcić chwilkę przed wyjazdem i zapoznać się z nią, bowiem dzięki temu dowiecie się, czy na danym terenie istnieje baza noclegowa. Gdybyście zapomnieli o wcześniejszym sprawdzeniu to pozostaje odwiedzenie biura informacji turystycznej już na miejscu. Taka metoda także ma swoje zalety, gdyż niektóre pensjonaty czy kwatery nie mają swoich stron internetowych (!), a mogą dysponować wolnymi, tanimi pokojami.

Campingi – to zawsze opcja na niedrogie nocowanie

Na campingu prawie zawsze są wolne miejsca w bardzo przyzwoitej cenie. Zwykle macie dwie możliwości wyboru: spanie w domku campingowym (jest to droższa opcja) oraz we własnym namiocie (tańsza). Dodatkowo będziecie musieli zapłacić np. za rozpalenie grilla czy za postój waszego pojazdu.

Przeczytaj również: Podróże kamperem

Taki sposób spędzenia nocy jest bardzo ciekawy, niedrogi, jednak jeśli planujecie zwiedzanie miasta to warto zastanowić się na alternatywą, bowiem campingi zazwyczaj są położone na obrzeżach. Na campingu będziecie musieli również korzystać z łazienki czy pryszniców z innymi turystami.

Rodzinne wakacje – kemping

Schroniska młodzieżowe jako opcja na tanie miejsce na nocleg

Gdy spóźnicie się z organizowaniem nocleg podczas podróży, może okazać się, że wszystkie łóżka w hostelach są zajęte, a akurat żaden aktywny couchsurfer w wybranym przez was czasie nie chce przyjmować gości. Internet nie działa… Co wtedy?

Warto popytać w okolicy o szkolną bursę, internat, dom nauczyciela, dom pielgrzyma, akademik czy schronisko młodzieżowe. Na pewno taki budynek powinien być zlokalizowany gdzieś w pobliżu. Wbrew pozorom wypoczynek w schronisku młodzieżowym nie jest zarezerwowany jedynie dla studentów czy nastolatków, gdyż np. nasi zachodni sąsiedzi Niemcy oferują noclegi w tego typu obiektach także rodzinom z małymi dziećmi (na wyposażeniu znajdują się m.in.: łóżeczka dla niemowląt, podkładki do przewijania i wysokie krzesła dla dzieci, z których możemy darmowo korzystać). Przykładowo na stronie Jugendherberge znajdziecie szczegółowy opis oferty poszczególnych schronisk oraz zarezerwujecie pobyt.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom uda się wam znaleźć tani nocleg „na ostatnią chwilę”, chociaż raczej zalecamy wcześniejsze zarezerwowanie noclegu, chociażby dlatego, iż możecie trafić na taki czas (np. w sezonie), iż wszystkie tanie noclegi będą zajęte i będziecie musieli sporo zapłacić za pobyt w hotelu, czego można było uniknąć.

Wakacje w Bułgarii