Jak zorganizować wakacje na własną rękę?

Jak zorganizować wakacje na własną rękę?

Zazwyczaj decydowaliście się na wyjazd wakacyjny z biurem podróży, bo obawialiście się samodzielnej organizacji wypoczynku? Od zawsze chcieliście ruszyć w świat na własną rękę, ale wciąż coś was powstrzymuje. Jeśli w tym roku chcecie wyjechać na krótszy lub dłuższy urlop bez biura podróży, a nie wiecie, od czego zacząć, to chętnie podpowiemy, jak krok po kroku zorganizować taki wyjazd na własną rękę.

Wakacje w Turcji

To, że inaczej zabierzemy się za planowanie krótkiego city break, np. w Paryżu czy Londynie, a inaczej 3 tygodniowy pobyt w Azji czy Indiach to jest oczywiste. Nie twierdzimy, że w ramach pierwszego wyjazdu na własną rękę trzeba jedynie podróżować po Europie, jednak wydaje nam się, iż warto na początek zobaczyć i sprawdzić się, czy faktycznie takie przedsięwzięcie nie będzie nas przerastać. Niektórzy, nieco odważniejsi, od razu planują rzucić się na nieco głębszą wodę – jeśli czujecie się na siłach lub też znacie kogoś, kto odbył podobną podróż i może wam pomóc – to czemu nie? Przy dobrym planie działania, zarówno jedno, jak i drugie można bez trudu zorganizować. Chcecie wiedzieć jak? Zatem przeczytajcie nasz wpis.

1. Gdzie chcemy spędzić nasz urlop? Czyli wybór celu podróży.

Podstawowa kwestia to wybór miejsca, gdzie chcemy pojechać. Najpierw zróbcie zestawienie, jakie kraje chcielibyście odwiedzić, które miejsca was interesują. Szukajcie takich lotów i połączeń, które są w waszym budżecie. Oczywiście, wprawieni podróżnicy i łowcy okazji kupują bilety w ciemno, bez zastanowienia czy sprawdzenia lokalnych atrakcji i to właśnie oni najczęściej łapią naprawdę rewelacyjne oferty.

Warto szukać okazji na atrakcyjne cenowo loty

Na pierwszy raz lepiej jednak zachować zdrowy rozsądek i nie decydować się pod wpływem emocji, chyba że dobrze znacie już dany kraj – np. byliście w nim wcześniej w ramach wcześniejszej wycieczki z biurem podróży i wiecie, czego możecie się spodziewać. Z zakupem biletu wstrzymajcie się, bo czeka was drugi etap planowania wyjazdu.

2. Rozeznanie możliwości

Macie wstępnie wybrane miejsce, to teraz przychodzi czas na rozejrzenie się za noclegami. Istotne jest, iż póki nie kupiliście biletu lotniczego macie prawo zmienić zdanie, a to może nastąpić w momencie, gdy przekonacie się, że znalezienie taniego noclegu w docelowej destynacji graniczy z cudem.

Dlatego tak ważne jest rozeznanie. Koniecznie wejdźcie na booking.com (lub inny serwis rezerwacyjny) i zobaczcie, jaka jest uśredniona cena pokoju w danym mieście (albo miastach, jeśli zamierzacie odwiedzić ich więcej). Początkujący podróżnicy w euforii wywołanej przez znalezienie biletu lotniczego w bardzo atrakcyjnej cenie nie sprawdzają cen noclegów.

Booking.com – rezerwacja noclegów przez internet

Jest to ważne zwłaszcza jeśli przypadkowo wybraliście taki termin, gdy akurat w wybranym przez was miejscu odbywa się np. koncert popularnego zespołu, czy ważne wydarzenie kulturalne – karnawał w Wenecji, wtedy ceny noclegów mogą być naprawdę spore. Wiadomo, że w awaryjnej sytuacji zawsze można skorzystać z serwisu couchsurfing (o ile ktoś z lokalnych mieszkańców będzie dostępny), w przeciwnym razie będziemy zmuszeni zapłacić kosmiczną cenę.

Sprawdzenie dotyczy nie tylko noclegów, ale także np. pogody – czy przypadkiem nie trafimy na porę deszczową lub upały (wierzcie nam, niektóre biura oferują atrakcyjne cenowo wyjazdy w egzotyczne miejsca, tylko dzięki temu, że są one w mało ciekawych sezonach).

Przeczytaj również: Najlepsza aplikacja z prognozą pogody, jaką do tej pory używaliśmy

Kolejny krok to sprawdzenie na stronie MSZ, czy do danego kraju potrzebujemy wizy. Jeśli tak to musimy się dowiedzieć, ile ona kosztuje, czy można ją kupić na lotnisku, jakie będą potrzebne dokumenty? Warto poszukać aktualnych informacji nt. tego, czy dany region jest bezpieczny – nie mówimy tylko o zagrożeniach terrorystycznych, lecz również epidemiach. No i oczywiście warto wiedzieć, jakie są ceny podstawowych produktów: ile zapłacimy za komunikację miejską, obiad, piwo i butelkę wody? Jeśli kwoty te was nie przerażają i mieszczą się w waszym budżecie to czas na etap trzeci.

3. Wstępne planowanie wakacyjnego wyjazdu

Macie ustalony cel podróży, zdążyliście poczytać trochę o danym kraju i jesteście gotowi rezerwować bilety lotnicze, ale chwileczkę – pozostaje ostatnia kwestia na jak długo chcecie jechać i które miesiące wchodzą w grę? Możecie pozwolić sobie na elastyczny wybór terminu czy też ze względu na pracę musicie się trzymać ustalonego z wyprzedzeniem urlopu? Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest podróż poza sezonem, kiedy ceny są znacznie niższe, na plaży mniejszy ścisk, a i do kasy przy najpopularniejszych atrakcjach nie musicie długo czekać.

Kiedy na urlop? Dlaczego poza sezonem?

Przeczytaj również: Kiedy na urlop? Poza sezonem!

Jeśli zamierzacie podróżować w większej grupie koniecznie zawczasu dograjcie szczegóły – ustalcie w jaki sposób chcecie wypoczywać, tak aby każdy był zadowolony. Niedomówienia albo rozbieżne wyobrażenia naprawdę potrafią zepsuć najlepszy urlop, a przecież to jest ostatnia rzecz, o jakiej marzycie.

4. Rezerwacja biletów, noclegów, itp.

Wreszcie jesteście gotowi – czas rezerwować bilety i noclegi. Jeśli samodzielnie organizujecie wypoczynek po raz pierwszy to radzimy spokojnie przejrzeć oferty w dowolnym portalu rezerwacyjnym, wybrać konkretne miejsce, poczytać opinie, obejrzeć zdjęcia, sprawdzić lokalizacje (np. sprawdzić na Google Maps) i zerknąć, czy są jakieś opłaty niewliczone w cenę (czy przypadkiem hotelowy parking nie jest dodatkowo płatny lub czy w danym mieście nie jest pobierana opłata klimatyczna). Zobaczcie również o której jest zameldowanie i wymeldowanie, czy hotelu znajduje się przechowalnia bagażu – gdybyście przyjechali sporo wcześniej i nie chcieli tracić czas na oczekiwanie na pokój.

Koloseum w Rzymie – kolejka do wejścia

Na co zwrócić uwagę przed samodzielną podróżą?

Płatność kartą na zagranicznym wyjeździe

Warto dowiedzieć się, czy wasza karta bankomatowa obsługuje przelewy międzynarodowe, bowiem w przeciwnym razie będziecie musieli zapłacić opłatę manipulacyjną. Najczęściej wynosi ona ok. 3% wartości przelewu. Pozornie ta opłata nie jest zbyt wysoka, jednakże jeżeli na koniec urlopu podliczycie każde dodatkowo wydane pieniądze to uzbiera się całkiem pokaźna kwota, którą mogliście spożytkować na coś innego.

Nie zawsze na własną rękę jest taniej

Powszechnie przyjęło się, że urlop na własną rękę będzie nas mniej kosztował niż ten z biura podróży. Oczywiście, w większości przypadków tak jest, ale są również takie kierunki, np. Fuerteventura (jedna z Wysp Kanaryjskich), gdzie baza noclegowa nie jest zbyt dobrze rozwinięta, a większość hoteli ma podpisane umowy z biurami podróży, zatem indywidualna rezerwacja może sprawić nam nie lada kłopot. Nie mówiąc o wysokich kosztach. Kolejnym kierunkiem, gdzie lepiej wybrać się z biurem jest Madera, bo bezpośrednio latają tam głównie czartery, a upolowanie nawet kilku biletów, dodatkowo w sezonie może być niezwykle trudne.
Warto przejrzeć kilka stron z ofertami wakacyjnymi

Jak wiecie, na rynku jest kilka wiodących portali, wyszukiwarek, za pośrednictwem których można zarezerwować noclegi czy bilety lotnicze. Pamiętajcie, nie wszystkie strony z ofertami wakacyjnymi, promocjami na noclegi i loty są sobie równe, dlatego przed podjęciem decyzji przejrzyjcie kilka stron. Radzimy również zapisać się do newsletterów oraz profili na Facebooku z wakacyjnymi promocjami (wakacyjnipiraci.pl, loter.pl czy fly4free.pl). Natomiast dzięki wyszukiwarce trivago.pl będziecie mogli porównać ceny hoteli i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Opinie i recenzje w internecie niekoniecznie muszą być obiektywne

Zazwyczaj przed rezerwacją każdy podróżny chce dowiedzieć się coś więcej na temat hotelu i jego standardu czy też okolicy. Czytając opinie i recenzje miejcie na uwadze fakt, iż nie wiecie, jaki styl podróżowania i wymagania mają osoby, które dany komentarz zostawiły. Być może czego oczekiwały czegoś zupełnie innego niż wy. Warto również pamiętać, niektóre opinie mogą być fałszywe – np. wystawione przez osoby związane z danym hotelem.

Każda podróż uczy nas czegoś nowego, dlatego nawet jeśli za pierwszym razem poszło coś nie tak, to nie należy się zniechęcać. Pamiętajcie, iż tak jak powiedział włoski alpinista Simone Moro:

Najważniejsze sukcesy, które odnosiłem zbudowane były na porażkach. Zresztą ważne jest, aby mieć świadomość, że zawsze jest się mistrzem świata siebie samego, nie mistrzem świata w porównaniu z innymi. Musisz być dumny z samego siebie i z wysiłku, jaki włożyłeś w osiągnięcie celu

Organizacja takiego samodzielnego wyjazdu będzie powodem do dumy i wspomnieniem, które zapisze się w waszej pamięci na zawsze.

Wakacje w Bułgarii