Jaka walizka dla dziecka - na obóz, zieloną szkołę?

Jaka walizka dla dziecka - na obóz, zieloną szkołę?

Musicie wybrać bagaż dla dziecka ponieważ wasza pociecha w tym roku po raz pierwszy samodzielnie wyjedzie na kolonie, obóz czy zieloną szkołę? Cieszycie się z tego powodu, ale jednocześnie jesteście pełni obaw, zastanawiacie się „jak moja mała kruszyna poradzi sobie beze mnie?”. Możecie nam wierzyć, że spokojnie da sobie radę! Zanim wasz dzieciak wsiądzie do autokaru czy pociągu konieczne trzeba będzie się spakować. Chyba nikt tego nie lubi, my również. Stosy ubrań, bielizny i niezbędnych rzeczy, które powinny się zmieścić w…. torbie, walizce, a może plecaku? Jak spakować walizkę dla dziecka? I właśnie na ten temat przygotowaliśmy artykuł. Jaki bagaż będzie odpowiedni dla Twojego dziecka i o czym należy pamiętać przy jego wyborze oraz pakowaniu.

Wakacje w Turcji

Bagaż musi być dostosowany do możliwości dziecka

Wcześniej postawione pytanie dotyczące bagażu dla dziecka należy nieco doprecyzować, istotna jest bowiem długość wyjazdu oraz charakter wycieczki – czy jest to np. dwutygodniowy obóz sportowy czy też kolonia, nie możemy również zapominać o wieku waszej pociechy. My chcemy przybliżyć zagadnienie bagażu dla dzieci w wieku szkolnym, które samodzielnie (bez waszej opieki) wyjeżdżają na różnego rodzaju zorganizowane kolonie, obozy, wycieczki. Naszym zdaniem najlepszą opcją będzie walizka – nie obciąża pleców malucha, tak jak to ma miejsce w przypadku plecaka czy torby (tradycyjnej, do noszenia).

Walizka dla dziecka -zdecydowanie nie może być za duża!

Podstawowa zasada dotycząca wyboru bagażu jest bardzo prosta, choć często rodzice o niej zapominają – walizka musi być dostosowana do wieku dziecka, jego wagi oraz możliwości fizycznych. Nie możecie nastawiać się, że ktoś pomoże waszemu dziecku, np. opiekun czy przypadkowych turysta. Pamiętajcie, że opiekunowie zajmują się nie tylko jednym (waszym) maluchem, ale całą garstką, do tego mają jeszcze swój bagaż, stąd nie są w stanie każdemu pomóc z walizkami czy torbami. Musicie mieć świadomość, że wasze dziecko będzie musiało przez cały czas samo sobie poradzić z zapakowanym bagażem.

Przed ostatecznym zamknięciem walizki koniecznie zastanówcie się, czy wasza pociecha będzie w stanie sama podnieść walizkę, znieść ze schodów (nawet kilku), wnieść (wciągnąć) po schodach? Możecie to nawet razem przećwiczyć w domu. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie walizka o wadze maksymalnie do 8-10 kg.

W trakcie pakowania kierujcie się zdrowym rozsądkiem. W tym konkretnym przypadku nie warto sugerować się słowami naszego narodowego wieszcza, Adama Mickiewicza, który napisał […] Mierz siłę na zamiary, nie zamiar podług sił […]”.

Walizka powinna być na tyle ciężka, aby waszemu dziecku wystarczyło sił na jej noszenie czy ciągnięcie – zwłaszcza, jeśli przyjdzie mu pokonać dłuższą drogę (np. z dworca kolejowego na parking autokarowy czy do hotelu).

Jaką zatem walizkę kupić dla dziecka na obóz, kolonię czy zieloną szkołę?

Przede wszystkim nie kupujcie ogromnej walizki, która może pomieścić sporo rzeczy. Raczej zdecydujcie się na mniejszy bagaż i do niego dostosujcie ilość zabieranej garderoby, tak aby wasze dziecko było w stanie podnieść walizkę samodzielnie.
W tym celu najlepiej sprawdzi się nieduża walizka, tzw. „kabinówka”, czyli o wymiarach mniej więcej 55x40x20 cm. Oczywiście, niektórzy mogą z niedowierzaniem potrząsać głową, jednakże jak sami doświadczycie, zazwyczaj dzieci nie zwracają uwagi na pobrudzone ubrania – kilka dni w jednej koszulce to dla wielu maluchów standard. Często okazuje się, iż po powrocie z obozu czy kolonii większość rzeczy nie była w ogóle noszona.

Jako rodzice pragniemy, aby nasze dziecko miało ubrania, obuwie czy inne niezbędne artykuły na każdą ewentualność. Nie warto jednak martwić się na zapas. Zamiast kolejnej pary spodni może lepiej zapakować żel do prania ręcznego, aby dziecko mogło zaprać plamę czy przeprać bieliznę.

„Dziecięca” walizka czy „dorosła”?

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór różnych walizek kabinowych. Młodsze dzieci z pewnością będą chciały walizkę z ulubioną kreskówką, księżniczką czy też z postacią z serialu dla dzieci/nastolatków. Taka walizka, choć naprawdę ładnie się prezentuje to ma bardzo krótki żywot. Dzieci szybko dorastają i zmieniają się im gusta, zatem to, co w tym roku było modne, w kolejnym sezonie może być passe i zwykłym obciachem, zatem za nic w świecie nasza pociecha nie weźmie „czegoś takiego” ze sobą. Warto również dodać, iż kolorowe walizki dziecięce są zwyczajnie droższe od jednobarwnych.

Walizka dla dziecka Trunki – pszczółka

Dlatego naszym zdaniem lepiej kupić bardziej uniwersalną walizkę, którą również i wy będziecie mogli używać. Jeśli chcecie, aby się wyróżniała postawcie na charakterystyczny kolor czy jeden, większy motyw.

Kupując walizkę miejcie na uwadze fakt, iż nawet jeśli jest ona nieco droższa to posłuży wam przez wiele lat. Lepiej poszukać jakiejś solidnej, markowej walizki, niż kupować tańszą, ale gorszej jakości, która rozpadnie się przy byle okazji.
Dobrym rozwiązaniem jest walizka twarda, która w przeciwieństwie do miękkiej, ma dwie, podobnej wielkości komory, zapinające się po złożeniu zamkiem błyskawicznym. Taka budowa sprawia, że można łatwiej poukładać rzeczy, a potem dziecko bez trudu będzie mogło coś znaleźć (zapakowane ubrania są w zasięgu oczu malucha).

Jak spakować dziecku walizkę?

O czym jeszcze należy pamiętać?

Tak zorganizujcie sobie pakowanie, aby wasze dziecko mogło brać w nim udział, aktywnie wybierało ubrania – przecież dobrze wiecie, że dzieci, tak jak wy, mają swoje ulubione koszulki czy bluzy, które koniecznie będą musiały się znaleźć w bagażu. Nigdy nie dawajcie dziecku gotowego, zapakowanego przez was, bagażu.

Walizka, którą dziecko zabierze na kolonie powinna mieć miejsce na podpis (np. na tylnej części). Podpiszcie ją, gdyż dzięki temu unikniecie ewentualnego zgubienia czy zamiany. Dziecko może po prostu nie pamiętać lub nie wiedzieć czy to z emocji, czy roztargnienia, która walizka należy do niego.

Warto również w jakiś sposób oznaczyć walizkę, np. kolorową naklejką. Może to być nieduży brelok, zawieszka, wstążka. Takie oznaczenie stosujemy również w trakcie naszych podróży lotniczych, dzięki temu od razu możemy rozpoznać swoją walizkę.

Jak zmienić szyfr w walizce? (kliknij na zdjęcie i poczytaj)

Przeczytaj również: Jak zmienić kod / szyfr w walizce/ bagażu podręcznym?

Raczej unikajcie pakowania waszych pociech do walizek z zamkiem szyfrowym. Z prostego powodu – maluchy mogą mieć problemy z otworzeniem bagażu. Jeśli akurat nie macie innej walizki to zapoznajcie dziecko z działaniem szyfru – nie pokazujcie jak ustawić szyfr, ale jak ją otworzyć. Ustawcie bardzo łatwy szyfr (najlepiej 000) i nie zamykajcie. Przynajmniej tyle możecie zrobić, aby zapobiec katastrofie i niespodziewanemu telefonowi od dziecka: Ratunku, nie mogę otworzyć walizki!

 

Wakacje w Bułgarii