Jaki miesiąc jest najlepszy na wakacje?

Jaki miesiąc jest najlepszy na wakacje?

Bardzo często mówiąc o urlopie, naturalnie myślenie nasze w kierunku wyjazdu w letnie miesiące – lipiec lub sierpień. Przecież to czas wakacji, więc idealnie aby w tym czasie pojechać na wymarzony urlop. Nic bardziej mylnego.

Wakacje w Turcji

Oczywiście w sytuacji kiedy jesteśmy ograniczeni do tych dwóch miesięcy wakacyjnych w planowaniu wyjazdu ze względu na dzieci (wakacje w szkole, przerwa w przedszkolu) to trochę nie ma wyjścia. Jednakże w każdej innej sytuacji, kiedy tylko mamy możliwość dowolnego dysponowania swoim czasem i zastanawiamy się nad terminem swojego urlopu, to wrzesień jest optymalny.
No dobrze, ale w sumie dlaczego nie lipiec lub sierpień? Jeżeli sami jeszcze nie doświadczyliście jak jest w tym czasie na urlopie, to parę słów na ten temat.

Platja de Palma – piękna plaża na Majorce

Gdziekolwiek nie pojedziemy w lipcu i sierpniu to będą tam tłumy (mówimy oczywiście o ciekawych miejscach podróży – czy to słonecznych kurortach za granicą, czy atrakcyjnych miejsc do zwiedzania, blisko czy daleko, to nie ma znaczenia). Praktycznie w tych miesiącach na wakacje rusza cały świat, który właśnie też ma letnią przerwę.
Ceny w tym okresie są najwyższe, o miejsca w środkach komunikacji, na plaży, w restauracji niezwykle ciężko. A walka o zdobycie leżaka przy basenie zaczyna się wczesnym świtem, kiedy chętni pędem lecą aby swoim ręcznikiem „zarezerwować” miejscówkę. Innymi słowy wszędzie spotkają nas mniejsze lub większe kolejki – do hotelowej restauracji, do muzeum, czy nawet czasami do… toalety.

I po co się tak męczyć, skoro nie musimy? Jeżeli do tego jeszcze w wielu miejscach musimy przemieszczać się wśród rzeki turystów, to przyjemność z urlopu spada…
Tyle narzekania, bo zaraz wszyscy zaczniecie jeszcze spędzać wakacje przed telewizorem w domu, a nie o to chodzi, w końcu mamy podpowiadać jak dobrze spędzać urlop, a nie do niego zniechęcać.

Niemniej jednak kiedy mamy wybór co do miesiąca kiedy chcielibyśmy pojechać na urlop, to wrzesień z całego roku wydaje się najciekawszym miesiącem na taki wyjazd.

fot. Georgiopolis Resort – kompleks na Krecie

To co najważniejsze, to we wrześniu największa fala wyjeżdżających na urlop osób już mija. Ceny spadają, tłumy nam nie grożą. Do tego temperatura, zarówno powietrza (nieco niższa niż w środku lata) jest przyjemniejsza, czy to do plażowania, czy to zwiedzania. Nie musimy tracić czasu na zastanawianie się, o której biec na basen aby mieć chociaż skrawek leżaka.

Grecja – plaża Georgioupolis

Łatwiej także o większy wybór wśród ofert turystycznych biur podróży (czy to Itaki, TUI, Rainbow), czy też linii lotniczych (rejsowych jak LOT, czy tanich linii jak Ryanair, Wizzair), nie wspominając już o szerszej dostępności miejsc noclegowych (wrzesień to zdecydowanie mniejsze obłożenie niż wakacje). Ponadto to miesiąc kiedy praktycznie w całej Europie możemy się spodziewać gwarancji pogody.

Dlatego też, jeżeli mielibyśmy wybrać najlepszy miesiąc z kalendarza na wyjazd urlopowy, to z pewnością byłby to właśnie wrzesień. Może z małą uwagą.

Jak to uwaga? Jeżeli kochacie tłumy, a do tego Wasz urlop macie ochotę połączyć z dobrą zabawą, licznymi imprezami, to musimy przyznać otwarcie – nie ma lepszego czasu na taki wyjazd jak właśnie okres wakacji – lipiec i sierpień. Bo to czas kiedy wszystkie największe miejsca rozrywki są przepełnione i mają otwarte wszelkie przybydki dobrej zabawy! Ale o tym napiszemy innym razem…

Elafonisi Kreta – plaża

Dla tych, których nie dotyczy powyższa gwiazdka, albo nie mają narzuconego terminu urlopu ze względu na rytm kalendarza szkolnego, wrzesień będzie idealny na wyjazd urlopowy.

Dlaczego o tym piszemy, dlaczego tak chwalimy właśnie wyjazdy we wrześniu?

Po prostu, z własnego doświadczenia. Do tej pory to właśnie wrzesień był czasem kiedy mieliśmy najlepsze wyjazdy wakacyjne, idealne warunki do odpoczynku i zwiedzania. A w tym roku zderzyliśmy te doświadczenia z koniecznością podróżowania w sezonie (ze względu na szkołę dzieciaków nie mamy innego wyjścia) i to zestawienie z wcześniejszymi wyjazdami w innych miesiącach, wyraźnie wskazują, że wrzesień jest najbardziej optymalny, a lipiec (zapewne tak samo sierpień), to drożyzna, tłumy turystów (w tym my), kolejki, itd.!

Oczywiście bez względu na miesiąc (aczkolwiek polecamy wrzesień), kiedy się wybierzecie na urlop, życzymy Wam udanego wypoczynku!

Wakacje w Bułgarii