Jaki namiot kupić?

Jaki namiot kupić?

Jedziemy pod namiot. Na nasz pierwszy wyjazd, taki poważniejszy, pod namiot zdecydowaliśmy się pojechać na polską wieś. Nie na kemping, na zorganizowane pole namiotowe, a na rodzinną wieś. To był dobry test tego, jak może wyglądać dłuższy wyjazd z dziećmi pod namiot. Przed wyjazdem musieliśmy sobie odpowiedzieć na kilka pytań, z czego najważniejszym jest – jaki namiot wybrać?

Wakacje w Turcji

Jaki namiot kupić?

Zacznijmy od początku. To jaki namiot wybierzemy będzie miało ogromny wpływ na jakość naszego biwakowania. Kupno namiotu jest też ważną decyzją, bo nie jest to tani zakup i zazwyczaj musi być dobrze przemyślany. Wiadomo, że nie kupimy kolejnego na następny sezon.

Namiot musi być wygodny w transporcie

Z pewnością musi to być namiot łatwy w transporcie. Bez względu na to gdzie pojedziecie, to jakoś musicie go ze sobą zabrać. My pamiętamy jeszcze czasy kiedy namiot ważył tyle, że człowiekowi już na dzień dobry odechciewało się jechać z takim sprzętem, nie mówiąc już wyjściach w góry, gdzie sprzęt trzeba wnieść samemu. Raz zabraliśmy namiot 5-osobowy starej konstrukcji na wyjście na Wierchomlę – wierzcie nam, jak już go tam wtargaliśmy, to nie mieliśmy siły aby go rozkładać. A kwestia rozkładania namiotu, to właśnie kolejne z ważnych kryteriów wyboru.

Namiot, wygodny w transporcie
Cały namiot mieści się niewielkiej torbie, waż niecały 13 kg

Mówiąc jednak o transporcie, to poza wagą, ważne są też jego wymiary kiedy jest złożony (oczywiście, jak rozłożony też jest to bardzo ważne 😉 ).

Obecnie nowe konstrukcje namiotowe są na szczęście zrobione z lekkich, wytrzymałych oraz zajmujących dość mało miejsca materiałów. Nawet duże namioty 4-, 6-osobowe, łatwo można ze sobą zabrać w podróż.

Namiot musi być łatwy w rozkładaniu i składaniu

Jak już przywieziemy swój (lub pożyczony) namiot na miejsce, to wiadomo, że chcemy aby bez większych problemów możliwie szybko go rozłożyć. Wracając jeszcze raz pamięcią do dawnych konstrukcji, które miały masę rurek, łączników, to prosto nie było. Do tego ciekawie zaczynało się robić, kiedy okazywało się, że jakiegoś elementu (np. łącznika) brakuje… A im większy namiot, tym elementów było więcej.

Dzisiejsze konstrukcje mają ograniczoną ilość elementów wręcz do minimum! Małe namioty, które można rozłożyć nawet w 5 minut (prawie automatycznie), w ogóle nie mają luźnych elementów, poza śledziami. Tutaj pozwolimy sobie na małą dygresję – otóż nasze dzieciaki były nieźle rozbawione jak im powiedzieliśmy jak nazywają się metalowe elementy do przytwierdzania namiotu do ziemi. Śledzie, ha ha ha 😉

Namiot, Decathlon
Namiot z lekkich i wytrzymałych elementów

Nawet przy większych konstrukcjach elementów jest nieco więcej, trochę śledzi i kilka „tyczek” z giętkiego materiału, połączonych elastycznymi gumkami.

Wielkość namiotu musi być dopasowana do ilości osób

Duży, a może mały namiot? Z jedną, a może dwoma pomieszczeniami do spania? Z przedsionkiem, zadaszeniem, a może bez? Nie jest łatwo.
Najważniejsze to postarać się wybrać namiot, który będzie w miarę uniwersalny na Wasze potrzeby teraz i na najbliższe sezony. Wiadomo, takiego sprzętu nie kupuje się na jeden rok, a i też nie kupuje się kilku namiotów (zazwyczaj…).

My swego czasu kupiliśmy duży (tak wówczas myśleliśmy) namiot 2-osobowy, będąc przekonamy, że spokojnie zmieścimy się w nim z 2 małych dzieciaków. Na szczęście pierwsze nocowanie mieliśmy w ogrodzie znajomych, tak dla zabawy. Okazało się wówczas, że namiot super i szybko się rozkłada (automat) i składa także dość łatwo. I tyle. Miejsca w nim było na tyle, że po włożeniu materaca i śpiworów, zmieściły się dzieciaki i jedna osoba dorosła, która śpiąc musiała mieć nogi wystawione na zewnątrz! (na szczęście nie było w tym regionie komarów…). Wówczas się okazało, że 2-ka to dla komfortowego spania na polu namiotowym miejsca jest maks dla 2 osób lub do zabawy w ogrodzie dla kilku dzieci.

Namiot, Decathlon
Namiot z wygodny przedsionkiem

W przypadku wyjazdu na kemping i chęci wygodnego spędzania tak zaplanowanego urlopu, czy też krótkiego wypadu weekendowego, zdecydowanie warto sugerować się rekomendowanymi przez producenta oznaczeniami co do ilości osób, dla których przeznaczony jest dany namiot. Lepiej wręcz zawyżyć swoje potrzeby niż w drugą stronę 😉

Przy wyborze wielkości namiotu warto też zwrócić uwagę na to czy będziemy chcieli spożywać w nim lub przed nim posiłki, grać w gry, siedzieć wieczorami. Jak tak, to warto aby miał przedsionek (ten przyda się także w trakcie gorszej pogody) m.in. do przechowywania dodatkowego sprzętu, plecaków, czy też stoliczka z krzesełkami.

Dodatkowe udogodnienia, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze namiotu

Dopóki sami nie pojechaliśmy pod namiot, nie specjalnie zwracaliśmy uwagę na swego rodzaju „drobnostki” w konstrukcji namiotu. Teraz wiemy, że koniecznie warto aby Wasz namiot je posiadał.

Oto w co dobrze, aby był wyposażony namiot:

dużo kieszeni – to super wygodne, kiedy na ściankach namiotu jest wiele kieszonek, gdzie można trzymać różne rzeczy. W przypadku większych konstrukcji, fajnie aby takie kieszenie były zarówno w przedsionku, jaki w części do spania,

okienka z moskitierami – koniecznie, aby były okienka, które da się otworzyć tak, aby po otwarciu były w nich moskitiery, które skutecznie chronią przed nieproszonymi lokatorami w namiocie,

dodatkowe nawietrzniki w części sypialnianej, które ułatwiają wietrzenie namiotu,

haczyki w górnej części, tak aby można było zawiesić lampkę,

podłoga także w przedsionku,

Namiot na wyjazd z dziećmi

Sami długo zastanawialiśmy się nad wyborem najlepszego namiotu na wyjazd z dwójką dzieci. To co nas przekonało i finalnie zdecydowało o wyborze (poza spełnieniem powyżej opisanych wytycznych), to możliwość oglądnięcia namiotu w jego pełnym rozłożeniu na wystawce przed sklepem. Kupiliśmy namiot w Decathlonie. Model Arpenaz F&B 4.2. Ten konkretny model kosztował nas 899 PLN, ale to nie koniec wydatków – o czym warto pamiętać planując zakup namiotu. Doliczyć musicie sobie – śpiwory, materace, pompki, lampki, itp. My zamknęliśmy się w kwocie 1659 PLN. Więc tanio nie jest.

Namiot, Decathlon
Namiot z Decathlonu – 4-osobowy, 2 sypialnie

Dlatego, szczerze mówiąc, zanim zdecydujecie się na zakup namiotu, dobrze byłoby się wybrać na wyjazd z namiotem pożyczonym, tak aby zobaczyć czy taka forma spędzania czasu jest właśnie dla Was.

Z naszego doświadczenia musimy Wam powiedzieć, że wyjazdy pod namiot z dziećmi to dla nich wspaniała frajda i mocno integrujący czas dla rodziny. Nie zawsze jest jednak idealnie, ale co tam!

Wakacje w Bułgarii