Jakie dokumenty trzeba mieć na wyjazd zagranicę?

Jakie dokumenty trzeba mieć na wyjazd zagranicę?

Wydawałoby się, że każdy z nas dokładnie wie jakie dokumenty powinno się ze sobą zabrać na wakacyjny wyjazd, czy też jakikolwiek zagraniczny urlop. Aczkolwiek to co wydaj się oczywiste, nie zawsze takie jest.

Wakacje w Turcji

Pierwsze i najważniejsze, to aby dokumenty były ważne!

Niby każdy z nas powinien co jakiś czas sprawdzać ważność swoich dokumentów. Często wyjazdy wakacyjne albo planowane są z bardzo dużym wyprzedzeniem i nie specjalnie się tym przejmujemy, bo jest dużo czas i z pewnością wszyscy uczestnicy wyjazdu mają ważne dokumenty, albo też – kupujemy wyjazd na ostatnią chwilę i wówczas nie zawsze starczyć może czasu na odświeżenie wymaganych dokumentów. Dlatego też bardzo istotne jest to, że jeżeli mamy w bliższej lub dalszej perspektywie plany wyjazdowe, aby koniecznie sprawdzić ważność naszych dokumentów.

Pamiętajcie, że do niektórych państw można wjechać jedynie z dokumentami ważnymi co najmniej 6 miesięcy w dniu wjazdu!

Warto również dodać, że każdy z uczestników wyjazdu (także dzieci) muszą mieć swój własny dokument. Czasy kiedy dzieci były wpisane do dokumentów rodziców już dawno minęły.

To jakie dokumenty musimy mieć na zagraniczny wyjazd zależy oczywiście od tego gdzie się wybieramy.

Najłatwiejsza sprawa (z pozoru) to wyjazd w ramach Unii Europejskiej. Tutaj do poruszania się wystarczy nam tak na dobrą sprawę tylko ważny dowód osobisty. W tym przypadku warto jednak sprawdzić kwestię dojazdu – bo jeżeli jedziemy drogą lądową do naszej destynacji, a w trakcie musimy przejechać przez kraje spoza UE, to bezwarunkowo musimy mieć ze sobą także paszport!

Paszport – ważne aby był o odpowiednim terminie ważności

Innymi słowy w ramach Unii Europejskiej co najmniej dowód osobisty będzie wystarczający.

Ilość wymaganych dokumentów na wyjazdy do krajów spoza UE jest znacznie dłuższa. I tak:

  • koniecznie musimy mieć paszport (także, o czym już wspominaliśmy, dla małego dziecka),
  • do wybranych krajów (np. Turcja, Egipt) konieczna jest wiza,
  • niektóre destynacje wymagają także obowiązkowych szczepień (należy to sprawdzić z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ niektóre szczepienia są dość czasochłonne).

Do listy dokumentów z pewnością warto dodać także:

  • prawo jazdy – jeżeli posiadamy, to lepiej zabrać, bo może akurat będziemy chcieli wypożyczyć auto,
  • bezwarunkowo zabierzmy ze sobą dokumenty dotyczące naszego ubezpieczenia (bez ubezpieczenia się radzimy nie wyjeżdżać, ponieważ może się to dla nas skończyć bardzo kosztownymi konsekwencjami w przypadku choroby czy też wypadku),
  • na sam koniec, aczkolwiek nie najmniej istotne, ważne abyście zabrali ze sobą wszelkie dokumenty otrzymane od organizatora wyjazdu (np. umowę z biura podróży, bilety) czy też potwierdzenia wszelkich rezerwacji, których sami dokonaliście.

Planowanie wyjazdu to także właśnie kwestia dokumentów, którą często w ferworze przygotowań, ekscytacji związanych z wyjazdem możemy pominąć, a która skutecznie może nam ograniczyć możliwość wyjazdu, czy też udanego urlopu, dlatego dobrze jest od tego zacząć. Wierzcie nam, że piszemy o tym na bazie naszych doświadczeń, gdzie wydawałoby się, że sami bardzo dobrze powinniśmy pamiętać o kwestiach dotyczących dokumentów podróży…

Wakacje w Bułgarii