Jakie leki warto zabrać ze sobą na wakacje?

Jakie leki warto zabrać ze sobą na wakacje?

Podręczna apteczka podczas podróży
Urlop kojarzy nam się przede wszystkim z rozrywką, przyjemnościami, błogim relaksem. Gdy pakujemy się na wyjazd i myślimy, co zabrać ze sobą, raczej nie zakładamy, iż mogą nas spotkać jakieś nieszczęścia. To jest nasz błąd, bo wypadki chodzą po ludziach. Może się zdarzyć, iż nagle poczujemy się gorzej, dostaniemy biegunki czy też skręcimy sobie nogę, dlatego warto być dobrze przygotowanym na takie ewentualności. Na wyjazd koniecznie zapakujmy podręczną apteczkę z niezbędnymi medykamentami.

Wakacje w Turcji

Jakie leki powinny się w niej znaleźć?
Wyjeżdżając na krótki czy też dłuższy wypoczynek warto zapakować także apteczkę. Jej zawartość możemy zmodyfikować w zależności od charakteru wyjazdu, destynacji czy też długości pobytu. Inne środki przydadzą się podczas plażowania nad morzem, a inne – w trakcie wypadu na narty czy trekkingu w górach. Pamiętajmy, iż tabletki na gardło mogą się przydać latem (zbyt mocna klimatyzacja może powodować przeziębienie), a krem z filtrem UV ochroni twarz przed porażeniem słonecznym także podczas styczniowego szusowania po lodowcu.

Gdy wybieramy się np. na camping czy wyjazd z plecakiem w „cywilizowane” rejony, gdzie bez problemu znajdziemy aptekę czy lekarza, to możemy ograniczyć ilość środków w naszej apteczce, gdyż w razie awaryjnej sytuacji bez problemu jesteśmy w stanie dokupić potrzebny środek. Gorzej, gdy planujemy podróż w nieznane, wtedy apteczka musi być dobrze wyposażona.
Dlaczego warto mieć apteczkę?
Posiadanie apteczki przyda się, gdy np. nasze dziecko grając w piłkę, skaleczy się. Czasem, w trakcie podróży (zwłaszcza do krajów egzotycznych) mogą pojawić się problemy żołądkowe, wtedy podanie leku w momencie wystąpienia dolegliwości może rozwiązać problem już na samym początku.

O jakich lekach powinniśmy pamiętać:  
• lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy
• tabletki na ból gardła
• krem na poparzenia słoneczne/ żel chłodzący
• żel antybakteryjny do mycia rąk
• lek rozkurczowy
• środki na biegunkę
• plastry, bandaż
• płyn do przemywania ran
• coś na potłuczenia, zwichnięcia
• coś na chorobę lokomocyjną
• leki przeciwalergiczne.
• Coś na ukąszenia/ ugryzienia owadów.

Dodatkowo, jeśli bierzemy jakieś stałe leki to także muszą się one znaleźć w naszej apteczce. Gdy podróżujemy z dziećmi, to zwróćmy uwagę na to, czy wszystkie przygotowane do zabrania środki są odpowiednie dla dzieci – w przeciwnym razie kupujemy osobny zestaw dostosowany do ich wieku.
Spakowaną apteczkę umieszczamy w łatwo dostępnym miejscu, zatem nie na samym spodzie bagażnika, czy też na dnie walizki.
Apteczka nie zajmuje dużo przestrzeni, jest mała, niepozorna, ale znacznie ułatwi nam życie i uratuje urlop w kryzysowej sytuacji. Dobrze ją mieć, chociaż każdy z nas życzy sobie, aby raczej z niej nie korzystać.

Oprócz apteczki pamiętajmy, aby na wyjazd zagraniczny zabrać ze sobą europejską kartę ubezpieczenia EKUZ, która umożliwia uzyskanie pomocy lekarskiej w dowolnym, europejskim kraju.

Podróżując samolotem, pamiętajcie jednak, że nie wszystkie leki można zabrać do bagażu podręcznego.

Wakacje w Bułgarii