Jakie są opcje spędzania wakacji z dzieckiem?

Jakie są opcje spędzania wakacji z dzieckiem?

Gdzie na wakacje z dzieckiem? Początek roku to dobry czas, aby zacząć planowanie letniego wypoczynku – jeśli do tej pory tego nie zrobiliście. Wbrew pozorom decyzja o wyborze miejsca na wakacje z dzieckiem wcale nie jest taka prosta. Tym bardziej, jeśli niektórzy członkowie Waszej rodziny kochają góry, a Ty wolisz plażowanie nad morzem. Morze, góry, jezioro czy wyjazd na wieś? Gdzie najlepiej jechać z dzieckiem na wakacje? Przygotowaliśmy listę kilku propozycji, dzięki którym będziecie mieć nieco ułatwione zadanie.

Wakacje w Turcji

Dobra organizacja wyjazdu z dzieckiem to klucz do zadowolenia

Możliwości zorganizowania wakacyjnego wypoczynku jest naprawdę sporo: możecie szukać ofert i organizować wyjazd na własną rękę lub też w przypadku urlopu zagranicznego skorzystać z pomocy biura podróży. Wszystko zależy od Waszych potrzeb oraz budżetu, jaki chcecie przeznaczyć na ten cel. Warto zawczasu sobie uświadomić, iż każdy wypoczynek z dziećmi będzie udany, jeśli tylko zorganizujecie go w odpowiedni sposób.

Przeczytaj również: Jak się pakować na wyjazd?

Bez względu na miejsce, pamiętajcie, aby wszystko sobie wcześniej dokładnie przygotować, postarajcie się również przewidzieć maksymalnie dużo sytuacji awaryjnych (np. Wasza chwilowa niedyspozycja, choroba malucha, brzydka pogoda), gdyż dzięki temu nie tylko możecie właściwie spakować torbę, lecz również będziecie mieć opracowany tzw. plan B zwiedzania czy spędzania czasu i nic Was nie zaskoczy.

Bagaż, pakowanie, rady
Jak się pakować na wyjazd? Najlepiej według listy przygotowanej odpowiednio wcześnie

A może z dzieckiem nad morze?

Rodzinne wakacje nad morzem z pewnością zostaną z entuzjazmem przyjęte przez maluchy, jak również nieco starsze dzieci. Nadmorska plaża to przecież ogromna piaskownica, w której dzieci mogą do woli budować zamki z piasku, jeziora, tamy czy też kopać doły. I to przez cały dzień!

Przeczytaj również: Majorka to jeden z najlepszych kierunków na wakacje z dziećmi

W przypadku wypoczynku z dziećmi warto zadbać o ochronę delikatnej skóry malucha – czapeczka na głowie i krem z wysokim filtrem są obowiązkowe! Ponadto, pamiętajcie, że całodzienne plażowanie wcale nie jest najlepszym pomysłem dla małego dziecka, unikajcie zatem przebywania na słońcu w godzinach największego promieniowania (od 12-15). Jeśli zdecydowaliście się na wakacje nad Bałtykiem warto zastanowić się nad alternatywnymi aktywnościami, gdyby pogoda nie dopisała – sprawdźcie trasy rowerowe, spacerowe czy w pobliżu znajduje się plac lub sala zabaw albo basen? Aby Wasze pociechy nie były rozczarowane.

Dziecko, plaża, wakacje
Dziecko na plaży – zwracajmy uwagę także na jego zacchowanie

Wyjazd nad polskie morze ma wiele zalet, przede wszystkim pozytywnie wpłynie na stan zdrowia całej rodziny, bowiem przebywając na plaży wdychamy powietrze przesycone składnikami wody morskiej, w którym są mikroskopijne kryształki soli, jod, brom, wapń i magnez. Morska bryza i świeże powietrze leczą katar, łagodzą też objawy różnych chorób, np. stany zapalne w oskrzelach, alergię, astmę.

Aktywny urlop w górach

We dwójkę zawsze spędzaliście aktywny urlop na górskim szlaku? Zatem także po powiększeniu rodziny nie należy zmieniać swoich przyzwyczajeń. Jeśli podróżujecie z mniejszymi pociechami pamiętajcie o odpowiednim wózku, nosidełku lub chuście. Starsze dzieci mogą samodzielnie pokonywać mniej skomplikowane szlaki.

Wypoczynek w górach, w otoczeniu pachnących świerków, umożliwia diametralną zmianę klimatu, co bezpośrednio wpływa na poprawę odporności dziecka. Maluchy mogą spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, a chyba nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać, iż tereny górskie wciąż należą do obszarów najmniej zanieczyszczonych, a więc najzdrowszych. Tym bardziej, jeśli odpoczywacie w ośrodku agroturystycznym z naturalnymi produktami – mlekiem prosto od krowy czy jajkami, jakich na próżno szukać w miejskim sklepie.

Góry, trekking, spacer
Wyjście góry – nawet w te mniejsze zawsze choć trochę trzeba się przygotować

Starsze dzieci z zainteresowaniem będą podziwiać otaczającą przyrodę. Kontakt z naturą i zobaczenie nowych, nieznanych roślin czy górskich zwierząt będzie wspaniałą lekcją na żywo.

Przeczytaj również: Wyjście w góry – jak się przygotować?

Dla nastolatków wyjazd w góry będzie okazją, aby przeżyć niesamowitą przygodę, o której później z dumą będą opowiadać w szkole. Pokonywanie wąskich, wysoko położonych ścieżek, walka z wielkimi ulewami na szlaku czy też porywistym wiatrem głęboko zapadną w pamięć i z pewnością jeszcze bardziej zjednoczą rodzinę.

Wypoczynek z dzieckiem nad jeziorem

Wakacje nad jeziorem często bywają niedocenione przez urlopowiczów z dziećmi, którzy uznają je za mniej atrakcyjną alternatywę wczasów nad morzem i to jest największy błąd. Zarówno starsi, jak i młodsi nad jeziorem nie będą się nudzić – pływanie w ciepłej wodzie, zabawy na plaży, pływanie z rodzicami rowerkiem wodnym lub kajakami, żeglowanie to tylko niektóre propozycje.

Miejscowości nad jeziorami przykują uwagę urozmaiconą ofertą skierowaną do rodzin z dziećmi oraz przystępnymi cenami, adekwatnymi do sugerowanej jakości. Najpopularniejszą polską destynacją, gdzie można wypoczywać z dziećmi nad jeziorami są Warmia i Mazury. Okoliczna przyroda skłania do rodzinnego, aktywnego wypoczynku. Biwakowanie pod gołym niebem, łowienie ryb czy spacer po lasach będą niezapomnianym przeżyciem.

Zwiedzanie nowych miejsc

Uwielbiacie odkrywać nowe miejsca, zwiedzać muzea i zabytkowe budowle? Będąc rodzicem wcale nie musicie rezygnować ze swojej pasji, a nawet powinniście „zarazić” nią Wasze maluchy.

zwiedzanie, wakacje,
Zwiedzanie to jedna z opcji ciekawego spędzania czasu na wakacjach

Oczywiście wszystko musi odbywać się w granicach zdrowego rozsądku, aby Wasze dzieci nie zniechęciły się lub też nie były znudzone. W przypadku zwiedzania z małymi dziećmi koniecznie dostosujcie plan zwiedzania do potrzeb malucha, jego pory spania czy też godziny posiłków. Gdy zauważycie, że Wasza pociecha jest zmęczona zróbcie sobie przerwę. Ponadto dobrze jest mieć przy sobie drobną przekąskę i picie dla dziecka.

Wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym

Z przyjemnością wspominacie swoje wakacje spędzone u dziadków czy rodziny na wsi? Może warto podarować swojemu dziecku podobne wrażenia i zabrać je na wiejski wypoczynek w gospodarstwie agroturystycznym. Dzieci z zaciekawieniem będą poznawać codzienne życie rolników, zobaczą maszyny rolnicze, czy też będą mieć okazję do tego, by móc wziąć udział w prostych pracach w polu lub na gospodarstwie (np. pomagać przy karmieniu zwierząt).

Dla dzieci przejażdżka traktorem czy kombajnem może być sporą niespodzianką! Nawet nie przypuszczacie, że wypoczynek w agroturystyce daje tyle możliwości do aktywnego wypoczynku: spacery po lasie czy polnych drogach, jazda rowerem, gra w piłkę nożną lub badmintona. A może nawet Wasze pociechy będą mogły wziąć udział w lekcji jazdy konnej?

Hotel, prywatna kwatera, a może kemping?

Jeśli podróżujecie z bardzo małym dzieckiem to warto postawić na obiekt o wyższym standardzie. Gdyby jednak okazało się, że pobyt w hotelu będzie dla Was zbyt dużym wydatkiem to dobrą propozycją jest wynajęcie kwatery czy też samodzielnego apartamentu. Musicie jednak zwracać uwagę, aby to lokum miało wszelkie udogodnienia niezbędne w przypadku podróży z dzieckiem. Rodzice ze starszymi dzieci mogą zafundować sobie atrakcję w postaci pobytu na kempingu. Współczesne ośrodki kempingowe są doskonale wyposażone, dzieci mogą się bawić na licznych placach zabaw czy nawet korzystać z basenów i zjeżdżalni.

Jak widzicie macie wiele możliwości zorganizowania rodzinnych wakacji, niezależnie od tego, którą wybierzecie pamiętajcie, że jak napisał Nicholas Sparks w swojej książce „Prawdziwy cud”:

Życie polega na tym, by spędzać razem czas, by mieć ten czas na wspólne spacery, trzymanie się za rękę, cichą rozmowę i przyglądanie się zachodowi słońca

Wakacje w Bułgarii