Jakie są zagrożenia korzystania z internetu na wakacjach?

Jakie są zagrożenia korzystania z internetu na wakacjach?

Gdy wyjeżdżamy na urlop z reguły rzadziej korzystamy z internetu. Współcześnie całkowite odcięcie się od wirtualnej rzeczywistości jest praktycznie niemożliwe, bo nawet jeśli wypoczywamy w odległym kraju to używamy smartfonów, aby sprawdzić, jakie atrakcje znajdują się w pobliżu naszego hotelu, chcemy wiedzieć, gdzie można smacznie i tanio zjeść czy też pragniemy podzielić się z bliskimi swoimi wrażeniami. O czym należy pamiętać, korzystając z internetu na wakacjach i na co należy uważać?

Wakacje w Turcji

Sprawdź sieć WiFi – rozważnie wysyłaj dane!

Coraz więcej turystów tuż po dotarciu do hotelu sprawdza czy w pobliżu znajduje się darmowa, najlepiej szybko przesyłająca dane sieć WiFi. Gdy taką znajdziemy automatycznie, bez większego zastanowienia logujemy się do niej, bo przecież trzeba sprawdzić wiadomości czy najnowsze posty na portalu społecznościowym. Nasze zachowanie może być fatalne w skutkach, gdyż istnieje prawdopodobieństwo zainfekowania smartfona, a tym samym możemy paść ofiarą kradzieży naszych prywatnych danych, haseł logowania, itp. Czy zatem warto dla chwili serfowania narazić się np. na włamanie na konto bankowe? Gdy koniecznie musimy użyć Wifi sprawdźmy, czy połączenie jest szyfrowane w standardzie WPA2 – w tym celu wystarczy kliknąć myszą na interesującą sieć i wyświetlić jej właściwości, tam znajduje się bowiem klucz, pokazujący czy jest ona zabezpieczona.

Aktualizacja systemu i programów antywirusowych

Jeszcze zanim wyjedziecie na urlop upewnijcie się, iż wasz sprzęt ma zaktualizowany system operacyjny.
Pracujecie na laptopie czy też przechowujecie na nim istotne dane? Polecamy Wam, abyście skopiowali te pliki na osobny nośnik i pozostawili w bezpiecznym miejscu.

Sprzęt elektroniczny zawsze na oku

Zwróćcie uwagę, żeby nie zostawiać sprzętu bez opieki w miejscach publicznych: na plaży, w hotelowym lobby czy na tarasie restauracji. Nie tylko ktoś może się wtedy włamać na wasze konto, ale po prostu ukraść sprzęt. Utrata nie tylko aparatu czy telefonu, lecz również wakacyjnych zdjęć czy innych istotnych danych będzie bardzo bolesnym doświadczeniem. Dla ochrony możemy zainstalować na laptopie, smartfonie czy tablecie program z opcją Anti-Theft, dzięki czemu w razie kradzieży czy zgubienia będziemy mogli go zlokalizować.

Podejrzane strony i wiadomości mailowe

Planując urlop poszukujemy atrakcyjnych cenowo ofert, przeglądamy różne strony internetowe, gdzie są one publikowane. Zachowajmy jednak czujność, gdyż właśnie latem wzrasta ilość wiadomości spamowych zawierających pozornie oferty wakacyjnych wyjazdów, a tak naprawdę będących próbą wyłudzenia danych – aby zamówić czy zarezerwować wyjazd jesteśmy proszeni o podanie poufnych danych oraz pobranie plików, które najczęściej są zainfekowane. Dobra rada- jeśli nie znacie nadawcy najlepiej od razu usuńcie wiadomość, nawet ją nie otwierając.

To samo dotyczy wejść na strony internetowe i pobieranie z nich plików. Dodatkowo, tuż przed uruchomieniem przeskanujcie wszystkie pliki. Złośliwe kody mogą być ukryte pod postacią filmów czy seriali, itp.

Udostępnianie informacji o miejscu swojego pobytu

Ogromną popularnością cieszą się programy umożliwiające usługę geolokacji (na Facebooku, Google Maps, Doorpl i inne), które wyświetlają, gdzie dany użytkownik się znajduje lub gdzie i kiedy się wybiera. Takie informacje mogą być doskonałą wskazówką dla przestępców i włamywaczy, gdyż są jasnym przekazem, iż akurat w tym czasie nie ma nikogo w domu. Zwróćcie baczną uwagę, czy opublikowane dane są widoczne dla wszystkich, nie tylko znajomych, a najlepiej jeśli chcemy się podzielić zdjęciami z wypoczynku, zróbmy to dopiero po powrocie z urlopu.

fot. Korzystanie z internetu w kafejce internetowej

Korzystanie z publicznych komputerów

Turyści w czasie wakacji także częściej korzystają z kafejek internetowych czy ogólnodostępnych komputerów (np. w lobby hotelu). Gdybyście także mieli potrzebę np. poczatowania ze znajomymi czy wysłania maili to pamiętajcie, aby z przyzwyczajenia nie ustawić żadnych opcji, które zapisują Wasze hasła. Nie polecamy także używania publicznych komputerów do przeprowadzania transakcji bankowych. Gdybyśmy także zauważyli jakieś podejrzane objawy (np. niezidentyfikowane okienka pop-up), od razu zrezygnujcie z dalszej pracy na sprzęcie.

Wyłączenie routera podczas naszej nieobecności

Przed wyjazdem warto wyłączyć router, aby podczas nieobecności nikt niepowołany nie włamał się do waszej sieci komputerowej i nie zostawił złośliwego programu, który zostanie aktywowany podczas włączenia komputera.

Urlop to czas, kiedy powinniśmy wypocząć i zrelaksować się dlatego warto na moment zapomnieć o pracy, obowiązkach i nie spędzać za dużo czasu przed monitorem komputera czy też ekranem smartfona.

Wakacje w Bułgarii