Jakie sporty wodne uprawiać na urlopie?

Jakie sporty wodne uprawiać na urlopie?

Zamierzacie spędzić cudowny, beztroski urlop i chcecie większość czasu wypoczywać na jednej z piaszczystych plaż? Z niecierpliwością czekacie na ten wakacyjny wyjazd, przyjemnie grzejące słońce, szum fal – czego można chcieć więcej? Pamiętajcie jednak, że smażenie się na plaży może się Wam szybko znudzić, a wtedy warto zdecydować się na jedną z aktywności. W naszym artykule podpowiemy jakie sporty wodne uprawiać na urlopie.

Wakacje w Turcji

Dołącz do świata surferów!

Pływanie na desce kojarzy się przede wszystkim z wolnością, dlatego jeśli chcecie poczuć dreszczyk emocji i wiatr we włosach to może warto zdecydować się na lekcje surfowania. W wielu miejscach, m.in. gdy odpoczywacie na rajskich wyspach Pacyfiku czy na Wyspy Kanaryjskich będziecie mieli ku temu taką sposobność.

Surfing, plaża, sport
Surfing – ciekawa opcja na aktywny urlop

Wystarczy wybrać dobrą szkółkę, by pod okiem instruktora poznać tajniki tej fantastycznej dyscypliny. Jak to zwykle bywa – początki mogą być trudne, ale nie należy się zniechęcać.

Przeczytaj również: Jak wybrać dobrą szkółkę i instruktorów do nauki?

Szkoła, windsurfing, Korfu
Szkółka windsurfingu i wypożyczalnia sprzętu to zawsze dobra alternatywa

Windsurfing na urlopie? Czemu nie!

Macie już za sobą pierwsze lekcje surfingu, opanowaliście podstawy tego sportu i teraz pragniecie odmiany? Jeżeli oczekujecie sportu o większej dynamice to windsurfing będzie doskonałym rozwiązaniem. Sprzyjające warunki do uprawiania tej dyscypliny znajdziecie na hiszpańskiej Fuerteventurze, ale również na Wyspach Kanaryjskich, Sardynii czy na Rodos oraz innych greckich wyspach. W wielu nadmorskich miejscowościach znajdziecie profesjonalne szkółki i wypożyczalnie sprzętu. W Polsce – głównie Zatoka Pucka.

Sport na urlopie - windsurfing
Windsurfing na urlopie

Kitesurfing – zabawa z wiatrem i na falach

A teraz coś dla mistrzów deski, a mianowicie kitesurfing. W przypadku takiej aktywności musicie zdać się na ogromną siłę wiatru, gdyż to właśnie ona umożliwia unoszenie się na spienionych falach. Kitesurfing polega bowiem na poruszaniu się po wodzie na desce lub hydroskrzydle z wykorzystaniem pędnika – latawca. Sport ten gwarantuje niezapomniane wrażenia, ale wymaga on od Was dobrej koordynacji ruchów, sprawności fizycznej i wytrwałości.

Kite, sport na urlopie
Kitesurfing na urlopie to już bardziej wymagający sport

W przypadku kitesurfingu dużo łatwiej stawiać pierwsze kroki, kiedy np. jeździcie już na snowboardzie. Tak czy inaczej, pierwsze samodzielne kroki na kite’ach można już wykonywać po 7-10 dniach nauki.

Gdzie warto się wybrać na kitesurfingowy urlop? Kitesurfing jest bardzo popularny na Zachodnim Wybrzeżu USA. Jednym z najwietrzniejszych miejsc na świecie jest Guajiru w Brazylii, gdzie poradzą sobie jedynie zaprawieni surferzy. Sprzyjające warunki do uprawiania tego sportu panują w pobliżu Perth w Australii (zniechęcać może jedynie świadomość, iż w tych wodach pływają rekiny oraz występuje spora różnica temperatury pomiędzy nagrzanym lądem a chłodnym oceanem), na Filipinach – na rajskim Boracay. W Europie kitesurferzy chętnie wybierają wspomnianą wcześniej wyspę Rodos, a konkretnie Prasonisi, gdzie przez pół roku codziennie wieje równy, ciepły i silny wiatr. W Polsce to oczywiście Hel i Zatoka Pucka.

Snorkeling, czyli pływanie w masce

Świat podwodny jest zachwycający i magiczny, dlatego jeśli w wybranej przez Was destynacji woda jest czysta i przejrzysta, a podwodna fauna i flora wyjątkowo interesująca to może warto zdecydować się na snorkeling, aby przez chwilę poobserować rozmaite formy życia pod taflą wody. Snorkeling to nic innego jak pływanie w masce nurkowej i płetwach, a do oddychania używa się tzw. fajki. W przeciwieństwie do tradycyjnego nurkowania snorkeling jest prostszy, tańszy i co najważniejsze – nie musicie skończyć żadnych szkoleń czy kursów. Nawet jeśli nie umiecie pływać to w niektórych miejscach w ten sposób możecie z zanurzoną głową unosić się na wodzie (przy asyście drugiej osoby), snorkeling będzie doskonałą atrakcją także dla Waszych pociech. Najwspanialsze podwodne krajobrazu zobaczycie w trakcie wypoczynku na jednej z plaż w Egipcie, Izraelu i w Chorwacji.

Nurkowanie – odkrywanie podwodnego piękna

Jeśli niestraszne są Wam morskie głębiny to może warto w wolnym czasie zapisać się do szkółki oferującej naukę nurkowania. Ten sport jest bardziej angażujący niż snorkeling i daje większą satysfakcję, jednakże wymaga od Was zdobycia określonych umiejętności. Po odbyciu szkolenia będziecie wiedzieli, jak należy prawidłowo schodzić na wybraną głębokość oraz jak długo możecie pływać.

Nurkowanie, aktywny urlop
Nurkowanie to dość popularny sposób aktywnego wypoczynku

Wśród najlepszych miejsc do nurkowania wymienia się wspomniany wcześniej Egipt z Morzem Czerwonym. Znajdziecie tam zatopione pod wodą wraki (np. Abu Nuhas Reef, jeśli macie do wyboru Hurgadę i Sharm El Sheikh, to w pobliżu tego drugiego można odwiedzić – uważany przez wielu za bezkonkurencyjny – wrak Thistlegorm), a w pływaniu towarzyszyć Wam będą egzotyczne, kolorowe gatunki ryb.

Przeczytaj również: Urlop kołem się toczy, czyli jak przygotować się do rowerowej wyprawy?

Fantastyczne warunki do oglądania podwodnego świata stwarzają także Malediwy, gdyż to wyspiarskie państwo jest zbudowane na rafie koralowej, a zatem niezależnie w jaki rejon się udacie, to z pewnością znajdziecie magiczne, podwodne miasta ukryte pośród rafy. Warte polecenia są atole Addu (najbardziej wysunięty na południe) oraz Baa uważany za najczystszy i najmniej przekształcony przez człowieka.

Godzinami będziecie mogli podziwiać płaszczki, żółwie wodne i ławice kolorowych rybek. Jeśli marzy się Wam zobaczenie na własne oczy koników morskich, a czasem nawet i orki, to wybierzcie się do Papui Nowej Gwinei i zanurkujcie w wodach Południowego Pacyfiku. Ulubiony cel podróży wielu Polaków, czyli Chorwacja także umożliwia penetrację nie tylko zatopionych wraków, ale i podwodnych kompleksów jaskiń. Wszystkie te cuda znajdziecie w pobliżu półwyspu Istra.

Rozmaite sporty wodne – skutery, przejażdżki na dmuchanych oponkach, bananach, itp.

Gratka dla starszych, jak również młodszych plażowiczów, czyli aktywne spędzenie czasu wolnego np. na skuterze wodnym lub emocjonująca przejażdżka na oponkach, zwanych również naleśnikami, czy bananach, których w nadmorskich miejscowościach nie brakuje. Oponki i banany są holowane przez motorówkę, która specjalnie płynie zygzakiem, aby osoby siedzące na nich, miały jeszcze większą frajdę przy podskakiwaniu na zakrętach. Zabawa ta da Wam moc radości i gwarantuje niezapomniane wrażenia.

O czym jednak należy pamiętać, decydując się na taką przejażdżkę? Pływanie na bananie będzie niesamowitą przygodą, jednakże warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które będą świadczyć, iż taka rozrywka będzie bezpieczna.

Przede wszystkim przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdźcie, jak wygląda łódź – czy jest zadbana, czy nie odpadają z niej żadne elementy, czy nie jest brudna. Jest to o tyle istotne, iż bardzo często poza błędem sternika najczęstszą przyczyną wypadków jest właśnie awaria sprzętu. Upewnijcie się, czy dla każdego jest kamizelka i czy jest odpowiednio dobrana. Kamizelka powinna mieć sprawne zapięcia i być dopasowana do ciała, w przeciwnym razie – za luźna sprawi, że szybko z niej wypadniecie, a za mała nie utrzyma Was na wodzie.

Warto także jakiś czas poobserwować, jak wygląda przejażdżka, czy sternik nie prowadzi łodzi zbyt szybko, czy nie ustawia się pod fale, jak często zdarza się, iż ktoś ląduje w wodzie i jak reaguje załoga.

Jeśli taką rozrywką są zainteresowane Wasze dzieci to pamiętajcie, iż mogę one płynąć same gdy ukończyły 12 lat. Ale to nie jedyny warunek, gdyż należy wziąć pod uwagę także budowę dziecka. To nie jest zabawa dla niskich i drobnych dzieci, bo nie będą one w stanie się utrzymać, a przymusowa kąpiel w morzu może spowodować panikę i niepotrzebnie zniechęcić do wody.

Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych

Planując aktywny wypoczynek koniecznie pamiętajcie o odpowiednim ubezpieczeniu, tak na wszelki wypadek. Warto zwrócić uwagę jaki pakiet ochronny macie wykupiony i czy przypadkiem Wasze ubezpieczenie nie obejmuje sportów ekstremalnych, a do takich właśnie zalicza się sporą część powyższych aktywności. Zdecydowanie warto wykupić takie ubezpieczenie, które daje Wam odpowiedni zakres ochrony, ponieważ w innym przypadku jesteście narażeni (w przypadku jakiegokolwiek wypadku) na dodatkowe koszty, które czasami mogą być bardzo wysokie.

Przeczytaj również: Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Planując aktywny wypoczynek koniecznie przygotujcie swoją formę fizyczną

Wierzcie nam, nie ma nic gorszego niż wybrać się na urlop i próbować różnych sportów bez odpowiedniego przygotowania fizycznego. Bardzo łatwo wówczas o kontuzje, a te skutecznie zepsują Wasz urlop, a tego z pewnością nie chcecie.
Dlatego też jeżeli planujecie aktywnie spędzać czas na urlopie, uprawiać sport, to koniecznie pomyślcie o odpowiednich ćwiczeniach fizycznych odpowiednio wcześniej przed wyjazdem. Najlepiej oczywiście utrzymywać formę przez cały rok! Natomiast jeżeli to nie jest możliwie, to chociaż kilka tygodni przed urlopem zacznijcie regularnie ćwiczyć.

Wyspy Zielonego Przylądka - nauka Kitesurfingu
Nauka kitesurfingu w malowniczej scenerii Wysp ZIelonego Przylądka – Wyspa Sal

Wakacyjny wypoczynek to doskonała pora, aby spróbować czegoś nowego, zrobić coś, o czym marzyliśmy od dawna, ale brakowało nam odwagi lub motywacji, bo jak powiedział pisarz Antoine de Saint-Exupery „Tylko nieznane budzi w człowieku lęk”. Lekcje pływania na desce czy też nurkowania będą wspaniałym, niezapomnianym przeżyciem.

Wakacje w Bułgarii