Kalabria - cudowne miejsce na mapie Włoch

Kalabria - cudowne miejsce na mapie Włoch

Wprawdzie wakacje mamy już za sobą i rok 2016 powoli zbliża się do końca, myślimy jednak, że podanie paru pomysłów może mieć wartość ponadczasowa.

Wakacje w Turcji

Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że nie robię nikomu reklamy, ani nie kierują mną żadne względy ekonomiczne, mogę jedynie poradzić Turystom, gdzie jechać i gdzie nocować, by wyszło im to im niezbyt drogo. Sam byłem i jestem zagorzałym podróżnikiem, wiem więc co to znaczy być zauroczonym podróżą – jak to pięknie wyraził Polak Kapuściński.

Jestem wprawdzie urodzony na Południu Włoch, ale od lat prowadziłem działalność profesjonalną oraz mieszkałem i nadal mieszkam na Północy, na Południe wracam bardzo często, nie wydaje jednak dużo, bo po prostu wiem gdzie i jak się ruszać.

Kampania – atrakcyjna część Włoch na Twój urlop

Włochy Południowe, a szczególnie Kampania, która to w tłumaczeniu znaczy wieś, dla starożytnych Rzymian również stanowiła miejsce, gdzie ze względu na dobry klimat i urodzajną ziemię zaopatrywali się oni w owoce i warzywa, obecnie nadal nosi tą nazwę, ale wsią nie jest.

Kalabria-wybrzeże; flickr

Należy sobie zdać sprawę, że w tym regionie, jak podają niektóre przewodniki jest aż 80% wszystkich zabytków Włoch. Niestety w większości, z wyjątkiem Pompejów, Herculanum, czy wybrzeża Amalfi miejsca te nie są zbyt znane polskiemu turyście. Ostatnio miałem wiadomość, że w regionie Calabria państwo po prostu dopłaca za nocleg turystom bowiem miasteczka się wyludniły i w ten sposób zachęca się do ich odwiedzania, a za nocleg płaci się 20 euro za osobę, jest to jak mnie poinformowano jak na nasze warunki suma bardzo mała.

Na marginesie powiem, że ja sam gdy wynajmuję w regionie Kampania, w miejscu skąd łatwo dojechać do wykopalisk i na wybrzeże Amalfi płace tyle lub trochę więcej, ale po znajomości bowiem nocleg w b&b dla jednej osoby kosztuje 45 euro.

fot. Wybrzeże Amalfi; flickr

Wybrzeże Amalfi – każdy chce tam jechać

Chciałbym dodać, że wszyscy chcą jechać na wybrzeże Amalfi, niezależnie od pory roku i dnia tygodnia, nie zdając sobie również sprawy z realnych kosztów takiej wycieczki. Realne koszty tego typu wycieczki mogą być bardzo duże, bo są miejsca np. w Sorrento, gdzie za parkowanie płaci się w zależności od wielkości samochodu 26 euro za 2-ie pierwsze godziny… za dwie godziny nie za dwa dni. A już zalegalizowanym i jeszcze większym złodziejstwem jest fakt, że za parkowanie płaci się również w nocy.

Swego czasu w hotelu w Amalfi przebywał pewien kapral austriacki, który wpisał się do księgi gości jako malarz i wyraził takie oto życzenie “o ile nie wygram wyborów, pozostanę tu na stale” bowiem miał tam idealne warunki dla malowania swych pejzaży. Jak na nieszczęście wybory te wygrał, a nazywał się Adolf Hitler. Miejsce to zauroczyło wielu ludzi – Wagnera, Ibsena, panią Kennedy, I. Bergman, a ostatnio w sierpniu przyleciał samolotem Leonardo Di Caprio. Dla niego jednak jedyna drogę mającą tysiące zakrętów wyłączono z ruchu, a przyleciał nie do Neapolu czy Rzymu jak zwykli śmiertelnicy, a do Salerno, gdzie jest lotnisko prywatne. Dla zwykłych śmiertelników bowiem jedyna droga jaka jest asfaltowana jest wąska, śliska w czasie deszczu i dość niebezpieczna. Lepiej więc się tam nie udawać w okresie deszczów oraz w końcu tygodnia czy świąt.

Nie jest również zalecane przeznaczanie 3-4 dni na zobaczenie wykopalisk naszego regionu oraz wybrzeża Amalfi i Sorrento. Ja ze swej strony proponowałbym zwiedzenie wykopalisk w Paestum i Velia.

Paestum

Zwiedzenie w Paestum , arcyciekawego muzeum oraz bazyliki paleochrzescijanskiej, po czym mogą się Państwo udać w kierunku Agropoli. Portfel nie zostanie za wiele obciążony bowiem są tam miejsca, gdzie za parkingi się nie płaci, aczkolwiek malutka coca-cola w barze kosztuje 3 euro. Jadąc w kierunku Agropoli są piękne, piaszczyste i wolne od opłat plaże, a samo stare miasto średniowieczne przyprawia o zachwyt. Tam nawet pizza nie kosztuje dużo, a podaje się ją w koszykach z wikliny! Średniowieczny zamek dominujący nad miastem jest po prostu śliczny, za wejście się nic nie płaci, co w naszym kraju jest rzeczą wręcz unikalną.

Wybrzeże Cilento

Całe wybrzeże Cilento , gdzie jest wspaniały park narodowy, a rosną tam nawet dzikie orchidee jest przepiękne….. z drugiej strony w naszym regionie są takie miasta jak Benevento, kto nie słyszał o pyrrusowym zwycięstwie – to stamtąd właśnie. Miasto to ma zabytki zapisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Cava di Tirreni oraz Salerno, tu co roku od listopada począwszy odbywa się niebywała impreza – spektakl świateł, coś tak pięknego trudno zobaczyć gdzie indziej.

W tym roku 2016 odbywać się będzie od 5 -go listopada do 21-go stycznia. Proszę zobaczyć na google: Salerno luci d’artista 2015 kliknąć na immagini oraz na you tube.

Ostrzegam, że hotelarze mogą podwyższyć w tym czasie ceny o sto procent, bowiem mają na to pozwolenie, oraz że turystów są tysiące.

Tyle na dziś,

pozdrawiam
dr Alberto S.
(dane kontaktowe do wioadomości red.)

Wakacje w Bułgarii