Kiedy na urlop? Poza sezonem!

Kiedy na urlop? Poza sezonem!

Kiedy najczęściej wybieramy się na urlop? Większość planuje swój wyjazd tak, aby wypoczynek przypadał w sezonie urlopowym, dotyczy to zwłaszcza osób, które mają dzieci w wieku szkolnym. W wakacje nie tylko zagraniczne, ale także polskie, nadmorskie czy górskie miejscowości przeżywają najazd turystów, chcących spędzić parę dni w turystycznej okolicy.

Wakacje w Turcji

Zdarza się, iż z różnych powodów: zobowiązań zawodowych czy też rodzinnych nie możemy wziąć urlopu akurat w lipcu czy w sierpniu. W niektórych firmach pierwszeństwo w urlopowym grafiku w letnich miesiącach mają pracownicy, posiadający potomstwo właśnie w wieku szkolnym, zatem jeśli nie kwalifikujecie się do tej kategorii to pozostaje wam wypoczynek poza sezonem. Na szczęście nawet na początku czerwca czy też września, w wielu wakacyjnych destynacjach pogoda dopisuje na tyle, że urlop będzie naprawdę udany.

Część osób specjalnie wybiera taki termin, aby skorzystać na niższych cenach. Urlop poza sezonem jest doskonałym rozwiązaniem dla singli i bezdzietnych par, ale i rodziców chcący odpocząć tylko we dwoje.

Dlaczego warto zdecydować się na urlop poza sezonem i jakie są jego zalety?

Urlop poza sezonem – niższe ceny biletów lotniczych czy noclegów

Jak doskonale wiemy, zarówno hotele, pensjonaty czy też lokalni przedsiębiorcy chcą jak najwięcej zarobić w sezonie. Wynika to z faktu, iż w ten sposób chcą wypracować utarg, który będzie stanowił ich źródło utrzymania w tzw. martwym sezonie, kiedy do danej miejscowości przybywa mniejsza liczba turystów. Nic więc dziwnego, że ceny produktów czy usług są astronomiczne. Decydując się na wakacje poza sezonem, stan naszego konta nie zostanie aż tak bardzo nadszarpnięty, gdyż możemy liczyć na znacznie niższe ceny biletów lotniczych czy też noclegów, a tym samym przeznaczony na wypoczynek budżet pozwoli nam, np. na dłuższy pobyt, zakwaterowanie w hotelu o wyższej kategorii lub też wyjazd do egzotycznego miejsca.

Niższe ceny biletów lotniczych czy też wycieczek zorganizowanych możemy także spotkać w przypadku podróży do tropikalnych krajów np. w porze monsunowej, dlatego zanim zarezerwujemy taki urlop dokładnie przeczytajmy charakterystykę warunków atmosferycznych panujących w wybranym przez nas przedziale czasowym, co pozwoli nam uniknąć niemiłych rozczarowań.

fot. Saona – Dominikana

Jeśli chcemy dodatkowo zaoszczędzić to doskonałą ku temu okazją będzie wyjazd poza sezonem w ramach wycieczki last minute.

Poza sezonem brak tłumu na plaży czy do restauracji, barów

Chyba nikt nie lubi ścisku na plaży, wczesnego rezerwowania leżaków, gorączkowego poszukiwania wolnego stolika w restauracji czy też tłumów ustawiających się w kolejce do barku.

Kiedy na urlop – poza sezonem – bez rezerwacji leżaków

Przyjeżdżając nawet do popularnej miejscowości poza sezonem możemy liczyć na to, iż nasz wypoczynek będzie odbywał się w ciszy i spokoju, bez chlapania się dzieciaków w basenie czy też ich głośnego płaczu.

Kiedy na urlop – poza sezonem – wolne leżaki

W końcu będziemy mogli cieszyć się z błogiego relaksu na niezatłoczonej plaży, do woli korzystać z hotelowego basenu.
Turyści odpoczywający poza sezonem powinni jednak pamiętać, iż część usług oferowanych przez dany hotel może być ograniczona, dotyczy to zwłaszcza polskojęzycznych animacji czy też mini klubu dla dzieci (te najczęściej zaczynają się po 20 czerwca i kończą 31 sierpnia).

Urlop poza sezonem oznacza także mniejsze kolejki do różnych zabytkowych obiektów czy atrakcji regionu, oraz puste, górskie szlaki. Uwaga! Poza sezonem część obiektów zmienia swoje godziny otwarcia, dlatego zanim wybierzecie się na zwiedzanie koniecznie sprawdźcie, czy będziecie mieli taką możliwość.

Zmiana klimatu by poprawić sobie humor

Co roku narzekacie na jesienną słotę, a może w przygnębiający nastrój wpędzają was długie, ciemne, zimowe wieczory? Jeśli tak, to koniecznie przesuńcie wasz urlop akurat na ten czas i wybierzcie się do ciepłych, tropikalnych krajów. Dzięki temu naładujecie akumulatory i odpędzicie zimową depresję. Nawet w listopadzie czy w styczniu możecie wylegiwać się w przyjemnych promieniach słońca.

Polecamy także chłodniejsze miesiące, aby wybrać się na np. wycieczkę objazdową, bo o ile podczas wakacji wysoka temperatura i nadmiar turystów mogą zniechęcać do zwiedzania najciekawszych zakątków świata, to jesienią czy zimą wiele zobaczymy i nie będziemy przemęczeni gorącem.

Koniec wakacji nie jest końcem lata!

Wbrew pozorom pierwszy dzwonek nie oznacza końca lata, bo w Polsce kalendarzowe lato trwa przez ponad połowę września, często w tym czasie mamy słoneczne, ciepłe dni, które z powodzeniem możemy wykorzystać na urlop. Co więcej, możemy pojechać gdzieś za granicę, w wielu miejscach na świecie wrześniowa pogoda niewiele różni się od tej w środku sezonu.

Przeczytaj również: Kiedy na urlop 2019?

Urlop poza sezonem może okazać się ciekawą, bardzo opłacalną alternatywą dla wczasów w wakacyjnych miesiącach. Sprzyjająca aktywnym podróżom temperatura, niższe ceny w znanych ośrodkach i mniejsza ilość turystów z roku na rok zachęcają coraz większe grono, aby zaplanować swój urlop w innym niż zazwyczaj terminie.

Wakacje w Bułgarii