Kiedy na urlop?

Kiedy na urlop?

Kiedy najlepiej iść na urlop? Jak zaplanować swój kalendarz urlopowy? Wprawdzie odpowiedzi na ten pytania wydają się bardzo proste, ale nie zawsze tak jest. Dlatego też chcemy wam zdradzić, jak my planujemy urlopy, kiedy to robimy i na co zwracamy uwagę.

Wakacje w Turcji

Oczywiście zachęcamy do jak najczęstszego urlopowania, ale wiadomo kalendarz nie jest z gumy, a ilość przysługujących dni urlopowych (niestety) ograniczona. Mamy jednak nadzieję, że dzięki wskazówkom z dzisiejszego wpisu, planowanie urlopu pójdzie wam sprawnie i dobrze wykorzystacie przysługujące wam dni.

Kiedy planować urlop?

Nie mamy tutaj na myśli, kiedy jest najlepszy czas na zrobienie sobie przerwy od pracy, ale to, kiedy najlepiej zastanowić się najlepiej sprawdzić kalendarz i rozpisać planowane wolne.

My najczęściej za planowanie zabieramy się albo jeszcze na koniec roku, tak aby mieć pogląd jak będzie wyglądał kolejny rok, albo zaraz na początku danego roku. Co ważne, patrzymy na wszystkie miesiące i wstępnie wpisujemy dni wolne w kalendarz. Dzięki temu widzimy ile dni z pewnością będziemy musieli mieć do dyspozycji z tych przysługujących, a ile dni pozostanie nam do luźniejszego planowania. Przykładowo – zawsze bierzemy cały tydzień w okolicy świąt Bożego Narodzenia, a tym samym z góry wiemy, że musimy mieć zostawionych na grudzień np. 5 dni wolnego.

Jak zaplanować urlop? To proste - potrzebujesz ołówek i kalendarz
Planujemy urlop – wystarczy ołówek i kalendarz

Dzięki temu, że odpowiednio wcześniej przeglądniecie cały rok kalendarzowy, będziecie mogli odpowiednio wcześnie zgłosić swoje planowane urlopy w pracy, poinformować współpracowników, jak również skorzystać z wcześniejszego zakupu noclegów, dokonać rezerwacji wakacji, biletów lotniczych, itp. Wcześniejsze rezerwacje mają jeszcze jedną dużą zaletę – zawsze będziecie mieć szeroki wybór dostępnych opcji, a nie jak z kupnem na ostatnią chwilę – co jest, za ile jest i gdzie jest, byle jechać.

Równie ważne jest to, że będziecie mieć także miłą perspektywę kiedy i gdzie będziecie odpoczywać. Oczywiście takie rozwiązanie jest najlepsze dla osób, które lubią mieć dobrze zaplanowany czas, optymalnie wykorzystany urlop.

Zawsze możecie planować urlop z krótszym wyprzedzeniem, licząc na oferty last minute, niespodziankę związaną z niepewnością gdzie i kiedy pojedziecie, ale wówczas nie mówimy już o planowaniu urlopu, a przecież my o tym dzisiaj mamy mówić.

Jak najlepiej zaplanować urlop?

Z ołówkiem w ręku! Dokładnie tak, weźcie ołówek oraz kalendarz i zaznaczajcie w każdym miesiącu dni wolne, które będziecie chcieli wykorzystać.

Jeżeli, tak jak my, będziecie wcześniej planować swój wypoczynek, to radzimy przy optymalizacji swojego kalendarza urlopowego wziąć pod uwagę poniższe:

  • kiedy w ciągu roku wypadają ustawowe dni wolne od pracy – mówimy tutaj w szczególności o wszelkiego rodzaju świętach. Czasami, jak dobrze ułoży się ich rozkład w ciągu roku, to czasami np. 3 dni urlopu, pozwolą mieć aż 9 dni wolnego! Przykładowo jeżeli 1 i 3 maja wypadają w środku tygodnia, to dokładnie występuje taka okazja. Podobnie jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia – kiedy 1 i 2 dzień świąteczny wypadają w tygodniu, to znowu – 9 dni wypoczynku gotowe!,
  • kiedy wypadają ferie, wakacje – jeżeli jesteście rodzicami i będziecie w tym czasie planowali urlop, to wpisujecie ile dni potrzebujecie, a jeżeli nie musicie dopasowywać się do dni wolnych od szkoły, to również zwróćcie uwagę na te terminy, ponieważ lepiej je wówczas omijać (!) – wszędzie jest tłocznie i najdrożej. Tak jak już pisaliśmy na urlop najlepiej wybierać się poza sezonem – przeczytaj również: „Kiedy na urlop? Najlepiej poza sezonem!,
  • ile dni urlopu zostaje wam po wpisaniu w kalendarz „obowiązkowych” pozycji? Może się okazać, że będzie mieć na tyle mało urlopu, aby wybrać się na kolejny długi wypoczynek. W takim przypadku idealnie jest zaplanować krótsze przerwy od pracy, czyli popularnie zwane – długimi weekendami. Jakieś wolne wypad w czwartek – to proszę, bierzecie piątek wolny i 4-dniowy długi weekend gotowy. W ten sposób możecie sobie zaplanować kilka takich długich weekendów i skorzystać na przykład, z modnych ostatnio, wyjazdów city break – przeczytaj również: “City Break – co to jest? Czy warto?
Kiedy na urlop? Dlaczego poza sezonem? (Kliknij w zdjęcie i poczytaj!)

Kiedy koniecznie trzeba iść na urlop?

Planowanie, planowaniem ale jeżeli jesteście zmęczeni, czujecie się źle w pracy, ledwo potraficie się zmusić co wyjścia z domu, to urlop weźcie nawet już, teraz, bez zbędnego planowania. Przerwa od pracy jest niezbędna aby ładować akumulatory, poprawiać swoją wydajność, mieć świeże pomysły, czy zwyczajnie fizyczną siłę do wykonywania obowiązków zawodowych. Urlop jest właśnie po to, aby dobrze się wam później pracowało. Nie odkładajcie go za długo, nie bagatelizujcie jego ważności. Jest konieczny, a przekonanie, że wy nie potrzebujecie urlopu, jest niestety błędem. Brak urlopu prędzej, czy później da wam osobie znać.

City break – nawet krótki urlop jest lepszy od żadnego! (Kliknij na zdjęcie i poczytaj o city break)

Mamy nadzieję, że nasz blog pomaga wam w planowaniu, ale też spędzaniu dni wolnych! Dlatego (jeżeli jeszcze tego nigdy wcześniej nie robiliście) weźcie kalendarz i planujcie, planujcie i jeszcze raz planujcie! Wierzcie nam, że samo już myślenie o tym kiedy i gdzie spędzicie swój urlop jest wielką przyjemnością, a jeszcze większą będzie zrealizowanie owego planu!

Miłego urlopowania!
(a wcześniej, planowania oczywiście)

Wakacje w Bułgarii