Kiedy najlepiej jechać do Egiptu?

Kiedy najlepiej jechać do Egiptu?

Jeszcze nie tak dawno Egipt był jednym z ulubionych kierunków wyjazdów Europejczyków, w tym Polaków, gdzie połączenie wspaniałych warunków klimatycznych na wypoczynek aktywny oraz relaks, w relacji do bardzo atrakcyjnych cen, przyciągało miliony turystów.

Wakacje w Turcji

W ostatnich latach niestety sytuacja w północnej Afryce zmieniła się na tyle niekorzystnie co do bezpieczeństwa, że obecnie przed każdym z wyjazdów (niezależnie oczywiście od terminu) zachęcamy Was do śledzenia komunikatów m.in. na stronie MSN – Ostrzeżenia co do podróży na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Niezależnie jednak od sytuacji w danym momencie, jak będziecie planować kiedy pojechać do Egiptu, musicie wziąć pod uwagę, że Egipt jest na tyle dużym krajem, że to gdzie jakie warunki panują mocno zależy od lokalizacji – czy to Północny (tuż nad Morzem Śródziemnym), czy Środkowy (Kair i okolice), czy też Południowy Egipt (od Luksoru w dół). Z racji położenia, to im bardziej na południe, tym klimat bardziej pustynny, zdecydowanie gorący.

Egipt - aleja sfinksów łączaca Karnak z Luksorem licząca 3km
Egipt – aleja sfinksów łączaca Karnak z Luksorem licząca 3km

Zdecydowanie najwyższe temperatury panują w całym Egipcie od czerwca do mniej więcej października. W tym czasie mocno odradzalibyśmy Wam wyjazdy jeżeli nie lubicie wysokich temperatur. Tak samo, polecamy nie jechać w tym okresie z małymi dziećmi, gdzie tak gorący czas nie należy do zbyt dobrych dla dzieci.

Przeczytaj również: Co warto zobaczyć w Egipcie?

Można powiedzieć, że jest to okres zdecydowanie najlepszy dla lubiących „smażyć się w piekielnym słońcu”. Takie temperatury będą też atrakcją dla nurkujących, kiedy to Morze Czerwone jest najcieplejsze, a jednocześnie daje wytchnienie od upału, w trakcie nurkowań, aczkolwiek największy sezon nurkowy w Egipcie przypada na maj.

Temperatura powietrza w Egipcie w tym czasie (tj. od czerwca do października):

  • na północy – 28-30 stopni
  • w środkowym Egipcie – 30-33 stopnie
  • na południu – 38-40 stopni

Woda w tym czasie może mieć temperatury:

  • Morze Śródziemne – 23-25 stopni
  • Morze Czerwone – 25-26 stopni.

Z pewnością jednak, nie jest to dobry czas na zwiedzanie, jeżeli to miałby być Wasz cel.

Przeczytaj również: Egipt – co zabrać ze sobą do kraju faraonów?

Co do zwiedzania, to tutaj polecamy okres od listopada do końca lutego, kiedy w całym Egipcie temperatury utrzymują się na poziomie ok. 20-25 stopni w ciągu dnia. Natomiast koniecznie trzeba pamiętać, że noce mogą być w tym czasie bardzo chłodne i koniecznie trzeba mieć dodatkowo cieplejsze ubrania.

Egipt - Giza piramidy
Egipt – Giza piramidy – zwiedzanie w trakcie rejsu po Nilu

My byliśmy w październiku w Hurghadzie, co okazało się idealnym czasem, ponieważ chcieliśmy połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem. Temperatury w ciągu dnia oscylowały między 28-32 stopnie – idealnie na wypoczynek nad morzem, który łączyliśmy z kąpielami. Natomiast na zwiedzanie przeznaczaliśmy wczesne pory – nocno-poranne (np. pod kątem dojazdu do Doliny Królów oraz Luksoru). W samo południe zwiedzanie nie było może aż tak wygodne, ale jeszcze do zniesienia. To co trochę nam przeszkadzało, to kwestia długości dnia, kiedy egipskie słońce w październiku schodziło za horyzont zbyt wcześnie!

Przeczytaj również: Rejs po Nilu  – czy i kiedy warto jechać?

Egipt ma bardzo wiele do zaoferowania i koniecznie przed wyjazdem musicie ustalić jaki jest Wasz cel – czy leniuchowanie, czy zwiedzanie, a może nurkowanie?

Dla nas najlepszy czas, gdybyśmy mieli teraz ponownie planować, na wyjazd do Egiptu to byłby to czerwiec, albo ponownie październik.

Wakacje w Bułgarii