Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2019 roku?

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2019 roku?

Kiedy zaplanować urlop w 2019 roku? Pytanie teraz, kiedy dopiero co dobiegają końca wakacje 2018, może wydawać się trochę na wyrost. Otóż pytanie jest jak najbardziej na miejscu. To właśnie teraz jest najlepszy czas na planowanie przyszłorocznego urlopu. Dlaczego? Poczytajcie sami.

Wakacje w Turcji

Dlaczego teraz jest najlepszy czas na planowanie urlopu 2019?

Zapewne wiele osób jest właśnie po urlopie i to dobrze nastraja do planowania kolejnego. Co jednak ważniejsze, szczególnie dla osób korzystających z wyjazdów organizowanych przez biura podróży, to te na koniec sierpnia (np. TUI) i początek września (np. ITAKA) zaplanowały rozpoczęcie sprzedaży swojej przyszłorocznej oferty w ramach first minute, w ramach których możecie liczyć na największy wybór ofert i liczne promocje.

Popatrzcie jak wygląda kalendarz 2019, gdzie są dni wolne:

Kalendarz 2019 – planujemy urlop

Kiedy najlepiej zaplanować 2-tygodniowy urlop w 2019 roku?

Mówiąc o urlopie 2-tygodniowym, większość z Was ma na myśli zapewne urlop letni. W tym przypadku koniecznie trzeba mówić osobno o optymalnym czasie dla osób, które nie mają dzieci lub są one jeszcze w wieku przedszkolnym i osób, które mają dzieci w wieku szkolnym. (Warto wiedzieć, że koniec roku szkolnego w 2019 roku będzie 21 czerwca!)

Osoby, których nie trzyma termin wakacji są w dużo lepszej sytuacji i mają tutaj szerszy wybór.

Wody u brzegu wyspy Saona – Dominikana

Najlepsze terminy na urlop 2-tygodniowy w 2019 roku to okolice poniższych terminów:

20 kwietnia – 4 maja 2019 – to dobry czas dla tych, którzy niekoniecznie marzą o upalnej pogodzie, skąpanych w słońcu plażach, a np. bardziej nastawiają się na zwiedzanie. To czas kiedy nie jest już zimno, a w wielu miejscach Europy pogoda jest wręcz idealna na odkrywanie uroków miast, zabytków.

8 – 23 czerwca 2019 – to czas kiedy już w większości lokalizacji europejskich można liczyć na ciepłą wodę i dobrą pogodę. Dzięki temu, że Boże Ciało w tym roku wypada 20 czerwca, biorąc 9 dni wolnego macie 2-tygodniowy urlop z oszczędnością 1 dnia urlopu. To także czas, kiedy ceny są znacznie niższe niż w lipcu i sierpniu, nie wspominając o tym, że to czas kiedy nie jest jeszcze tak tłocznia.

15 – 30 czerwca 2019 – dla tych wszystkich, którzy mogą jechać kiedy jeszcze trwa rok szkolny (opuszczając koniec roku szkolnego…). Szczerze mówiąc to dzieciaki klas 1-3 niewiele tracą. Aczkolwiek jest to zawsze indywidualna decyzja rodziców i dzieci (bo z pewnością warto aby przynajmniej w 1-szej klasie dzieciaki widziały jak wygląda zakończenie roku szkolnego).

Powyższe terminy dają szansę na tańsze wakacje i mniej oblegane hotele.

Przeczytaj również: Kiedy najlepiej jechać na urlop? Poza sezonem!

Kiedy na urlop? Dlaczego poza sezonem?

 

Dodatkowo atrakcyjny czas na dłuższe urlopy, o których to terminach zapewne nie myśleliście pod kątem tak długiego wypoczynku, to:

22 grudnia 2018 – 06 stycznia 2019 – zobaczcie, że w tym czasie wystarczy wziąć 7 dni wolnego, a będziecie mieć pełne 2 tygodnie wolnego! Wprawdzie w trakcie są Święta Bożego Narodzenia, ale jest wiele osób, które chętnie ten czas rodzinny spędzi na wspólnym urlopie.

21 grudnia 2019 – 06 stycznia 2020 – sytuacja dokładnie taka sama jak opisana powyżej, z tym, że na koniec roku.

Przeczytaj również: Co się zmieni w prawie do urlopu wraz z Kodeksem Pracy 2019? Nie wszyscy będą zadowoleni!

Urlopy – nowe zasady od 2019 roku (kliknij w zdjęcie i poczytaj)

Kiedy jest optymalny czas na 1-tygodniowe urlopy w 2019 roku?

1-6 stycznia 2019 – niezależnie od ewentualnej opcji przerwy świątecznej, jest to dobry czas na (prawie) tygodniowy wypoczynek.

20-28 kwietnia 2019 – w czasie kiedy są Święta Wielkanocne, można zaplanować cały tydzień wypoczynku,

27 kwietnia – 5 maja 2019 – to idealny czas na długi weekend majowy, który będzie trwał tydzień 😉

21-29 grudnia 2019 – czas świąteczny, ale dlaczego sobie nie wziąć całego tygodnia wolnego?

A co z długimi weekendami w 2019 roku?

Długie weekend również da się fajnie zaplanować i tu kalendarz jest dla nas dość łaskawy!

1-5 maja 2019 – już tradycyjnie długi weekend majowy wypada w tym roku idealnie! Biorąc 1 dzień wolnego, macie całe 5 dni wypoczynku! Czy w okolicach tych dni zaplanujecie 9 dniową przerwę, czy krótszą, to już zależy wyłącznie od Was.

Co ważne, z pewnością będzie to czas wzmożonych wyjazdów, bo to już powoli polska tradycja, że majówka jest czasem odpoczynku. Dlatego też już teraz warto pomyśleć o urlopie w tym czasie i na przykład wpaść do biura podróży po ciekawą ofertę wyjazdu. A może w tym czasie sami zorganizujecie sobie wyjazd i weźmiecie sprawy w swoje ręce – tutaj jednak też warto odpowiednio wcześnie zrobić rezerwację hotelu, pensjonatu czy apartamentu – w górach lub nad morzem, w Polsce czy też zagranicą!

15-18 sierpnia 2019 – nieco krótszy, ale jednak długi weekend. Niestety to czas wakacji i jeżeli już teraz nie zaplanujecie urlopu w tym czasie, to im bliżej tej daty, tym z pewnością będzie ciężko o wolne miejsca. Do tego z pewnością to będzie najbardziej oblegany długi weekend w roku, połączony z ruchem wakacyjnym.

9-11 listopada 2019 – to bardziej „kalendarzowy” długi weekend, bo na jakiś specjalnie dłuższy wypad w tym czasie, to raczej mało ciekawa data.

Przeczytaj również: Co lepsze – first minute czy last minute?

Biuro podróży – oferty first minute a może last minute – co lepsze?

Jak widzicie, opcji urlopowych na 2019 rok jest sporo, ale szkoda, że tak mało urlopu mamy do wykorzystania – bo w maksymalnej opcji 26 dni…

Dlatego warto dobrze podejść do planowania wyjazdów, tak aby optymalnie te dostępne dni wolnego wykorzystać. Ponadto, dobrze zaplanowany, a do tego odpowiednio wcześnie wykupiony urlop może dać nam także wymierne oszczędności – m.in. przez opcje „Najtaniej w first minute – gwarancja najniższej ceny”, które oferuje coraz więcej biur podróży.

Przeczytaj również: Kiedy są ferie zimowe w 2019 roku?

Termin ferii zimowych 2019

Na koniec mamy dla Was niestety złe wieści – kalendarz urlopowy na 2020 rok wygląda dużo gorzej, układ dni wolnych od pracy nie sprzyja długim weekendom i nie ma za dużo elastyczności co do sensownego zaplanowania dni wolnych…. Jak chcecie poczytać kiedy planować wolne w przyszłym roku to poczytajcie Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2020 roku?

Wakacje w Bułgarii