Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2020 roku?

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2020 roku?

Kiedy zaplanować urlop w 2020 roku? Wprawdzie jeszcze 2019 na dobre się nie rozkręcił, ale w większości biur podróży są oferty na wyjazdy zima 2019/2020, więc przyszły rok zapewne już jest u wielu z was w trakcie planowania. Skoro tak, to popatrzmy na całe kalendarium urlopowe 2020.

Wakacje w Turcji

Czy warto już teraz planować 2020? Otóż pytanie jest jak najbardziej na miejscu. To właśnie teraz jest najlepszy czas na zastanowienie się co do przyszłorocznego urlopu. Dlaczego? Poczytajcie sami.

Planowanie urlopu 2020. Czy to już czas?

Zapewne wiele osób dopiero co wychodzi z zimowych klimatów, wiosna lekko rozgrzewa, a urlop 2020 jest wielce odległą perspektywą. Jeżeli jednak lubicie egzotyczne wyjazdy i już na początku przyszłego roku (w sumie to za 8-9 miesięcy) chcielibyście polecieć na gorący wypoczynek to nawet teraz jest już trochę późno – najlepsze oferty na egzotykę powoli się kończą. Oczywiście coś się jeszcze dla was znajdzie, ale to warto ruszyć do biur podróży możliwie szybko.

Dominikana – Saona – wspólne wspomnienia, do których wrócicie z przyjemnością

Tak jak co roku, co może być ważne szczególnie dla osób korzystających z wyjazdów organizowanych przez biura podróży, to oferty stricte na lato 2020 pojawią się w biurach podróży na koniec sierpnia (tak wcześnie zaczyna sprzedaż np. TUI)/ początek września (np. ITAKA). Przeważnie nowe propozycje wakacji pojawiają się zaraz po dopiero co zakończonych wakacjach danego roku, tak aby potencjalni klienci (czyli my 😉 ) mieli jeszcze w głowach przyjemne (oby!) doświadczenia właśnie kończącego się sezonu urlopowego. Warto pamiętać, iż w ramach first minute możecie liczyć na największy wybór ofert i liczne promocje.

Przeczytaj również: Które biuro podróży wybrać?

Aby jednak dobrze rozplanować dni wolne, jakie będziecie mieć do dyspozycji, to warto wziąć kalendarz w rękę i sprawdzić jak je podzielić na cały rok 2020.

Kalendarz urlopowy 2020 – nie będziecie zadowoleni…

Obecny, 2019 r. mocno nas „rozpieścił”, jeżeli tak można powiedzieć, pod kątem długich weekendów, świetnie wypadających ustawowych dni wolnych od pracy. Przy odrobinie planowania, można było znaleźć wiele pomysłów na fajne rozłożenie urlopów w całym roku, tak aby z tych 26 przysługujących (najczęściej) dni wolnego, naprawdę zrobić solidnych kilka dłuższych okresów odpoczynku od pracy.

Specjalnie użyliśmy słowa „rozpieścił”, ponieważ to co czeka nas w 2020 roku, to duże rozczarowanie dla tych, którzy liczyli na podobne, miłe ułożenie kalendarza urlopowego. Niestety, przyszły rok pod tym względem jest rzeczywiście rozczarowujący. Zapomnijcie o naprawdę długich weekendach, o fajnej kumulacji świąt (chociażby patrząc na tegoroczną Wielkanoc i długi weekend majowy).

Z tego jak wygląda sytuacja z rozkładem dni wolnych od pracy w 2020 roku z pewnością nie będzie zadowolona także cała branża turystyczna, od biur podróży, hoteli, pensjonatów po linie lotnicze.

Na początek zobaczcie jak wygląda kalendarz 2020, gdzie są dni wolne.

Zobaczcie na kalendarz dni wolnych w 2020
Jak wypadają dni wolne w 2020 roku?

Kiedy najlepiej zaplanować 2-tygodniowy urlop w 2020 roku?

Najczęściej kiedy mówimy o urlopie 2-tygodniowym, to większość z nas ma na myśli zapewne urlop letni, czy to w okresie wakacji szkolnych, czy po prostu w lecie. W tym miejsc zdecydowanie powinniśmy mówić osobno o najlepszym czasie urlopowym dla osób, które nie mają dzieci lub są one jeszcze w wieku przedszkolnym i osób, które mają dzieci w wieku szkolnym, a co za tym idzie terminy wakacji bardzo mocno wpływają wówczas na planowanie.

Przeczytaj również:Kiedy najlepiej jechać na urlop? Poza sezonem!

Jeżeli nie trzyma was termin wakacji, to zdecydowanie jesteście w dużo lepszej sytuacji i macie nieco szerszy wybór terminów.

Może nad morze. Kiedy urlop 2020?

Najlepsze terminy na urlop 2-tygodniowy w 2020 roku to okolice poniższych dat:

25 kwietnia – 10 maja 2020 – to idealny czas dla osób, które niekoniecznie marzą o upalnej pogodzie, skąpanych w słońcu plażach, a np. bardziej nastawiają się na zwiedzanie. W tym czasie praktycznie w całej Europie zaczyna się dość dobra pogoda. Zazwyczaj nie jest już zimno, a w wielu miejscach pogoda jest wręcz idealna na aktywny wypoczynek.

6 – 21 czerwca 2020 – w tym czasie już w większości lokalizacji europejskich można liczyć na ciepłą wodę (no może cieplejszą niż Bałtyk, tj. minimum 19/20 st.) i dobrą pogodę. Dzięki temu, że Boże Ciało w tym roku wypada 11 czerwca, biorąc 9 dni wolnego macie 2-tygodniowy urlop z oszczędnością 1 dnia urlopu. Jest to jeszcze czas przed sezonem, przez co ceny są znacznie niższe niż w lipcu i sierpniu. Do tego nie będziecie narażeni na tłok – czy to w hotelach, miejscach atrakcyjnych dla turystów.

Podane powyżej terminy dają szansę na niższe ceny, a przez to tańszy urlop i mniej oblegane hotele.

Na urlop najlepiej jechać poza sezonem!
Kiedy na urlop? Dlaczego poza sezonem? Kliknij w zdjęcie i poczytaj!

Ponadto, wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się dwa terminy, o których zapewne nie myśleliście pod kątem tak długiego wypoczynku w 2020 roku, to:

28 grudnia 2019 – 12 stycznia 2020 – zobaczcie, że w tym czasie wystarczy wziąć 8 dni wolnego, a będziecie mieć pełne 2 tygodnie wolnego! Wprawdzie wcześniej są Święta Bożego Narodzenia i zapewne będzie w tym czasie również mieć wolne, ale jest wiele osób, które może skusi się na taki termin na dłuższy urlop i wyjazd w ciepłe strony?

19 grudnia 2020 – 03 stycznia 2021 – sytuacja podobna jak opisana powyżej, z tym, że będziecie potrzebować 7 dni urlopu, aby mieć taki długi wypoczynek na koniec roku.

Kiedy jest optymalny czas na 1-tygodniowe urlopy w 2020 roku?

27 grudnia 2019 – 6 stycznia 2020 – niezależnie od ewentualnej opcji przerwy świątecznej, jest to naprawdę świetny czas na wyciągnięcie większej ilości dni wolnego, w połączeniu z ułożeniem ustawowo dni wolnych od pracy. Będzie to ponad tygodniowy urlop.

25 kwietnia – 3 maja 2020 – w czasie kiedy zazwyczaj wypadał długi weekend majowy, to tym razem już raczej dla tradycji, to będzie krótki weekend, o ile nie weźmiecie dni wolnych w całym podanym przedziale.

6 – 14 czerwca 2020 – to tak aby skorzystać z wolnego w Boże Ciało.

7 – 15 listopada 2020 – tu możemy skorzystać z tego, że 11 listopada to święto.

19 – 27 grudnia – czas świąteczny, ale dlaczego sobie nie wziąć całego tygodnia wolnego?

Podróże to odkrywanie świata i samego siebie
Długie weekendy – czas na odkrywanie świata

Co z długimi weekendami w 2020 roku?

Długie weekendy – niestety nie w 2020 roku. Wprawdzie da się uzyskać kilka dni wolnego, ale na takie całotygodniowe urlopy nie ma szans.

1 – 6 stycznia 2020 – to jedyny, wyraźnie sympatyczny splot dni wolnych, a biorąc 2 dni wolnego będzie to rzeczywiście dłuuugi weekend.

11-13 kwietnia 2020 – długi weekend, jeżeli tak można powiedzieć, w czasie Świąt Wielkanocnych.

1-3 maja 2020 – tradycyjny długi weekend majowy wypada w tym fatalnie! 3 maja to niedziela… i wszystko jasne.

11-14 czerwca 2020 – biorąc 1 dzień wolnego, w połączeniu z Bożym Ciałem, wasz długi weekend będzie trwał 4 dni.

11 listopada 2020 – dwa dni przed lub po i będzie dłuższe wolne. To bardziej „kalendarzowy” długi weekend, bo na jakiś specjalnie dłuższy wypad w tym czasie, to raczej mało ciekawa data.

Warto tutaj jeszcze powiedzieć o 15 sierpnia, który to dzień w przyszłym rok wypadnie w sobotę, a co za tym idzie, pracodawca musi taki dzień niejako oddać w formie dnia wolnego od pracy. Musi to nastąpić w jednym okresie rozliczeniowym (np. w tym samym kwartale). Może być tak, że w waszych firmach zostanie wskazany 14 sierpnia jako dzień wolny i wówczas długi weekend sam się pojawi.

Przeczytaj również: Co lepsze – first minute czy last minute?

Biuro podróży – oferty first minute czy last minute – co lepsze? (kliknij w zdjęcie i poczytaj)

Jak widzicie, opcji urlopowych na 2020 rok jest zdecydowanie mniej niż w tym roku… szkoda! A tu najczęściej tak mało urlopu mamy do wykorzystania – bo w maksymalnej opcji 26 dni…

Dlatego tym bardziej warto dobrze podejść do planowania wyjazdów, aby możliwie optymalnie wykorzystać dostępne dni wolnego. Ponadto, dobrze zaplanowany, a do tego odpowiednio wcześnie wykupiony urlop może dać nam także wymierne oszczędności – m.in. przez opcje „Najtaniej w first minute – gwarancja najniższej ceny”, które oferuje coraz więcej biur podróży.

Patrząc, że opcji na przerwy w pracy jest nieco mniej, to można się spodziewać, że te bardziej atrakcyjne okresy urlopowe szybciej będą rezerwowane. Pomyślcie o tym kiedy jechać i przyszłoroczny urlop zaplanujcie odpowiednio wcześnie, w tym także rezerwując to co chcecie.

Na koniec, jak zawsze, życzymy wam udanego urlopu! Zawsze i wszędzie.

Wakacje w Bułgarii