Kiedy otworzą granice?

Kiedy otworzą granice?

Wiele osób, zarówno ze względów rodzinnych, ale też turystycznych, zadaje sobie pytanie kiedy otworzą granice. Szczególnie teraz kiedy okres wakacyjny, do tej pory kojarzony z masowym przemieszczaniem się między krajami, zbliża się wielkimi krokami, to pytanie to pojawia się coraz częściej.

Wakacje w Turcji

Kiedy Unia Europejska otworzy granice dla turystów spoza UE?

Na ten moment wiemy, że zakaz przyjazdu osób spoza EU został przedłużony o kolejny miesiąc, tj. do 15 czerwca. Tym samym wszyscy chcący przyjechać do Europy nie mają takiej możliwości. Czy to jest ostateczny terminy, tego nie wie nikt. Mamy nadzieję, że tak, a cała sytuacja z koronawirusem zacznie się kończyć, na co wszyscy liczą, a już najbardziej branża turystyczna.

A jak jest z otwarciem granic w ramach Unii Europejskiej?

Tutaj granice można powiedzieć, że są częściowo otwarte i można, z bardzo dużymi ograniczeniami przemieszczać się między krajami. W większości przypadków wiąże się to jednak z obowiązkową kwarantanną – w Polsce osoby przyjeżdżające do naszego kraju, mają obowiązek odbycia 14 dniowej kwarantanny. Inaczej ma się sytuacja w ramach ruchu przygranicznego, który takich oboszczeń nie posiada (wiąże się to głównie z ułatwieniami dla pracowników, którzy pracują tuż za granicą).

Kontrola bezpieczeństwa, lotnisko
Strefa kontroli bezpieczeństwa na lotnisku

Poza samym faktem otwierania granic, warto zwrócić uwagę, że w ramach strefy Schengen w trakcie trwania zagrożenia epidemiologicznego są przywrócone kontrole na granicach, które mają strzec przestrzegania ograniczeń w ruchu międzynarodowym.

To co już teraz wiadomo, to otwarcie granic nastąpi do tych krajów, w ramach których będzie możliwe swobodne przemieszczanie się po ich terytorium. Trwają również prace legislacyjne mające na celu uspójnienie przepisów oraz równego traktowania wszystkich obywateli UE w trakcie poruszania się między Państwami.

Przeczytaj również: Dołącz do akcji NieOdowłujZmienTermin – ratujmy wspólnie turystykę

Całkowite zniesienie kontroli na wewnętrznych granicach UE, w ramach strefy Schengen, nastąpi dopiero w momencie gdy „sytuacja epidemiologiczna w całej Unii Europejskiej będzie wystarczająco pozytywna i zbieżna”, natomiast można już teraz powiedzieć, że środki ochrony zdrowia (np. maseczki) wciąż będą mogły być wymagane.

Niektóre kraje już teraz zapowiadają otwarcie granicach

Otwarcie granic od 1 lipca zapowiada Grecja. Kraj ten, mocno uzależniony o turystyki, ogłosił że swoje granice otworzy z początkiem wakacji dla mieszkańców Unii Europejskiej. Początkowo, zakaz miał także dotyczyć Mieszkańców Hiszpanii oraz Włoch, ale nie zostało to finalnie potwierdzone. Z pewnością poza Grecją, także inne kraje (mocno zależne od turystyki) będą starały się zrobić wszystko aby otworzyć swoje granice w trakcie tegorocznych wakacji. Podobne zapowiedzi o możliwości przyjęcia turystów podała Chorwacja.

Turcja również pracuje nad rozwiązaniami, które pozwolą na przyjęcie turystów jeszcze w tym roku, a w ramach tych rozwiązań pojawiają się plany wprowadzania specjalnych certyfikatów dla miejsce wolnych od koronawirusa, a firmy (w tym hotele) obsługujące turystów będą musiały spełniać restrykcyjne wymagania.

Samoloty w ruchu międzynarodowym wzbiją się w powietrze od 1 lipca

Ruch lotniczy praktycznie zamarł, a loty pasażerskie nie mają miejsca. Widać jednak pierwsze oznaki, że może się to zmienić od 1 lipca, co po części pokrywa się z datami otwarcia granic, które podają niektóre kraje – np. wspomniana Grecja.

Tanie linie lotnicze Ryanair właśnie zapowiedziały, że od tego dnia (tj. 1 lipca) planują wznowić ok. 40% swoich połączeń, o ile decyzje poszczególnych krajów tego nie ograniczą. Ryanair przygotowuje na tą okoliczność liczne wytyczne oraz wymogi bezpieczeństwa sanitarnego, które będą niezbędne dla bezpiecznego podróżowania.

Ryanair, pasażerowie
Ryanair planuje uruchomienie lotów

Gdzie sprawdzić czy można przekroczyć granice?

Mimo obowiązujących ograniczeń, część osób musi z różnych względów jechać za granicę i nie jest w stanie ograniczyć podróży. Dlatego też w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości najlepiej zadzwonić pod specjalny numer, których uruchomiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, tj. 00 48 22 523 88 80

Przeczytaj również: Dekalog bezpiecznego turysty, czyli jak podróżować w czasach koronawirusa?

W przypadku wyjazdów zagranicznych Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o stosowanie się do wszelkich zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, sprawdzanie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, jak również Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Wakacje w Bułgarii