Kiedy wziąć urlop w 2022 roku

Kiedy wziąć urlop w 2022 roku

Planując urlop w 2022 roku warto wziąć pod uwagę kilka terminów, które pozwolą Wam zoptymalizować przysługujące na dany rok dni urlopowe. Niestety musimy od razu powiedzieć, że przyszły rok będzie trudny pod kątem planowania – patrząc na to jak układają się różne dodatkowe dni wolne (święta). Dodatkowo, jak można się spodziewać, wciąż niestety będzie nam mieszać w planach koronawirus. Skupmy się jednak na planowaniu. W tym wpisie znajdziecie nasze propozycje jakie terminy w 2022 roku będą dla najlepsze.

Wakacje w Turcji

Kiedy najlepiej wziąć dłuższy urlop w 2022 roku?

No to kalendarz 2022 w rękę i patrzymy co tu mamy. Na dłuższy wypoczynek znajdziemy kilka odpowiednich terminów. Mówimy o całym roku, nie tylko o wakacjach.

Kalendarz, planowanie
Kiedy wziąć urlop w 2022 roku

Na tygodniową przerwę urlopową warto rozważyć poniższe terminy:

1 – 09 stycznia – początek roku układa się świetnie i te osoby, które lubią zimowy wypoczynek będą mogły wziąć tylko 3 dni urlopu (za sobotę 1 stycznia przysługuje dodatkowy dzień wolnego) i mieć aż 9 dni odpoczynku! Jest to też idealny czas na urlop, ponieważ wcześniej wiele osób weźmie wolne na czas świąt, a może nawet do Nowego Roku, a tym samym raczej nie będą przedłużać tej przerwy aż do 9 tego stycznia 2022! Jak nie macie planów na dłuższą przerwę świąteczną, nie macie ograniczeń aby wziąć sobie dni wolne od Sylwestra do 9 stycznia, to ten termin jest dla Was. Dodajmy, że w tym czasie w większości miejsc powinno być luźniej, ponieważ jest to też czas przed feriami zimowymi i kolejne tłumy pojawią się od 15 stycznia!

16 – 24 kwietnia – to czas dodatkowego dnia wolnego związanego z Wielkanocą. Niestety to tylko jeden dzień wolnego, a aby mieć tydzień przerwy od pracy musielibyście wziąć 4 dodatkowe dni. Czas na wypoczynek w Polsce taki sobie, raczej pogoda nie będzie zachęcać do brania urlopu, ale jeżeli chcielibyście pojechać gdzieś na egzotyczne wakacje, to czemu nie!

30 kwietnia – 8 maja – to już klasyka związana z długim weekendem majowym, choć ten akurat nie będzie aż tak długi. Kalendarz nie będzie dla nas łaskawy, ponieważ 1 maja to niedziela (za niedziele nie dostaniecie dodatkowe dnia wolnego…), 2 maja to wtorek. Więc mamy taki sam przypadek jak z przerwą wielkanocną, tylko 1 dzień wolnego (3 maja). Dlatego też aby wziąć tygodniowy urlop musicie wybrać dodatkowe 4 dni. Jest to też czas kiedy ceny są wyższe, bo długi weekend majowy kojarzy się z masową falą wyjazdów, co wykorzystują firmy turystyczne. Z pewnością maj to dobry czas na pierwsze wyjazdy urlopowe także w Polsce, nie tylko za granicę. Niemniej jednak, przyszłoroczny długi weekend majowy nie da nam 2 dni wolnego ekstra.

11-19 czerwca – świetny czas na letni wypoczynek, wprawdzie też musicie wziąć 4 dni wolnego, ale jeżeli macie możliwość skorzystać z urlopu w tym czasie to będzie strzał w 10 – ceny jeszcze takie przedsezonowe, nie będzie tłumów, w Polsce i całej Europie będzie już dostępnych wiele kierunków. Póki nie mieliśmy dzieci w wieku szkolnym to bardzo lubiliśmy ten czas na wyjazdy na letni wypoczynek.

13 – 21 sierpnia – mimo że to też tylko jeden dzień wolnego (15 sierpnia) to mając w planie urlop w lecie, to zawsze można ten dzień „wykorzystać” aby ze swojego dostępnego urlopu użyć mniej dni. Dlatego mając w planie letni wyjazd z dziećmi, to możecie ten termin wziąć pod uwagę. Niestety sierpień to najdroższy czas na wyjazdy zagraniczne ze względu na to, że spora część Europy ten miesiąc właśnie ma na swoje wyjazdy wakacyjne.

5 – 13 listopada – to tu kalendarz sprezentuje nam 1 wolny dzień, a jak lubicie jesienne wypady, to ten termin będzie dla Was. Może na przykład wypad na Wysypy Kanaryjskie?

24 – 31 grudnia. Przerwa świąteczno-noworoczna – to tak na zakończenie roku 😉

Kiedy w 2022 roku wziąć dwutygodniowy urlop?

Szczerze mówiąc to najlepiej będzie taki 2-tygodniowy urlop zaplanować w połączeniu z terminami, które Wam podaliśmy powyżej. To pozwoli optymalnie wykorzystać dodatkowe dni wolne wynikające ze świąt w kalendarzu.

Przeczytaj również: Wakacje bez tłumów – kiedy jechać?

Gdybyśmy mieli wybrać najlepszy z najlepszych terminów na długi, letni urlop w przyszłym roku, to z pewnością byłby to jeden z poniższych dwóch terminów:

4 – 19 czerwca lub 11 – 25 czerwca. Oba terminy osadzone są tuż przed wakacjami, można w tych terminach lecieć do bliskich destynacji, gdzie już będzie fajna pogoda (no może akurat jeszcze morze nie będzie ciepłe, choć np. w Egipcie powinno być super). Tak wiemy – nie są to niestety terminy dobre dla osób, które mają dzieci w wieku szkolnym. Rodzice uczniów muszą się dostosować do kalendarza szkolnego.

Tłumy na plaży – tego nie lubimy!

Jak wypadają długie weekendy w 2022 roku?

Zaczniemy od krótszych urlopów, takich 3 – 4 dniowych. Kiedy wypadają dłuższe weekendy w 2022 roku, idealne na takie kilkudniowe przerwy od pracy? Oto ich zestawienie:

6 – 9 stycznia – idealny na długi weekend dla miłośników białego szaleństwa! Na narty w sam raz. A może po prostu na zimowy wypoczynek w górach? To jak już lubicie. Z pewnością będzie to ten weekend, kiedy nie powinno być zbyt tłocznie. Goście ze Wschodu raczej nie przyjadą, większość z Rodaków będzie po przerwie świąteczno-noworocznej, a jeszcze przed feriami (te zaczynają się 15 stycznia).

16 – 18 kwietnia – tylko 3 dni świąteczne, ale zawsze to dłuższy weekend! Trochę odpoczynku. Jeżeli weźmiecie sobie 15 lub 19 kwietnia jeden dzień wolnego, to będą 4 dni wypoczynku.

16 – 19 czerwca – to chyba najlepszy długi weekend w 2022 roku, który wypada jeszcze przed sezonem wakacyjnym, a nie jest tak popularny jak ten majowy. Ten termin jest, naszym zdaniem, najlepszy na krótki urlopik w przyszłym roku!

13 – 15 sierpnia – długi weekend w szczycie sezonu, niby ok, ale będzie to najbardziej tłoczny czas we wszystkich popularnych miejscach turystycznych. Dlatego jak nie lubicie tłumów, chcecie odpocząć i koniecznie w tym czasie, to lepiej wybierzcie mniej znane miejsca. Do tego to będzie z pewnością najdroższy czas.

11 – 13 listopada – to niby 3 dni wolnego, ale co tu w tym czasie zaplanować? Patrząc na to, jaka w tym czasie panuje pogoda, to chyba będzie dobry czas ale na odkopanie się z porządków domowy, czasu z książką lub dobrym serialem. Tak czy inaczej, jest to o jeden dzień wolnego więcej w tygodniu 😉

24 – 25 grudnia – wiadomo, to czas świąteczny, raczej te dni wolnego wiązać się będą ze świątecznymi obowiązkami.

Gdzie jechać na wakacje? To jest pytanie 😉

Przeczytaj również: Gdzie jechać na wakacje

Patrząc na to, że powoli zbliżamy się do końca 2021 roku, to jest to dobry czas aby zacząć planować miłe chwile wypoczynku i oderwania od pracy.

Koniec roku 2021 to dobry czas na plany na urlop 2022

Im wcześniej pomyślicie o urlopie 2022, tym łatwiej będzie Wam znaleźć wolne miejsca – szczególnie w tych terminach, które Wam wskazaliśmy powyżej. To będą z pewnością bardziej obłożone terminy, kalendarz i układ dni wolnych lubimy sobie wykorzystywać na odpoczynek.

Już teraz życzymy Wam udanego urlopu 2022!

Wakacje w Bułgarii