Koronawirus i planowanie urlopu wakacyjnego. Co robić?

Koronawirus i planowanie urlopu wakacyjnego. Co robić?

Wygląda na to, że rozwijająca się skala zarażeń koronawirusem na świecie istotnie wpłynie na tegoroczne urlopy. Co warto wiedzieć, jak się zabezpieczyć przed kosztami rezygnacji z wyjazdów wakacyjnych, kiedy rezerwować letni wyjazd? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Wakacje w Turcji

Koronawirus wpływa na spadek zainteresowania zakupem ofert biur podróży

Zacznijmy od tego co to jest koronawirus? Otóż jest to wirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę, którą sklasfikowano jako COVID-19 dająca objawy w postaci duszności, wysokiej gorączki, kaszlu, silnego osłabienia organizmu, bóli mięśni.

Obejrzyjcie poniższy film przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia na temat koronawirusa

Źródło: materiały Ministerstwa Zdrowia

Niepewna sytuacja dotycząca obecności koronawirusa w różnych częściach świata, gdzie praktycznie z dnia na dzień może zacząć się seria zachorowań (patrząc chociażby na ostatnie dni rozwoju zachorowań we Włoszech), spowodowała skokowy spadek zainteresowania zakupem wyjazdów wakacyjnych w ramach przedsprzedaży.

Obawy planujących letnie wyjazdy dodatkowo podbijają media, które szeroko zaczęły nagłaśniać pojawiające się sygnały o odwoływaniu wyjazdów do poszczególnych destynacji.

Koronawirus a moje wakacje, które kupiłem w biurze podróży – co robić?

Jeżeli już wykupiłeś wyjazd wakacyjny i masz ubezpieczenie od rezygnacji, to tylko w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych otrzymasz zwrot kosztów. Nie możesz po prostu pójść do biura i powiedzieć, nie nie jadę, poproszę o zwrot pieniędzy – tak nie działa ubezpieczenie od rezygnacji, o czym warto pamiętać. Prawo do skorzystania z ubezpieczenia mamy tylko w określonych warunkach np. własnej choroby, choroby najbliższych, itp. Warto się z tymi warunkami dobrze zapoznać, aby później nie być zaskoczonym.

Jeżeli natomiast nie masz takiego ubezpieczenia, to masz szansę na odzyskanie wpłaconych środków tylko w przypadku odwołania danego wyjazdu przez organizatora (w tym przypadku touroperatora). Jeżeli biuro podróży nie odwoła jednak wyjazdu na dany kierunek, to niestety gdybyś chciał zrezygnować z uczestnictwa, to stracisz wpłacone pieniądze. Warto sprawdzić jaką ich część utracisz rezygnując w określonym czasie – bowiem jest tak, że im bliżej daty wyjazdu, tym większą część wpłaconych środków utracimy. Nie zawsze całość.

Naszym zdaniem, jeżeli kupiłeś już wyjazd wakacyjny, to nie podejmowalibyśmy teraz jakiś pochopnych kroków, a poczekalibyśmy jak się będzie rozwijać sytuacja. Może być tak, że do czasu Twojego wyjazdu sytuacja się unormuje. W końcu do wyjazdów wakacyjnych mamy jeszcze co najmniej 4 miesiące.

Czy w takim razie wstrzymywać się z zakupem wyjazdu wakacyjnego ze względu na koronawirusa?

Szczerze mówiąc, jeżeli jeszcze nie macie kupionych wakacji, to mimo atrakcyjnych cen w ramach przedsprzedaży oferty letniej – tzw. first minute – zdecydowanie zalecalibyśmy się wstrzymać, na ten moment, z zakupami wyjazdów. Obserwowalibyśmy na Twoim miejscu rozwój sytuacji i tego jak szybko uda się opanować zagrożenia związane z tym wirusem.

Mamy nadzieję, że liczba zachorowań w końcu spadnie i sytuacja zacznie wracać do normy. Wówczas będziesz mógł świadomie podejmować decyzje co do kierunków wyjazdów, a może się zdarzyć i tak, że ze względu na niskie zainteresowanie wyjazdami, te znacznie stanieją (bo patrząc na ostatnie ceny, to ich wysokość wielokrotnie przyprawiała o zawrót głowy).

Jeżeli chciałbyś mimo wszystko skorzystać z atrakcyjnych ofert first minute, to zdecydowanie zalecamy Ci skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia od rezygnacji, które pozwoli być przygotowanym na nieprzewidziane trudności z wyjazdem.

Koronawirus – gdzie bezpiecznie jechać na urlop?

Nie mamy dla Ciebie dobrych wieści. Jeżeli chodzi o zagrożenie wirusowe, to obecnie na świecie praktycznie nie ma bezpiecznych miejsc. Łatwość przemieszczania się, ciągły ruch ludzi na całym świecie dzięki nowoczesnym środkom transportu sprawia, że praktycznie w każdym miejscu na można się spodziewać kolejnych ognisk i zachorowań.

W obecnej sytuacji nie pozostaje nic innego niż czekać, obserwować jak się będzie rozwijała sytuacja. Może też być tak, że w tym roku z wyjazdu nic nie wyjdzie, na co powinniśmy się wszyscy przygotować. Najważniejsze jednak, aby być zdrowym, czego Ci serdecznie życzymy!

Lotnisko,
Lotnisko – staraj się unikać skupisk ludzi, myj dokładnie ręce,

Jak ustrzec się przed zarażeniem koronawirusem?

Jeżeli już ruszycie na wyjazd urlopowy, to koniecznie stosujcie środki ostrożności, tak aby ograniczać do minimum ryzyko zarażenia koronawirusem.

Ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową, należy profilaktycznie stosować poniższe środki zapobiegawcze:

  • często myjcie ręce mydłem, a najlepiej środkami dezynfekującymi zawierającymi alkohol (np. płynami o stężeniu alkoholu minimum 60%),
  • zachowujcie bezpieczną odległość od innych osób, zaleca się minim 1 metr,
  • starajcie się nie dotykać ust, nosa, oczu – to najprostsze drogi dla wirusów aby dostać się do naszego organizmu, a najczęściej nie wiemy co dotykały nasze ręce,
  • unikajcie dużych skupisk ludzi.

Warto w tym miejscu przypomnieć jak należy myć ręce, bo zapewne nie wszyscy robimy to dobrze.

Mycie rąk, koronawirus
Jak dobrze myć ręce? Profilaktyka przed wirusami – materiał Ministerstwa Zdrowia

Dobrze jest również zadbać o swoją kondycję zdrowotną – ogólnie formę fizyczną, zdrowe odżywianie, tak aby przygotować organizm na walkę z wirusem. Koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla osób chorowitych, w podeszłym wieku, chorujących przewlekle na choroby obniżające ogólną odporność.

Wakacje w Bułgarii