Które miejsca w samolocie wybrać?

Które miejsca w samolocie wybrać?

Jak wybrać najlepsze miejsce w samolocie? Kontynuując temat płatnej rezerwacji miejsc w samolocie, w dzisiejszym wpisie pragniemy się z Wami podzielić sprawdzonymi sposobami, jak wybierać miejsce w samolocie, aby mieć lepszy komfort podróżowania. Jesteście ciekawi?

Wakacje w Turcji

Gdy już dodatkowo płacicie za możliwość wybrania miejsca w samolocie to warto rozsądnie z niej skorzystać, aby potem nie żałować niepotrzebnie wydanych pieniędzy. Właściwy wybór numeru krzesła może zadecydować o jakości lotu, co jest szczególnie ważne, jeśli podróżujemy na dłuższym dystansie.

Wystarczająco miejsca na nogi w trakcie lotu

Osoby nieco wyższe zwracają szczególną uwagę na to, aby miały sporo miejsca na nogi. Udręką bowiem może być 10 czy 12 godzinny lot z kolanami pod brodą. Gdy chcemy naprawdę wygodnie latać to musimy zarezerwować lot w klasie biznes, ale lot w klasie ekonomicznej także może być przyjemnością, wystarczy jedynie spojrzeć na plan rozkładu miejsc i przeczytać opinie na stronie Seat Guru (niestety w języku angielskim). Poniżej publikujemy dla ułatwienia zdjęcia strony, posługiwanie się nią jest intuicyjne. W tabeli wpisujemy datę i miejsce lotu (ewentualnie numer lotu) i klikamy „Find Seat map” (znajdź mapę siedzeń).

fot. Strona Seat Guru – sprawdzanie miejsc w samolocie

Następnie wyświetli się mapa danego samolotu wraz z zaznaczonymi różnymi kolorami miejscami, wtedy też należy się zapoznać z legendą i wybrać najodpowiedniejsze dla nas miejsce.

fot. Strona Seat Guru – podgląd na układ miejsc w samolocie

Z reguły miejsca tuż przy drodze ewakuacyjnej mają więcej miejsca na nogi. Na dodatkową przestrzeń na nogi mogą liczyć także pasażerowie siedzący za ścianą działową.

Miejsce w samolocie wybrać przy oknie czy przy alejce?

To zależy od Waszych preferencji. Osoby obawiające się lotu powinny raczej unikać miejsc tuż przy oknie. Jeśli natomiast lubicie obserwować widoki z lotu ptaka, chcecie zrobić piękne zdjęcia chmur czy też po prostu w trakcie lotu zamierzacie sobie uciąć krótką drzemkę (a właśnie przy oknie można swobodnie oprzeć głowę) to miejsce to będzie dla Was wymarzone. Osoby korzystające często z toalety powinny zdecydowanie wybrać miejsce od strony alejki.

Siedząc przy przejściu możemy swobodnie poruszać się po samolocie, wyciągnąć nogi w trakcie lotu (gdy obsługa zakończyła sprzedaż w sklepie wolnocłowym czy też serowanie dań i nie musimy uważać na wózek) oraz otrzymujemy wolną przestrzeni z jednej strony. Niestety, miejsce to ma także swoje wady, gdyż będziemy musieli przepuszczać osoby siedzące obok, zatem zaśnięcie może być problematyczne. Dodatkowym minusem jest także ryzyko, iż po otworzeniu półek na bagaż współpasażer może nam zrzuci coś na głowę.

Najgorszym miejscem w samolocie jest środkowy fotel, nie można na niczym oprzeć głowy (chyba że lecimy z kimś bliskim to wtedy ewentualnie na jego ramieniu), ani tym bardziej wyciągnąć nóg.

Gdzie siedzieć w samolocie – odległość od toalety

Możecie się śmiać i żartować, ale odległość od toalety ma niebagatelne znacznie, zwłaszcza np. dla kobiet w ciąży (np. gdy mają mdłości ciążowe) czy też dla osób z małymi dziećmi, które będą musiały z niej często korzystać. W takim razie warto wybrać miejsce z przodu lub z tyłu samolotu.

Pamiętajcie jednak, iż wybierając siedzenie w pobliżu wc możemy być narażeni na kolejkę współpasażerów, ich ciągłe spacery, głośniejsze rozmowy, co również będzie oznaczać brak spokoju. Może się też zdarzyć, choć sporadycznie, że przy częstym otwieraniu drzwi od toalety będziemy czuć nieprzyjemny zapach.

Brak sąsiadów w trakcie lotu?

Marzeniem każdego turysty lecącego w dłuższą podróż są wolne miejsca obok, aby móc wygodnie w pozycji półleżącej spędzić czas w samolocie. Kiedy macie największą szansę, aby podróżować w takich komfortowych warunkach? Przede wszystkim, gdy rezerwujecie lot późno (wtedy warto wybrać miejsce obok takiego, które nie jest jeszcze zarezerwowane; mamy wtedy sporą szansę, że tak zostanie), gdy lot jest na mało popularnej trasie lub w niezbyt korzystnych godzinach (w nocy, wcześnie rano).

fot. Jak wybrać dobre miejsca w samolocie

Na których miejscach w samolocie mniej odczuwalne są turbulencje?

Obawiacie się turbulencji? Gdy tylko poczujecie lekkie wstrząsy od razu wpadacie w popłoch, pocą się Wam ręce? Koniecznie wybierzcie siedzenie nad skrzydłem, gdyż właśnie tutaj turbulencje są najmniej odczuwalne przez pasażerów. Warto dodać, iż jak podają badania statystycznie najbezpieczniejsze są miejsca z tyłu samolotu, od skrzydeł do ogona.

Które miejsca w samolocie – na przodzie czy tyle samolotu?

Pragniecie w spokoju poczytać książkę w trakcie lotu, zdrzemnąć się? Zatem wybierzcie miejsca z przodu samolotu, gdyż jest tam najciszej – silniki są znacznie oddalone. Przednie miejsca są jednak bardziej narażone na turbulencje, zwłaszcza podczas zmian wysokości. Miejsca w środku samolotu są natomiast głośniejsze, ale tak jak wcześniej wspominaliśmy, mniej narażone na wstrząsy.

Odradzamy wybór ostatnich miejsc w rzędzie, przy ścianie działowej, jeśli lecicie na dłuższej trasie, gdyż często fotele mają ograniczoną możliwość odchylenia do tyłu.

Wakacje w Bułgarii