Leki w samolocie

Leki w samolocie

Za każdym razem, gdy wybieracie się na urlop samolotem macie zapewne wątpliwości, w jaki sposób spakować swój bagaż podręczny i co do niego włożyć, aby potem nie mieć problemów przy kontroli osobistej? Zazwyczaj turyści wiedzą, jakie są dopuszczalne limity przewożenia płynów czy też jaką żywność można mieć ze sobą na pokładzie samolotu, jednakże często zdarza się, iż mają wątpliwości w kwestii przewożenia lekarstw w samolocie.

Wakacje w Turcji

Chcecie wiedzieć, czy dopuszczalne jest przewożenie leków w bagażu podręcznym? A może interesuje Was to, czy obowiązują ograniczenia ilościowe w przypadku specyfików wydawanych na receptę oraz jakie sprzęty medyczne możecie zabrać na pokład samolotu? W takim razie koniecznie przeczytajcie nasz tekst na ten temat, gdyż znajdziecie w nim odpowiedzi na te nurtujące Was pytania.

Czy można przewozić leki w samolocie?

Bardzo często nosimy w torebce czy plecaku najpotrzebniejsze leki – np. przeciwbólowe, przeciwalergiczne, bo przecież nie wyobrażacie sobie przy silnej alergii wyjścia z domu bez nich, albo macie cukrzycę i w podróży musicie mieć pod ręką insulinę? Gdy podjęliście decyzję o podróży drogą lotniczą to przychodzi taka chwila, że zaczynacie się zastanawiać, czy Wasze medykamenty mogą być przewożone w bagażu kabinowym, aby w razie potrzeby od razu po nie sięgnąć?

Jak najbardziej! Bowiem zgodnie z obowiązującymi przepisami możecie je zabrać ze sobą do samolotu.

Warto również wiedzieć, iż w bagażu podręcznym możliwe jest przewożenie zarówno leków ogólnodostępnych (bez recepty), jak i tych wydawanych z przepisu lekarza.

Istotne jest jednak, aby uprzedzić pracownika kontroli bezpieczeństwa o tym, że w Waszym bagażu są takie artykuły. W niektórych sytuacjach turyści mogą zostać poproszeni o potwierdzenie autentyczności lekarstw, dlatego najlepiej mieć ze sobą odpowiednią dokumentację, zwłaszcza jeśli zabraliście ze sobą w bagażu leki na receptę.

Przeczytaj również: Co można przewozić w bagażu podręcznym?

Leki w samolocie – ile można ich ze sobą zabrać?

W przypadku leków ogólnodostępnych w formie płynnej nie obowiązują ograniczenia ilościowe i objętościowe, a zatem możecie zabrać ze sobą więcej niż np. 100 ml syropu na kaszel. Istotne jest jednak, że można mieć ze sobą taką ilość lekarstw, jaka jest Wam niezbędna w czasie trwania całej podróży.

Zasada ta dotyczy także lekarstw wydawanych na receptę. Możecie mieć tyle specyfików, ile będziecie potrzebować w trakcie lotu w przestworzach.

Podsumowując, w bagażu podręcznym możecie mieć zatem:

  • leki wydawane na receptę,
  • leki ogólnodostępne (m.in. syropy, leki zawierające płyny i żele, maści, krople do oczu, spray do nosa/gardła itd.),
  • płyny do dezynfekcji (o stężeniu alkoholu poniżej 70%, te powyżej podanej wartości nie mogą być przewożone),
  • płyn do soczewek kontaktowych, roztwór soli fizjologicznej (traktowane jako leki ogólnodostępne).

Jeśli regularnie przyjmujecie jakieś leki to warto przed urlopem upewnić się, czy macie ich wystarczającą ilość na całą podróż. W swoich kalkulacjach koniecznie uwzględnijcie niespodziewane okoliczności w podróży, najlepiej dołóżcie kilka dodatkowych dawek, na wypadek gdyby na przykład Wasz lot został odwołany lub opóźniony.

Jak przewozić leki w samolocie?

Musicie je wszystkie umieścić w osobnej, mniejszej kosmetyczce, dzięki czemu ułatwicie pracę pracownikom kontroli i sobie, gdyż później nie będziecie musieli szukać leków w całym bagażu, bo wszystko macie w jednym miejscu.

W podróży przydadzą się specjalne organizery lub saszetki, które mają przegródki lub kieszonki, dzięki czemu możecie uporządkować leki i potrzebne akcesoria medyczne. Można je kupić bez problemu w sklepach internetowych.

Saszetka, leki
Torebka na leki – idealna do samolotu

Gdybyście planowali wyprawę do kraju tropikalnego, zwłaszcza w czasie pory deszczowej, to koniecznie zabierzcie model wodoodporny, dzięki czemu leki lub materiały opatrunkowe zawsze pozostaną suche.

Jeśli na co dzień stosujecie specjalne tygodniowe lub miesięczne dozowniki tabletek, to na czas podróży raczej zrezygnujcie z takiego rozwiązania, bowiem możecie zostać poproszeni o potwierdzenie autentyczności leków, dlatego najlepiej, aby Wasze medykamenty były w oryginalnych opakowaniach, a nie przewożone luzem.

Jaką dokumentację musicie mieć ze sobą przewożąc leki drogą lotniczą?

Gdy zamierzacie przewozić ze sobą leki to najlepiej, abyście posiadali zaświadczenie lekarskie, w którym zostaną wyszczególnione te produkty lecznicze, które będziecie mieć pod ręką w samolocie.

Ponadto warto zabrać kopię (ksero) oryginalnej recepty oraz informacje o stanie zdrowia, chorobach przewlekłych (najlepiej przetłumaczone na język zrozumiały dla miejsca docelowego, a minimalnie – na język angielski) lub dokumentację kliniczną opisującą stan zdrowia i plan leczenia.

Z takimi zaświadczeniami bez trudu przekroczycie granicę, a w razie awaryjnej sytuacji dodatkowo lekarz, który będzie Was konsultował za granicą, będzie miał aktualne informacje na temat Waszych dolegliwości.

Leki, których przewożenie samolotem może być zabronione

Jeśli planujecie urlop w jednym z popularnych kurortów w Azji, na Bliskim Wschodzie czy też w Afryce to koniecznie poczytajcie i zorientujcie się, jakie przepisy dotyczące przywożenia leków obowiązują w danym kraju, bowiem możecie mieć niespodziewane kłopoty.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, iż posiadanie, w większości krajów Azji Południowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu, niektórych leków z opiatami, dostępnych w Polsce bez recepty, np. z kodeiną – popularnym składnikiem leków na kaszel, może się skończyć więzieniem!

Kłopotliwe może okazać się także przewożenie tabletek przeciwbólowych na bazie tramadolu, leków psychotropowych, pobudzających i oczywiście środków odurzających (w zasadzie mówimy o wszystkich lekach wpływających na ośrodkowy układ nerwowy).

Warto wiedzieć, iż w niektórych krajach zabronione jest wwożenie rutynowo stosowanych leków przeciwhistaminowych czy antykoncepcyjnych!

Torebka na płyny w samolocie
Co można zabrać do samolotu – zawsze warto sprawdzić np. jakie płyny można mieć w bagażu podręcznym?

Musicie być szczególnie ostrożni, jeśli w Waszym bagażu znajdują się dwa rodzaje leków – narkotyki i leki psychotropowe, gdyż podlegają restrykcyjnemu prawu międzynarodowemu. Obejmuje ono wszelkie leki, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i potencjalnie mogą być nadużywane. Do leków narkotycznych zalicza się głównie opioidy przeciwbólowe i ich pochodne (np. morfiny i kodeiny), obrót którymi jest szczególnie regulowany. Leki psychotropowe stosuje się w przypadku leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak lęki, depresja i stany psychotyczne.

W niektórych krajach zakaz wwożenia leków odnosi się także do środków farmaceutycznych stosowanych w przypadku leczenia stanów neurologicznych, takich jak epilepsja i choroba Parkinsona, ADHD, a nawet leków działających uspokajająco – przeciwhistaminowych.

Co kraj, to obyczaj, czyli na jakie leki musicie uważać?

Tak jak piszemy powyżej, koniecznie upewnijcie się przed wylotem, jakie leki czy środki medyczne możecie przywieźć do danego danym kraju, szczególnie jeśli lecicie poza Europę.

Poniżej prezentujemy kilka przykładów państw, w których przepisy są szczególnie surowe i ściśle przestrzegane:

  • Japonia – do Kraju Kwitnącej Wiśni nie można przywozić leków takich jak: Actifed, Sudafed, Vicks, sztyftów do nosa i innych produktów dostępnych w Polsce bez recepty, które zawierają pseudoefedrynę, czyli popularny lek obkurczający.
  • Zambia – zabronione są produkty zawierające w swoim składzie difenhydraminę,
  • Chiny i Arabia Saudyjska – na wszystkie leki należy posiadać receptę,
  • Katar – jeśli chcecie zabrać środki na przeziębienie i kaszel to również musicie mieć receptę od lekarza. Zakazane są natomiast niektóre tabletki nasenne, przeciwbólowe i antydepresanty,
  • Indonezja – na granicy musicie się pożegnać z lekami zawierającymi m.in. kodeinę,
  • Tajlandia – niezbędne jest zezwolenie, by stosować kodeinę, morfinę i fentanyl,
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie– w Waszej walizce nie mogą się znaleźć leki zawierające diazepam, tramadol i kodeinę, a nawet pastylki do ssania Niquitin i leki antykoncepcyjne,
  • Egipt – podróżujący do kraju faraonów powinni uważać, aby nie przywieźć ze sobą leków przeciwbólowych na bazie tramadolu oraz kodeiny. Aby wwieźć te medykamenty wymagane jest specjalne pozwolenie od tamtejszego Ministra Zdrowia. Jeśli musimy przyjmować dane środki, należy przygotować zaświadczenie od lekarza, które zostanie przetłumaczone na język angielski. Nielegalny przywóz leków może zakończyć się wyrokiem nawet 25 lat więzienia!
  • Katar – na liście leków zabronionych znajdują się niektóre tabletki nasenne, przeciwbólowe i antydepresanty. Jeśli jesteście przeziębieni to środki na przeziębienie i kaszel możecie wwieźć tylko jeśli macie receptę lekarską.
  • Kuwejt – nie wolno wwozić sterydów i niektórych leków psychotropowych.

Sprzęt medyczny w samolocie – jakie akcesoria można zabrać ze sobą?

Na pokład samolotu możecie zabrać nie tylko niezbędne leki, ale także wybrane artykuły medyczne do własnego użytku. Do tej grupy przedmiotów zalicza się:

  • zasobniki z tlenem lub powietrzem (waga do 5 kg brutto),
  • laska do podpierania się (bez ostrych krawędzi),
  • inhalator, glukometr, mały medyczny/kliniczny termometr,
  • igły w osłonce (jeśli zachodzi konieczność podania leku, który należy wprowadzić podskórnie wspomnianą igłą),
  • urządzenia medyczne typu defibrylator AED,
  • suchy lód.

Przed lotem koniecznie należy skontaktować się z przewoźnikiem, aby uzgodnić warunki przewozu sprzętu typu defibrylator czy zasobnik z tlenem. Podobnie prezentuje się sytuacja, gdy chcecie zabrać ze sobą wózek inwalidzki, gdyż niektóre linie lotnicze umożliwiają transport na pokładzie samolotu, inne natomiast przewożą je w luku bagażowym.

Jak widzicie, przewóz leków w samolocie, nawet tych najbardziej podstawowych może okazać się trudniejszy, niż początkowo myśleliście. Z pewnością podróżując po Europie nie musicie aż tak przykładać do tej kwestii większe wagi, poza rozsądkiem. Natomiast wyjazdy poza kraje europejskie, już powinny podnieść Waszą czujność w tym zakresie.

Nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem, dlatego zachęcamy Was, abyście przed każdym urlopem sprawdzali szczegółowo regulamin linii lotniczych oraz przepisy prawne obowiązujące na terenie państwa, do którego się udajecie, gdyż dzięki temu zaoszczędzicie sobie i swoim bliskim niepotrzebnych nerwów.

Wakacje w Bułgarii