Lot z małym dzieckiem!? Niedawno zostaliście rodzicami, cieszycie się, że Wasza rodzina się powiększyła, jednakże tęsknicie za podróżami. Czy zatem musicie na jakiś czas zapomnieć o lataniu? Niekoniecznie! W naszym najnowszym artykule odpowiemy na pytanie, czy latanie z niemowlakiem jest bezpieczne i o czym należy pamiętać zanim wybierzecie się w podróż drogą lotniczą.
Lot z niemowlakiem – od kiedy można?
Z chęcią wybralibyście się nawet na krótki urlop, ale macie wątpliwości, czy podróż z niemowlakiem to dobry pomysł. Już widzicie miny współpasażerów, gdy Wasz maluch przez cały lot będzie marudził i rozpaczliwie płakał? Czy zatem musicie się poświęcić i w tym roku zostać w domu? Oczywiście, że nie! A zatem kiedy bez obaw można wyruszyć z niemowlakiem w pierwszą podróż lotniczą? Lekarze odradzają latanie z noworodkami tuż po porodzie, przed ukończeniem pierwszego tygodnia życia. Wynika to przede wszystkim ze stopnia rozwoju ich organizmu – układ oddechowy i krążenia nie są wystarczająco odporne na zmiany ciśnienia. Ponadto, układ immunologiczny noworodka nie jest jeszcze w pełni wykształcony, zatem istnieje ogromne ryzyko zakażenia, bowiem w samolocie występuje obieg zamknięty powietrza, niemowlak będzie więc musiał oddychać tym samym powietrzem pełnym bakterii i zarazków, co inni pasażerowie.
Inna kwestia to warunki formalne – uzyskanie paszportu dla Waszej pociechy w tydzień jest raczej niemożliwe.
Zanim zaczniecie planować podróż z niemowlakiem, zasięgnijcie porady Waszego pediatry, a następnie poczytajcie regulamin linii lotniczych. Z reguły większość przewoźników umożliwia podróż samolotem już 6.-8. tygodniowym niemowlakom. Najlepiej jednak poczekać, aż Wasza pociecha skończy 2-3 miesiące.
Lot z niemowlakiem – do 2 roku życia taniej
Dzieci do drugiego roku życia nie mają swojego miejsca w samolocie, są przewożone na kolanach opiekuna. Wiąże się to również z niższymi kosztami za bilet lub też darmowym przelotem. Pamiętajcie jednak o bardzo ważnej sprawie, a mianowicie nie możecie zabrać dodatkowego bagażu dla dziecka, ale bez problemu możecie mieć ze sobą wózek dziecięcy.
Przeczytaj również: Czy można zabrać wózek do samolotu?
Przeważnie wózkiem podjedziecie prawie do samego samolotu i dopiero tuż przed wejściem oddacie go obsłudze. Upewnijcie się, jednak czy dana linia lotnicza nie ma innych przepisów dot. przewożenia wózka, gdyż w przeciwnym razie może się Wam przydać np. nosidełko lub chusta.
Fotelik samochodowy dla dziecka w samolocie – bezpieczna i wygodna podróż
Jeśli zdecydowaliście się na dodatkowe wykupienie miejsca dla swojego bobasa to dla Waszej wygody możecie również zabrać na pokład fotelik samochodowy dla niemowlaka. Koniecznie sprawdźcie wcześniej, czy będzie to możliwe, gdyż linie lotnicze mają różne stanowiska w tej kwestii. Np. Wizz Air i SAS pozwalają na zabranie na pokład praktycznie każdego fotelika (a przynajmniej takiego, którego można zamontować tyłem do kierunku jazdy). Lecąc Ryanair musicie mieć wyłącznie fotelik z certyfikatem „lotniczym” o określonych wymiarach. Fotelik musi dać się zamontować na siedzeniu, nie może być za szeroki, bo w przeciwnym razie należy go umieścić w luku.
Na co zwrócić uwagę planując podróż lotniczą z niemowlakiem?
Lokalizacja lotniska
Podróże i wakacje z małym dzieckiem zdecydowanie różnią się od tych, jakie do tej pory odbywaliście we dwoje. Samo planowanie i wyszukiwanie właściwej oferty uświadomi Wam, że teraz musicie skupić się na innych aspektach. Wybierając cel podróży, zwróćcie uwagę na położenie lotniska oraz hotelu. Na lotnisku musicie spędzić około 2 h przed wylotem, a zatem starajcie się znaleźć taki lot, który odbywa się z najbliższego portu lotniczego. To samo dotyczy hotelu – aby transfer z i na lotnisko trwał jak najkrócej.
Będąc już na lotnisku, zorientujcie się, gdzie znajduje się toaleta, najlepiej z opcją „dla mam z dzieckiem” – czyli z przewijakiem i fotelem do karmienia.
Kierunek i długość lotu
W przypadku podróży z niemowlakiem lub małym dzieckiem starajcie się wybrać lot z jak najmniejszą liczbą przesiadek – najlepiej bezpośredni oraz z krótkim czasem przelotu.
Przeczytaj również: Długi lot z dziećmi – jak sobie radzić?
Najbezpieczniejszą opcją będzie podróż po Europie, aby klimat i pogoda była zbliżona do tych, panujących w Polsce. Niemowlęta nie mają zbyt dobrze wykształconych mechanizmów chłodzenia ciała, dlatego idealne będą destynacje z ciepłą, ale nie upalną pogodą.
Hotel na pobyt z małym dzieckiem – położenie, infrastruktura
Wybór hotelu zależy oczywiście od Waszych indywidualnych preferencji, jeśli jednak podróżujecie z maleństwem to nadrzędne znaczenie będzie miało wyposażenie pokoju. Czy w pokoju będzie łóżeczko – turystyczne lub tradycyjne dla bobasa, oraz czajnik – gdy karmicie mlekiem modyfikowanym, aby nie musieć za każdym razem latać do hotelowej restauracji. Warto także upewnić się, czy w pobliżu hotelu znajduje się sklep, gdzie w razie potrzeby będzie mogli dokupić pieluchy, mleko modyfikowane czy środki higieniczne oraz inne niezbędne rzeczy. Pooglądajcie również zdjęcia wokół hotelu, poczytajcie opis – czy znajdują się pochylnie, windy, tak aby bez trudu poruszać się po obiekcie z wózkiem.
Pierwszeństwo wejścia i zejścia z pokładu – przywilej rodziców z małym dzieckiem
Przypominamy, iż jako opiekunowie maluszka macie prawo wejścia na pokład w pierwszej kolejności. Jest to ogólnie przyjęta zasada i warto z niej skorzystać. Również po wylądowaniu jako pierwsi opuścicie samolot.
Na czas lotu warto mieć ze sobą smoczek lub butelkę z wodą, gdyż przydadzą się one w momencie startu i lądowania. Odruch ssania zminimalizuje bowiem zatykanie się uszu. Jeśli karmicie piersią to problem jedzenia dla maluszka macie z głowy, w przeciwnym razie o wrzątek możecie poprosić obsługę samolotu.
Podróże z małym dzieckiem są możliwe, co prawda wymagają większe zaangażowania, ale jeśli dobrze się do nich przygotujecie to z pewnością będziecie się mogli cieszyć wyczekiwanym
wyjazdem i odpoczynkiem.