Loty czarterowe a loty rejsowe - różnice, wady i zalety.

Loty czarterowe a loty rejsowe - różnice, wady i zalety.

Turyści, którzy organizują swoje wakacje czy krótki wyjazd na własną rękę muszą pomyśleć nie tylko o noclegu, lecz również o środku transportu, aby dotrzeć do celu. Wiele osób decyduje się na samolot, gdyż umożliwia on przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego w stosunkowo krótkim czasie. Co więcej, samolot uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych środków transportu. Jak podają statystyki, aby znaleźć się na pokładzie samolotu, którego dosięgnie katastrofa należałoby latać codziennie przez 7,5 tys. lat.

Wakacje w Turcji

Obecnie na rynku lotniczych przewozów pasażerskich działa wiele linii, które zachęcają do skorzystania ze swoich usług. W przypadku wyboru lotu warto wiedzieć, iż wyróżniamy 2 typy połączeń, a są to połączenia rejsowe oraz połączenia czarterowe. Czym się różnią i która opcja będzie dla Was korzystniejsza? Na te i inne pytania odpowiemy w naszym poście.

Loty rejsowe – regularnie kursujące podniebne autobusy

Zacznijmy od lotu rejsowego, który można porównać do podniebnego autobusu lub pociągu – loty te kursują regularnie (z reguły niezależnie od pory roku) zgodnie z wcześniej ustalonym planem przylotów i odlotów danego przewoźnika.
Jeśli zamierzacie lecieć wybraną linią lotniczą, która oferuje sprzedaż biletów na dany lot rejsowy wystarczy za pośrednictwem np. strony internetowej, wyszukiwarki lotów lub w specjalnym punkcie sprzedażowym dokonać takiego zakupu.

W przypadku rezerwacji biletu w ramach lotu rejsowego warto kierować się zasadą, iż im wcześniej go zamówicie, tym macie większą szansę, iż jego cena będzie niższa.

Decydując się na lot rejsowy możecie wybrać różne taryfy cenowe (tj. klasy: np. economy, premium, business) – różniące się standardem i zakresem usług.

Lot czarterowy – co to jest?

Drugim rodzajem lotów są połączenia czarterowe, inaczej nazywane trampingowe. Zgodnie z definicją, w przeciwieństwie do lotów rejsowych, cechują się one nieregularnością lub wręcz jednorazowością. Jeśli kiedykolwiek wykupiliście zorganizowaną wycieczkę w biurze podróży, to na pewno mieliście okazję lecieć takim lotem, gdyż czarter odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy biurem podróży a linią lotniczą.

Samolot, pasażerowie
Samolot -warto poczytać trochę na temat możliwości podróżowania drogą lotniczą,

Wybrane biuro podróży (lub kilka biur) po prostu wynajmuje samolot danej linii lotniczej dla swoich klientów na określonej trasie, aby dowieźć turystów do konkretnej, wakacyjnej destynacji. Czartery latają okresowo, najwięcej ich jest oczywiście w sezonie letnim.

Przeczytaj również: Pierwszy lot samolotem – czyli co i jak, powinniście wiedzieć?

Choć może się wydawać, iż lotem czarterowym polecą wyłącznie osoby, które zakupiły wycieczkę w biurze podróży to do końca tak nie jest, w przypadku gdy touropertorowi nie uda się sprzedać wszystkich miejsc w samolocie – a tak też bywa, aby nie narażać się na straty pozostałe bilety zostają sprzedane osobom, którym zależy wyłącznie na tanim przelocie.

Atrakcyjne ceny biletów czarterowych, czyli dlaczego warto czekać i kupować na ostatni moment?

Możecie z dnia na dzień podjąć decyzję o wyborze wakacyjnego miejsca urlopowego? W takim razie doskonałym pomysłem będzie zakup biletów czarterowych, gdyż biura sprzedają je zazwyczaj w trybie last minute, dzięki czemu ich ceny są znacznie niższe niż biletów rejsowych. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne zarówno dla turystów, którzy sporo zyskują, jak również dla touroperatorów, gdyż to właśnie im przede wszystkim zależy na sprzedaży wszystkich miejsc w samolocie.

W jaki sposób można nabyć bilet na lot czarterowy?

Sposób zakupu biletu czarterowego niczym nie różni się od tego, jak nabywamy bilety w przypadku standardowej podróży lotniczej. A zatem pomocna będzie np. jedna z wyszukiwarek lotów. Bilety czarterowe możecie także kupić bezpośrednio w wybranym przez siebie biurze podróży – w punkcie stacjonarnym oraz online (na stronach internetowych biur podróży, np. Itaka, TUI czy Rainbow znajdują się specjalne zakładki „Czartery”).

Rainbow, strona internetowa,
Strona internetowa Rainbow loty czarterowe

Jakie są zalety podróżowania lotami czarterowymi?

Największą zaletą jest cena. Jeśli jesteście elastyczni i możecie pozwolić sobie na spontaniczny urlop oraz krótkoterminowe planowanie podróży to umiejętnie wybierając loty czarterowe sporo zaoszczędzicie – nawet więcej niż 50% na bilecie w dwie strony w porównaniu do cen rejsów regularnych oraz ofert biur podróży kupionych w ramach opcji „first minute”.

Warto dodać, iż cena biletu czarterowego zawiera w sobie opłatę za bagaż rejestrowany, ubezpieczenie i opłaty lotniskowe. Tym samym opcja ta wygrywa z tanimi liniami lotniczymi, gdyż w ich przypadku musicie dodatkowo zapłacić za bagaż główny, a czasem kwota ta przewyższa nawet koszt zakupu samego biletu.

Enter Air, czarter
Lot czarterowy – samolot linii lotniczych Enter Air

Na korzyść lotów czarterowych przemawia także fakt, iż odbywają się one na takich trasach, które z Polski zazwyczaj nie są realizowane bez przesiadki.

Marzycie o egzotycznej podróży w dalekie strony za nieduże pieniądze? Emiraty Arabskie, Jamajka, Dominikana, Oman, Gambia, Zanzibar albo Tajlandia? Koniecznie polujcie na bilety czarterowe w rewelacyjnych cenach.

Jaki bagaż rejestrowany można zabrać lecąc czarterem?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, lecąc czarterem możecie zabrać ze sobą nie tylko bagaż podręczny (przeważnie o wadze do 5 kg) oraz bagaż rejestrowany (15-20 kg). Pamiętajcie się dowiedzieć, jaka jest dopuszczalna waga obu bagaży, gdyż zależy ona od konkretnych ustaleń touroperatora.

Przeczytaj również: Bagaż podręczny, a bagaż rejestrowany.

Przed podróżą lotem czarterowym nie możecie zapomnieć o sprawdzeniu godziny wylotu, gdyż w przeciwieństwie do lotu rejsowego, może ona ulec zmianie. Z reguły biura podróży podają orientacyjną planowaną godzinę podróży, dlatego należy 24 godziny przed lotem sprawdzić, czy podana wcześniej pora odlotu jest aktualna.

Bagaż podręczny
Bagaż podręczny zabieramy ze sobą na pokład samolotu

Catering na pokładzie w trakcie lotu rejsowego i czarterowego

Zastanawiacie się, czy w trakcie lotu możecie liczyć na darmowy posiłek lub chociaż przekąskę? W przypadku lotu regularnymi liniami lotniczymi, szczególnie przy długich lotach międzykontynentalnych, zazwyczaj zostaniecie poczęstowani przynajmniej podstawowym prowiantem takim jak kanapka czy woda mineralna, nawet jeśli wybraliście najtańszą klasę. Osoby podróżujące wyższą klasą będą mogły delektować się pełnym, ciepłym posiłkiem oraz mają do wyboru szeroką gamę serwowanych napojów (alkoholowych i bezalkoholowych).

Pokład samolotu, jedzenie i picie
Jakie jedzenie zabrać do samolotu? Najlepiej aby było dostępne w formie cateringu

Gdy lecicie na pokładzie samolotu czarterowego za posiłki oraz napoje na pokładzie samolotu przeważnie musicie dodatkowo zapłacić (chyba, że zgodnie z umową z wybranym biurem podróży przysługuje Wam bezpłatny catering – ten jest najczęściej oferowany dopiero na bardzo dalekich trasach).

Przeczytaj również: Co zabrać do samolotu do jedzenia?

Na zakończenie pragniemy dodać, iż współcześnie podróżowanie drogą lotniczą jest nie tylko bezpieczne, ale także przystępne cenowo – wystarczy rozsądnie wybrać lot.

Wszystkim Wam życzymy wielu podniebnych, niezapomnianych podróży, niezależnie od tego, na którą przedstawianą przez nas opcję się zdecydujecie.

Wakacje w Bułgarii