Loty z przesiadką - co warto wiedzieć?

Loty z przesiadką - co warto wiedzieć?

Zazwyczaj wybierając lot staramy się, aby dane połączenie było bezpośrednie, jednakże w niektórych sytuacjach nie jest to możliwe lub też lot z przesiadką jest dla nas bardziej opłacalny. Wiele osób obawia się lotu z przesiadką, ma wątpliwości czy np. zdąży na kolejny lot i co z bagażem? O czym należy pamiętać planując taką podróż i co powinniśmy wiedzieć o locie przesiadkowym? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym wpisie.

Wakacje w Turcji

Kiedy mówimy o locie transferowym?
Gdy podróż do wybranego przez nas celu odbywa się z jedną lub wieloma przesiadkami to mówimy o locie transferowym lub też kombinowanym. Zazwyczaj jest on konieczny, gdy zaplanowaliśmy wyprawę do miejsca odległego lub mało popularnego. Na przesiadkę decydują się także osoby, które chcą zaoszczędzić. W Europie jest kilka lotnisk, dużych węzłów komunikacyjnych – zwanych hubami lotniczymi, na których możemy mieć przesiadkę: lotnisko Heathrow w Londynie, Charlesa de Gaulle’a w Paryżu, Schiphol w Amsterdamie, Madryt – Barajas, lotnisko w Monachium oraz we Frankfurcie. Lotniska te obsługują połączenia do najodleglejszych krajów na kuli ziemskiej.

Bilety i odprawa biletowo- bagażowa
Zapewne jesteście ciekawi, jak wygląda w takim razie odprawa bagażowa i czy przy kolejnej przesiadce musimy od nowa przechodzić całą procedurę. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo najczęściej na pierwszym lotnisku dostajemy karty pokładowe, które będą obowiązywały na wszystkich etapach podróży, czyli podczas każdego z lotów. Istotna wskazówka – dokładnie sprawdźcie, czy przy wsiadaniu do danego samolotu pokazujecie i zajmujecie dobre miejsca, a nie te, przypisane do kolejnego lotu.
Czasem jednak dopiero po wylądowaniu w porcie przesiadkowym musimy iść do kolejnego okienka (z wyświetloną nazwą wybranej przez nas miejscowości) by otrzymać nową kartę pokładową. Niezbędne informacje, na temat tego, jak będzie wyglądała cała procedura uzyskamy już podczas pierwszej odprawy. Podczas przesiadki zwróćcie również uwagę na czas boardingu oraz numery bramek, czy wyświetlane na lotnisku informacje zgadzają się z tymi na waszej karcie pokładowej, bo może się okazać, iż uległy one zmianie (np. opóźnienie lotu).

Co z naszym bagażem?
Jeśli podczas odprawy nadaliście bagaż to wiadomo, iż przy przesiadce musi on również zostać przetransportowany do właściwego samolotu. W większości przypadków pasażerowie nie muszą samodzielnie przenosić bagaży, są one dostarczane przez obsługę. Skontrolujcie jedynie podczas odprawy bagażowej, jaki kod lotniska został przyklejony do rejestrowanej walizki, aby wasz bagaż poleciał razem z wami.
Gdyby jednak zaistniała konieczność odebrania bagażu z taśmy, a potem samodzielnego, ponownego nadania to obsługa poinformuje was o tym już podczas pierwszej odprawy.

Czy na pewno zdążymy na kolejny samolot?
To pytanie spędza sen z powiek turystów tuż przed lotem transferowym. Linie lotnicze w taki sposób organizują lot, aby turyści mieli jak najmniej problemów, zatem zwykle przesiadki są realizowane w obrębie tego samego budynku, dzięki czemu łatwiej i w krótszym czasie znajdziecie kolejną bramkę. Jeśli mimo wszystko musicie udać się do innego terminalu to uważnie obserwujcie znaki dla pasażerów, które wskażą wam właściwą drogę – lotniska są bardzo dobrze oznaczone. Macie wątpliwości, gdzie się udać – nie bójcie się zapytać w informacji. Pracownicy „transfer desk” z chęcią pomogą wam, tym samym zminimalizujecie stratę czasu.

Podróż tanimi liniami, a loty przesiadkowe.
Zdecydowaliście się podróżować tanimi liniami i z przesiadką lecicie do wybranego miejsca, gdzie chcecie spędzić np. egzotyczny urlop. Pamiętajcie, iż tanie linie nie organizują lotów przesiadkowych, a każdy odcinek jest traktowany jako odrębny lot. Oznacza to, iż musimy na własną rękę wybrać bilety na poszczególne etapy. W momencie opóźnienia, zmiany planu lotu czy innych niesprzyjających okoliczności (nawet nie wynikających z naszej winy) linie nie zwrócą nam kosztów związanych z kupnem biletu na inny lot. Wybierając tanie linie musimy odpowiednio i z rozwagą ustalić plan podróży, przeanalizujemy zatem rozmieszczenie terminali, uwzględnijmy także czas oczekiwania na bagaże czy też kolejkę do okienka odprawy.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom już teraz bez stresu, napięcia i z chęcią będziecie podróżować z przesiadkami.

Wakacje w Bułgarii