Na narty z dzieckiem - co warto wiedzieć?

Na narty z dzieckiem - co warto wiedzieć?

Wielu miłośników białego szaleństwa z utęsknieniem czeka na pojawienie się pierwszego śniegu na stokach. W przypadku rodzin, bardzo często rodzice pragną, aby ich pociechy podzielały tę pasję. Wyjazdy w góry mogą być wspaniałym sposobem na spędzenie zimowego weekendu czy ferii zimowych. Zarówno w Polsce, jak i za granicą można znaleźć rodzinne ośrodki wypoczynkowe oraz trasy narciarskie dostosowane do potrzeb początkujących narciarzy.

Wakacje w Turcji

Z naszego materiału dowiecie się więcej na temat wyboru stoku, rodzajów wyciągów narciarskich, dzięki czemu zorganizujecie idealny wyjazd w góry.

Na co zwrócić uwagę planując wyjazd na narty z dziećmi?

Choć niektórzy mogą podchodzić do pomysłu zimowego wypoczynku na nartach z dziećmi sceptycznie, obawiając się, że narciarstwo jest sportem zbyt wymagającym i niebezpiecznym dla początkujących, to zapewniamy Was, iż tak nie jest! Jeśli dzieci są pod opieką doświadczonego instruktora, który zadba o ich bezpieczeństwo i pokaże właściwą metodę jazdy to szusowanie na stoku będzie dla najmłodszych bardzo atrakcyjną zabawą.

Przeczytaj również: Co zabrać na narty z dzieckiem?

Przede wszystkim przeglądając oferty ośrodków wypoczynkowych należy sprawdzić, jaka infrastruktura znajduje się w okolicy (czy jest szkoła jazdy, wypożyczalnia sprzętu, itp.) i jak daleko będziecie mieli do stoku narciarskiego. Ponadto, warto zorientować się, jakie inne atrakcje znajdują się w pobliżu (np. basen, bawialnia), gdyby okazało się, że Wasz brzdąc nie ma już ochoty jeździć na nartach lub też gdyby pogoda nie była ku temu sprzyjająca.

narty, dziecko
Co zabrać na narty z dzieckiem?

Jaki stok wybrać dla początkujących narciarzy?

Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji, gdzie chcecie jechać na narty z Waszymi pociechami to zastanowienie się i wybranie stoku narciarskiego.

Oczywiście, nie powinno się od razu puszczać bardzo małych dzieci na trudne, zatłoczone trasy. Koniecznie poczytajcie opinie w internecie na temat wybranych tras, najlepiej na początek znajdźcie „oślą łączkę”, a dopiero gdy z czasem maluch poczuje się na tyle pewnie, to będziecie go mogli zabrać na stok o nieco większym kącie nachylenia i łagodnym zakończeniu.

Przypominamy, iż stopień trudności trasy narciarskiej wyraża się kolorem: najłatwiejsze trasy są oznaczone na zielono, nieco trudniejsze na niebiesko, bardziej wymagające na czerwono, natomiast czarne trasy są przeznaczone wyłącznie dla naprawdę doświadczonych narciarzy.

Początkujące maluchy, które stawiają swoje pierwsze kroki na nartach warto zabrać na stosunkowo płaski stok z długim, końcowym wypłaszczeniem, aby Wasza pociecha mogła się bezpiecznie zatrzymywać. Stok nie musi być długi, gdyż motywująca dla dzieci będzie sama świadomość, iż udało im się zjechać z całej góry.

Wyciągi narciarskie – jakie są rodzaje?

Kolejną kwestią, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę to rodzaj wyciągu. Początkujący narciarze najlepiej będą się czuli na tzw. wyciągach dywanikowych (taśmowych), gdyż dzieci mogą na nie bez przeszkód wjeżdżać samodzielnie i nie ma możliwości, np. wypięcia się. Na podobnej zasadzie działa wyciąg linowy, który od wyciągu taśmowego różni się tym, iż dzieci trzymają się liny, jadąc pod górę (może mieć także uchwyty).

Narty, dzieci, wyciąg
Wyciąg narciarski taśmowy dla dzieci

Wyciągiem, który może przysporzyć troszkę kłopotów, zwłaszcza mniejszym i słabszym dzieciom jest wyciąg orczykowy. Orczyk, czyli mały uchwyt w kształcie odwróconej litery T, jest przymocowany do liny, umieszcza się go między udami, ale nie należy na nim siedzieć. Orczyki mogą być pojedyncze lub podwójne.

Alternatywą do wyciągu orczykowego jest talerzykowy, gdzie jak sama nazwa wskazuje – pod uda wkładamy „talerzyk”. Przed korzystaniem z wyciągu orczykowego czy talerzykowego warto przypomnieć dziecku, iż w razie niespodziewanej wywrotki, maluch powinien jak najszybciej uciec z okolicy wyciągu, tak aby pozostali narciarze mogli bezpiecznie jechać dalej – często osoby obsługujące wyciąg widząc taką sytuację, starają się zatrzymać wyciąg, aby dać maluchowi szansę na opuszczenie terenu.
Na niektórych stokach można się także spotkać z wyciągami krzesełkowymi (dwu i więcej osobowymi). Narciarze siadają na specjalnej „kanapie”. Warto pamiętać, iż w przypadku tego wyciągu dzieciom nie wolno samemu z niego korzystać – wymagane jest osiągnięcie odpowiedniego wzrostu.

Wyciągi narciarskie, rodzaje
Wyciągi narciarskie – różne rodzaje

Ostatnim rodzajem wyciągów są gondole, czyli wiszące kapsuły, do których wchodzi się do środka, a narciarze muszą umieścić swój sprzęt na zewnątrz lub też zabierają go ze sobą. Zanim skorzystacie z takiego wyciągu, koniecznie upewnijcie się, czy narty Waszej pociechy mają odpowiednią długość i nie wypadną z kosza.

Przeczytaj również: Co zabrać na wyjazd snowboardowy?

Nauka jazdy na nartach – zajęcia grupowe czy indywidualne?

Jesteście już na stoku, a zatem przyszedł czas, aby Wasza pociecha rozpoczęła naukę jazdy na nartach. I w tym momencie macie kolejny dylemat: czy lepiej wybrać zajęcia indywidualne z instruktorem czy też zapisać malucha do przedszkola narciarskiego? Odpowiedź na to pytanie tak naprawdę zależy od jego potrzeb i Waszych oczekiwań. Każde dziecko jest inne, jeśli Wasza pociecha dobrze odnajduje się w grupie rówieśników, lubi rywalizację to warto zastanowić się nad przedszkolem narciarskim. Niech Was nie zmyli nazwa przedszkole narciarskie, gdyż oferuje ono naukę jazdy dzieciom w różnym wieku (nawet od 4 lat i starszych) i o różnym stopniu zaawansowania. Zajęcia są prowadzone w grupach rówieśników lub dzieci na podobnym poziomie umiejętności.

Wyciąg, kanapa
Wyjazd narciarski z dziećmi

W przypadku zajęć indywidualnych tempo nauki i poziom jest dostosowany do potrzeb dziecka, dodatkowo maluch nie musi się obawiać wyśmiania, gdyby gorzej radził sobie z opanowaniem nowych umiejętności. Zasadniczą różnicą jest niestety cena, bowiem oferty zorganizowanych zajęć w przedszkolu narciarskim są tańsze niż ta sama ilość godzin zarezerwowana z instruktorem.

Wspólnie spędzony czas na nartach z pewnością będzie wspaniałym przeżyciem, zarówno dla dzieci, jak i dla Was, rodziców, tym bardziej, iż w ten sposób inwestujecie w przyszłość swojego dziecka, „zarażacie go” hobby, dzięki czemu zwiększacie szansę na to, że jako dorosły, zamiast spędzić zimowy urlop przed telewizorem, wybierze białe szaleństwo i aktywność na stoku.

Przeczytaj również: Bagażnik na narty – jaki wybrać, co warto wiedzieć?

Wakacje w Bułgarii