Najczęstsze błędy podczas urlopu - podróży

Najczęstsze błędy podczas urlopu - podróży

Urlop i długo wyczekiwany wypoczynek to chyba ta część roku, którą każdy lubi najbardziej. Poznawanie nowych zwyczajów i tradycji, odkrywanie nieznanych miejsc, nawiązywanie przypadkowych znajomości – dzięki temu z przyjemnością myślimy o kolejnych podróżach. Aby wyprawa była idealna, dokładnie taka, o jakiej marzyliście chcemy podzielić się z wami naszymi obserwacjami i wskazówkami, aby ustrzec się najczęściej popełnianych błędów. Jesteście ciekawi? No to zaczynamy!

Wakacje w Turcji

1. Za dużo miejsc do obejrzenia, za mało czasu.
Jeśli samodzielnie zaplanowaliśmy urlop (w Polsce czy też za granicą) to zwykle przeznaczamy na niego od 1 do 2 tygodni, podczas których chcemy jak najwięcej przeżyć, zobaczyć, zwiedzić. Wyznaczając zawczasu trasę wycieczki często nie bierzemy pod uwagę tego, ile czasu zajmuje samo przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego, czy też np. znalezienie wolnego miejsca parkingowego lub knajpki, w której chcemy zjeść obiad. Aby nadrobić, w naszym mniemaniu, stracony czas często niejako biegamy między zabytkami, szybko pstrykając fotkę – i dalej, dalej. Znacie to? Oczywiście! Taki maraton zamiast przynosić odprężenie staje się powodem frustracji, bo przecież zostało nam jeszcze tyle miejsc do odhaczenia na liście. Obecnie panuje trend na „slow life” – życia bez pośpiechu, na luzie i dlatego chcemy, abyście tę filozofią kierowali się podczas zwiedzania. Może czasem warto poświęcić jeden obiekt, aby zyskać coś więcej – poznać miasto czy region z innej perspektywy np. podczas spokojnego spaceru bocznymi uliczkami głównej, gwarnej dzielnicy czy lub przejazdu miejskim autobusem czy taksówką.

2. Walizka pełna bezużytecznych rzeczy.
Pakując się nawet na krótki wyjazd zabieramy mnóstwo rzeczy, bo przecież nie mamy do końca pewności, co zabrać na urlop? Co może się przydać? Z własnego doświadczenia wiemy, iż średnio połowa zawartości walizki czy plecaka jest bezużyteczna. Zatem, jeśli wyruszacie w podróż pamiętajcie, aby ograniczyć ubrania i kosmetyki: przecież nie musicie 3 razy na dzień zmieniać stroju jak na pokazie mody. Zwróćcie także uwagę, aby ubrania były uniwersalne i można je było nosić w dowolnym zestawieniu. W razie potrzeb w hotelach zawsze macie możliwość skorzystania z pralni. Jeśli jedziecie na wczasy zorganizowane przeczytajcie dokładnie, jakie zasady dotyczące stroju panują w danym hotelu – niektóre obiekty proszą, aby panowie na kolację przychodzili w długich spodniach, co w przypadku wczasów w ciepłym, tropikalnym kraju wcale nie jest takie oczywiste.

3. Strach przed nawiązywaniem kontaktu z tubylcami.
Kupując rzeczy w małym sklepiku z pamiątkami czy też pijąc kawę na promenadzie możemy zostać zagadani przez lokalnych mieszkańców. Większość z nich jest ciekawa, pragnie poznać nową kulturę, chce nam pomóc odnaleźć się obcym mieście – takie osoby mogą być dla nas cennym źródłem informacji np. na temat tanich, a godnych polecenia knajpek. Wiadomo, zawsze znajdą się oszuści i naciągacze, którzy pragną na nas zarobić. Przestrzegamy także samotnie podróżujące panie (szczególnie w krajach arabskich), aby rozsądnie rozdawały swoje numery telefonów czy też inne dane kontaktowe. Przed wyjazdem zachęcamy was, abyście przeczytali w przewodniku czy też na portalu podróżniczym, jakie zagrożenia mogą na was czekać w danej lokalizacji.

4. Nieznajomość lokalnych zwyczajów.
Pamiętajcie, że jak głosi przysłowie „co kraj, to obyczaj”, zatem wyruszając w podróż należy zapoznać się z panującymi tam zwyczajami. To, co jest w Polsce uznawane za normę, w innym kraju może być obrazą czy nietaktem. W Japonii odwiedzając kogoś i wchodząc do domu czy świątyni zdejmuje się buty – podobnie jest podczas wejścia do muzułmańskiego meczetu. W Indiach lepiej zrezygnować z bluzek z głębokim dekoltem. W Arabii Saudyjskiej kobiety w miejscach publicznych muszą zakrywać ramiona, ręce oraz twarz – nakaz ten dotyczy także obcokrajowców. Znajomość danych obyczajów pozwoli nam uniknąć potencjalnie niebezpiecznych, konfliktowych sytuacji.

Oczywiście, to zaledwie te najważniejsze błędy, które chcieliśmy Wam opisać, ponieważ ich lista jest bardzo długa, zachęcamy Was do poczytania naszych wpisów w kategorii RADY

Wakacje w Bułgarii