Najlepsze kierunki dla samotnie podróżujących kobiet

Najlepsze kierunki dla samotnie podróżujących kobiet

Coraz częściej słyszymy o nowym trendzie w turystyce, który dotyczy kobiet. Wyraźnie widać, że zwiększyło się zainteresowanie samotnymi podróżami pań. W dużym stopniu może to wynikać z większego bezpieczeństwa oraz większej świadomości gdzie i jak kobiety mogą podróżować w pojedynkę.

Wakacje w Turcji

Czy podróżowanie kobiet w pojedynkę jest bezpieczne?

Samotne podróże kobiet wielu osobom kojarzą się z jednej strony z licznymi niebezpieczeństwami, a z drugiej – z wyrazem niezależności, poczuciem siły i zaradności. Nie można oczywiście zapominać o kwestiach bezpieczeństwa – natomiast dobrze przygotowany wyjazd, przemyślane kierunki i odpowiednie zachowanie w trakcie takich podróży z pewnością pozwala unikać niepotrzebnych zagrożeń. Trzeba przyznać jednak, że to właśnie temat bezpieczeństwa jest jednym z ważniejszych, na który wskazują podróżujące w pojedynkę kobiety (np. badania przeprowadzone przez Solo Female Travellers, potwierdzają, że 73% kobiet, które podróżują same, martwi się o swoje bezpieczeństwo).

Aby jednak wszystko było w porządku, tak jak wspomnieliśmy, kobiety powinny się odpowiednio przygotować do takiego wyjazdu. W szczególności warto bardzo dobrze przemyśleć miejsce docelowe.

Gdzie kobiety podróżujące solo mogą czuć się bezpiecznie?

Ciekawe zestawienie bezpiecznych destynacji na samotnie podróżujących kobiet, przygotowało Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, które wzięło pod uwagę kilka ważnych czynników, takich jak bezpieczeństwo nocą, poziom przestępczości w danym mieście.

Zanim przejdziemy jednak do konkretnych miast, które zostały wytypowane w tym rankingu, to koniecznie chcemy zwrócić uwagę, że równie ważne jak samo miejsce docelowe, jest to jak do niego dotrzemy. Dlatego planując samotną wyprawę, panie powinny także dobrze przygotować się do samej podróży.

Wracają do rankingu, oto miasta polecane pod kątem bezpieczeństwa dla solo podróżujących kobiet.

1. Montreal, Kanada
Jako najbardziej przyjazne miasto dla samotnie podróżujących pań wybrano Montreal. Choć trzeba w tym miejscu przyznać, że to dość droga destynacja (nie wspominając już o samych kosztach podróży z Polski). W szczególności wysokie oceny przyznano za poczucie bezpieczeństwa podczas wieczornych spacerów, bardzo dobre oświetlenie (duża jasność) sporej ilości ulic. Co szczególnie zostało docenione, to bardzo niski wskaźnik przestępczości.

Montreal
Montreal, Kanada – polecane miasto dla samotnie podróżujących kobiet

2. Kolombo, Sri Lanka
Na drugim miejscu we wskazanym rankingu znalazło się Kolombo – stolica Sri Lanki.

Bardzo dobrze oceniono niskie ceny transportu (taxi) oraz zakwaterowania, jednocześnie z dość wysoką pozycją poczucia bezpieczeństwa.

Colombo, Sri Lanka
Kolombo, Sri Lanka – miasto przyjazne samotnie podróżującym kobietom

3. Lublana, Słowenia

Pierwszym na liście miastem europejskim jest Lublana. W ogóle cała Słowenia jest uważana za bardzo bezpieczne miejsce dla samotnie podróżujących kobiet (potwierdziło to 76% solo podróżujących pań).

Ljubljana, Słowenia
Lubliana – tutaj solo podróżujące kobiety mogą czuć się bezpiecznie

4. Ottawa, Kanada
W czołówce bezpiecznych miast znalazło się kolejne z Kanady – stolica, Ottawa. Tak jak Montreal, tak i Ottawa niestety nie należą do najtańszych destynacji.
Jednym z czynników, który wyróżnia Ottawę, jest bardzo niski wskaźnik przemocy dotyczący kobiet.

Ottawa, Canada
Ottawa, Kanada

5. Edmonton, Kanada
Kanada górą – można by rzec! W pierwszej piątce znalazło się jeszcze jedno kanadyjskie miasto – Edmonton. To miasto również zajmuje wysokie miejsce pod względem
bezpieczeństwa kobiet w nocy oraz niskiej tolerancji jeśli chodzi o przemoc dotyczącą kobiet.

W pierwszej piątce nie ma niestety żadnego miasta z naszego kraju, ale nie jest tak źle. Na kolejnych miejscach są również i nasi przedstawiciele!

Edmonton, Canada
Edmonton, Kanada

Łódź w top 10 najbezpieczniejszych miast

To co nas miło zaskoczyło, to fakt, że w TOP 10 tego rankingu znalazło się również polskie miasto – Łódź, na miejscu 8! Tak jak można wyczytać z opisu, do tak wysokiego miejsca przyczyniły się m.in. niski poziom przestępczości, poczucie bezpieczeństwa, ale również atrakcyjne ceny miejsc noclegowych oraz transportu miejskiego.

Łódź, Polska
Łódź – miasto wyróżnione w rankingu przyjaznych miejsc dla samotnie podróżujących kobiet

Na dalszych miejscach, ale mieszcząc się w TOP 20 – były jeszcze nasze miasta: Gdańsk, Poznań oraz Wrocław.

Jak widać, w Polsce jest trochę miast, które samotnie podróżujące kobiety mogą spokojnie wybierać na swoje podróże.

Jak powstał ranking bezpiecznych miast dla solo podróżujących kobiet

Oto jak powstawał ranking – Holidu o swojej metodologii:

Nasz “Ogólnoświatowy ranking miejsc dla podróżujących w pojedynkę po pandemii” powstał biorąc pod uwagę wszystkie główne miasta w danym kraju na świecie, a następnie przeanalizowaliśmy każde z nich pod kątem poniższych czynników:

  • Bezpieczeństwo kobiet w nocy – odsetek kobiet, czujących się bezpiecznie spacerując samotnie nocą w danym mieście. Czynnik ten został uznany za najważniejszy w tym badaniu (waga czynnika – 4).
  • Oświetlenie nocą – natężenie światła ulicznego / sztucznego. Waga tego wskaźnika wynosi 2.
  • Wzrost przestępczości w ciągu ostatnich 3 lat – sprawdza, o ile wzrosła przestępczość w
    danym mieście w ciągu ostatnich trzech lat. Temu czynnikowi przypisano w rankingu wagę 3, uznając go za drugi najważniejszy czynnik w tym badaniu.
  • Swoboda poruszania się kobiet – ten czynnik wskazuje czy kobiety w danym kraju mają takie same prawa swobodnego przemieszczania się / wyboru zamieszkania / podróżowania poza granice kraju, jak mężczyźni. Waga tego wskaźnika wynosi 2.
  • Występowanie przemocy – odsetek kobiet, które kiedykolwiek doświadczyły przemocy fizycznej i/lub seksualnej ze strony partnera. Chociaż odnosi się to bezpośrednio do przemocy domowej, jest dobrym wskaźnikiem bezpieczeństwa i swobody kobiet w danym kraju. Waga tego wskaźnika wynosi 2.
  • Postępowanie w przypadku Covid-19 – przyjrzeliśmy się danym, jak dany kraj poradził sobie z pandemią koronawirusa w ciągu 43 tygodni od setnego potwierdzonego przypadku zachorowania na COVID-19. Waga tego wskaźnika wynosi 1.
  • Cena taksówki – średnia cena przejazdu taksówką za 1 km.
  • Cena noclegu – średnia cena apartamentu z jedną sypialnią w danym mieście za jedną noc.

Wykorzystaliśmy dane z różnych, wiarygodnych źródeł (między innymi Gallup, World Bank czy Organisation for Economic Co-operation and Development), aby znaleźć dane dla każdej z powyższych kategorii, a następnie stworzyć nasz ranking. Miasta, dla których brakowało danych zostały pominięte w tym zestawieniu.”

 

 

Wakacje w Bułgarii