Najpopularniejsze kierunki na urlop 2019 (Raport Fly.pl)

Najpopularniejsze kierunki na urlop 2019 (Raport Fly.pl)

Gdzie Polacy spędzą wakacje w 2019 roku? Według danych internetowego biura podróży FLY.PL najchętniej wybierane kierunki to Grecja, Turcja i Bułgaria. Tuż za nimi w rankingach znajduje się Egipt, Tunezja i Hiszpania. Dużo większą popularnością cieszą się też wczasy na Cyprze. Na wakacyjny urlop najchętniej wybierane są wyjazdy na 7-8 dni z pobytem w hotelu 4-gwiazdkowym w formule All Inclusive.

Wakacje w Turcji

Już za kilka dni rozpoczynamy wakacje i upragniony sezonu urlopowy. Z tej okazji biuro podróży FLY.PL przygotowało raport trendów wakacyjnych na Lato 2019.

Eksperci FLY.PL przedstawiają, jakie oferty na wakacje 2019 najczęściej wybierają Polacy i które kierunki będą najpopularniejsze w tym sezonie.

Ranking najpopularniejszych kierunków na urlop 2019

Od lat pierwsze miejsce na wakacje z biurem podróży zajmuje Grecja z 22,5% udziałem w sprzedaży oferty na Lato 2019. Jest to kierunek, który zachwyca bogatą ofertą destynacji na kontynencie oraz aż 20 wyspach. Dane FLY.PL wskazują, że najczęściej na wakacje 2019 w Grecji wybieramy wyspy: Kretę (28%), Rodos (13%), Korfu (11%), Kos (10%) i Zakynthos (8%).

Drugie miejsce na wakacyjnym podium zajmuje Turcja z 19,8% udziałem w sprzedaży, czyli zdecydowanie wyższym wynikiem w porównaniu do zeszłego roku. Najchętniej wybierane kurorty na Lato 2019 w Turcji to Alanya (35%) i Bodrum (26%), a także Antalya (11%) i Side (9%). Na urlop w tym kraju najpopularniejsze są hotele 5-gwiazdkowe (aż 67% rezerwacji). Niemal wszystkie rezerwacje to wakacje z wyżywieniem All Inclusive (97%).

Kolejny kierunek w rankingu FLY.PL to Bułgaria z 12,4% udziałem sprzedaży na Lato 2019. Jest to jedno z najchętniej wybieranych miejsc na rodzinne wakacje w niższym budżecie. Wczasy z dziećmi stanowią aż 60% rezerwacji. Najpopularniejszy standard zarezerwowanych w Bułgarii hoteli to 4 gwiazdki a typ wyżywienia – All Inclusive.

W TOP 10 kierunków na wakacje 2019 FLY.PL podaje również Egipt (11,9%), Tunezję (8,8%) oraz Hiszpanię (8%). Na dalszych miejscach w rankingu pojawiają się Cypr, Włochy, Albania i Chorwacja.

Nowe trendy na wakacje 2019

W porównaniu do sezonu Lato 2018 Grecja traci na popularności. W ubiegłym roku aż 25% zarezerwowanych ofert stanowiły wyjazdy do tego kraju. Aktualnie jest to 22,5%. Wzrasta natomiast zainteresowanie Turcją, której sprzedaż w sezonie Lato 2018 wynosiła 16,2%, w tym roku jest to już 19,8%.

Jak widać różnica między rezerwacją wakacyjnych ofert do Turcji i Grecji znacznie się zmniejszyła. W zeszłym roku w udziale sprzedaży różnica ta wynosiła 8,8%, dziś jest to zaledwie 2,7%. Możemy więc przypuszczać, że Turcja zastąpi Grecję – wieloletniego lidera – w rankingach najpopularniejszych kierunków na Lato 2019.

Co ciekawe coraz więcej osób decyduje się spędzić urlop na Cyprze i w Tunezji, która zdecydowanie wraca do łask. Dane FLY.PL wskazują wysokie wzrosty sprzedażowe Cypru o +124% oraz Tunezji o +108% rok do roku. Spowodowane jest to większą dostępnością cenową ofert, konkurencyjną w stosunku do innych krajów oraz dobrze przygotowaną bazą hotelową.

Częściej wybieramy najwyższy standard

Już prawie 4 na 5 wyjazdów na Lato 2019 to wakacje z All Inclusive (79,4%). Ta forma wyżywienia jest zdecydowanie bezkonkurencyjna. W porównaniu do zeszłego roku FLY.PL zaobserwowało duży wzrost zainteresowania wakacjami w luksusowych hotelach najwyższej klasy. Z danych wynika, że już co 5 Polak spędzi wakacje w obiekcie 5-gwiazdkowym (21%). W poprzednim sezonie udział rezerwacji hoteli najwyższej klasy był dużo niższy – wynosił ok. 15% rezerwacji. Natomiast prawie połowa klientów FLY.PL wybrała jak dotąd najpopularniejszy standard hotelu, czyli 4 gwiazdki (47%).

Wakacje Last Minute 2019 – czy możemy liczyć na niskie ceny wyjazdów?

Eksperci FLY.PL wyjaśniają, że biura podróży na Lato 2019 przygotowały ofertę w ilości adekwatnej do popytu na rynku. Dlatego też dostępność Last Minute może być mniejsza niż w poprzednim roku. Oznacza to, że wciąż możemy liczyć na rabaty, chociaż wyprzedażowych ofert może być zdecydowanie mniej. Eksperci radzą, by nie czekać do ostatniej chwili i rezerwować wakacje, gdy tylko trafimy na ofertę spełniającą nasze oczekiwania.

Wakacje w Bułgarii