Namiot plażowy czy parasol?

Namiot plażowy czy parasol?

Pobyt nad morzem, na plaży przeważnie kojarzy się z błogim wypoczynkiem i wygrzewaniem się na ręczniku czy leżaku, gdy promienie opalają naszą skórę, jednakże jak powszechnie wiadomo długie przebywanie na słońcu, zwłaszcza w przypadku małych dzieci i osób starszych może mieć bardzo przykre skutki. Jeśli zależy Wam, aby bezpiecznie spędzić czas na plaży, zwłaszcza gdy macie jasną karnację i Wasza skóra nie toleruje agresywnego słońca lub też gdy wypoczywacie z dziećmi, które od czasu do czasu potrzebują chwili wytchnienia w cieniu, to koniecznie musicie pomyśleć o specjalnej ochronie – i nie mamy tu na myśli obowiązkowych kremów z filtrem!

Wakacje w Turcji

W takich sytuacjach warto rozważyć zakup namiotu plażowego lub parasola. Co jest lepsze? Które z tych rozwiązań wybrać? W naszym artykule znajdziecie podpowiedzi.

Namiot plażowy – praktyczny wybór

Namioty plażowe są silną konkurencją dla popularnych nad polskim morzem parawanów. I trudno się dziwić, gdyż namioty plażowe zapewniają nie tylko ochronę przed wiatrem, ale także piaskiem czy słońcem. Namioty mają także jeszcze jedną zaletę: gwarantują prywatność i ustronność. Namiot plażowy sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wyjazdu z małymi dziećmi, które podczas wielogodzinnego pobytu na plaży będą mogły spokojnie zasnąć.

Na co zwrócić uwagę wybierając namiot plażowy?

Najważniejszą kwestią podczas wyboru namiotu plażowego jest wytrzymałość i funkcjonalność. Zwróćcie uwagę na poszycie namiotu, gdyż warto zaopatrzyć się w taki model, który nie tylko da Wam cień, ale także nawet w 100% ochroni Was przed promieniowaniem słonecznym. Materiał, z którego został wykonany namiot powinien być sztywny i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz silne podmuchy wiatru, których przecież nad morzem nie brakuje. Sugerujemy wybrać model z linkami, które za pomocą tak zwanych śledzi, będziecie mogli przytwierdzić w piasku. A jeżeli będzie to namiot bez linek mocujących, to warto aby miał przynajmniej możliwość przytwierdzenia śledziami w jego narożnikach.

Namiot plażowy

Obecnie na rynku jest ogromny wybór namiotów plażowych – mają one różnie kształty oraz wielkości. Kryterium wyboru powinna być liczba osób, jaka musi się w nim zmieścić. Jeśli wyjeżdżacie na rodzinne wakacje nad morzem to najlepiej zdecydujecie się na duże namioty lub też możecie nabyć osobny namiot z kolorowym motywem dla dzieci. Obawiacie się, iż nie poradzicie sobie z montażem namiotu? W takim razie koniecznie postawcie na namioty plażowe o samorozkładającej się konstrukcji, gdyż po otwarciu pokrowca i wyciągnięciu konkretnej części namiot sam rozłoży. Wadą takiego namiotu, jest to, iż nie można go złożyć w tak mały gabaryt jak tradycyjny namiot oraz przestrzeń pod taką konstrukcją również jest nieco mniejsza.

Przeczytaj również: Co zabrać na plażę?

Warto dodać, iż namiot plażowy istotnie różni się od tradycyjnego namiotu – najczęściej jest „niejako przecięty w pół” – tzn. tak jakby nie miał jednej całej ścianki albo taki, gdzie znaczna część ścianek to siateczki.

Formentera – przepiękna wyspa obok Ibizy

A może parasol na plażę?

Z plażowaniem kojarzą się kolorowe parasole. Gdy wypoczywacie w miejscu, gdzie panują idealne warunki, bez porywistego wiatru i chcecie się schronić przed słońcem, a nie macie potrzeby chowania się w namiocie, to parasol będzie doskonałym pomysłem. Parasol plażowy daje przyjemny cień, a jednocześnie możecie obserwować okolicę, podziwiać morze czy pilnować bawiące się w piasku dzieci. Zamocowanie parasola w piasku nie powinno Wam sprawić żadnych problemów, aby ułatwić wbijanie warto kupić specjalny uchwyt, umożliwiający wkręcanie do podłoża (to jest najlepsze rozwiązanie, dużo lepsze niż tradycyjne szpice do wbijania). Parasole, tak jak namioty, mają różne rozmiary, ale najlepiej sprawdzą się te o dużej średnicy.

Jaki parasol wybrać na plażę?

W przypadku zakupu parasola musicie wziąć pod uwagę jego wagę, bo gdy nie mieszkacie tuż przy morzu, każdy dodatkowy kilogram będzie odczuwalny. Ciężki i masywny parasol jest dobrym rozwiązaniem w przypadku silnych wiatrów. Ważnym aspektem jest też fakt, czy parasol będzie łamany – dający się ustawić pod różnym kątem. Umożliwia to dostosowanie jego pozycji do aktualnej pozycji słońca, przez co będziecie mieli duże zacienione pole. Jest to szczególnie ważne rano oraz po południu, gdy słońce nie jest w zenicie i może pojawić się słońce na naszym ręczniki mimo rozłożonego parasola. Wraz z zakupem parasola powinniście także otrzymać pokrowiec (np. z folii), który ułatwi jego transport na plażę.

Ibiza – leżaki z parasolami na plaży

Wybierając parasol pamiętajcie koniecznie o bezpieczeństwie na plaży. O ile namiot można łatwo przytwierdzić śledziami, a nawet jak uniesie go wiatr to nikomu nic poważnego nie powinno się stać. O tyle z parasolem nie jest już tak bezpiecznie, o ile nie zostanie porządnie przytwierdzony do podłoża (dlatego najlepiej aby był wkręcany w piasek). Przy mocniejszym podmuchu parasol może zostać wyrwany jak nie jest dobrze przymocowany i zrobić komuś krzywdę.

Przeczytaj również: Jak zaoszczędzić na parasola plażowych?

Podsumowując, ostateczna decyzja tak naprawdę zależy od Waszych preferencji oraz pogody – jeśli panuje bezwietrzna aura, w zupełności wystarczy parasol plażowy. Warto jednak mieć na uwadze, iż w przypadku długiej ekspozycji na promienie słoneczne, nawet przebywanie pod osłoną parasola niesie ryzyko – promienie słoneczne odbijają się bowiem od piasku oraz wody.

Gdy wypoczywacie z dziećmi, osobami starszymi czy zwierzakiem to najlepszą opcją będzie namiot plażowy, który zapewni skuteczną ochronę.

Zakup parasola plażowego na urlopie

W wielu zagranicznych miejscowościach nadmorskich istnieje możliwość skorzystania z hotelowych parasoli i leżaków – zazwyczaj za dodatkową opłatą. Turyści, którzy chcą nieco zaoszczędzić, decydują się na zakup prywatnego parasola i korzystanie z niego w trakcie swojego urlopu. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, pamiętajcie jednak, iż w momencie gdy zdecydujecie się na zabranie go ze sobą do domu, przedmiot ten zostanie potraktowany na lotnisku jako bagaż specjalny i być może będziecie go musieli nadawać w innym miejscu niż tradycyjny bagaż główny.

Na koniec w sumie najważniejsze – to co wybierzecie będzie zależało od tego, gdzie będziecie chcieli używać parasol lub namiot plażowy. Jeżeli planujecie daleką podróż, w tym lotniczą, gdzie każdy kilogram ma znaczenie, to zapewne wybierzecie namiot plażowy – ten łatwiej zmieści się w Waszym bagażu. A jak jedziecie autem i możecie zabrać dużo więcej, to jest opcja, że to parasol znajdzie się w Waszym bagażniku 😉

Wakacje w Bułgarii