Dłuższy spacer w lesie czy wyprawa po górskich szlakach wymaga od nas pewnej uwagi i umiejętności posługiwania się tradycyjną mapą i kompasem. Niestety, dla niektórych będzie to czarna magia. Co wtedy? Z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia i GPS. Zapewne macie taki sprzęt w swoim aucie, obecnie także większość telefonów komórkowych czy tabletów ma wbudowaną nawigację GPS, jednakże my polecamy tradycyjną nawigację dla pieszych. Jak działa nawigacja GPS i kiedy warto ją mieć ze sobą? Dowiecie się tego z naszego najnowszego wpisu.
Nawigacja piesza GPS (mówi się o niej także nawigacja turystyczna) to urządzenie, które jest niezastąpione w czasie pieszych wędrówek, trekkingu, wspinania się na po górach, a także – podczas dłuższych przejażdżek rowerem czy też w trakcie grzybobrania.
Oczywiście, zawsze możecie używać tradycyjnych map, jednakże chyba każdy miał taki przypadek, iż z trudnością mógł odnaleźć się na mapie. Poza tym bywa, iż niektóre rejony, po których spacerujemy nie mają dokładnych map. Stosowanie turystycznego GPS jest zatem nie tylko ogromnym ułatwieniem, ale także zwiększa nasze bezpieczeństwo (i np. w sytuacji awaryjnej umożliwia wzywanie pomocy).
Jak wygląda nawigacja GPS do lasu i nie tylko?
Gdy pierwszy raz spojrzycie na GPS od razu pomyślicie, że sprzęt ten do złudzenia przypomina dawne telefony komórkowe, które były w użyciu jakieś 10 lat temu – sporych rozmiarów ekran i duże klawisze. Dodatkowo aparat GPS jest zazwyczaj wyposażony w niewielką antenkę. Stabilna i nieco toporna obudowa nadaje urządzeniu archaiczny wygląd, jednakże ma to też swoje plusy, o których zaraz opowiemy. Przede wszystkim urządzenie to jest bardziej wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia oraz może pomieścić dużą baterię. Niektórzy producenci wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, którzy nie zawsze mają możliwość i czas na ładowanie baterii proponują inne, bardzo proste rozwiązanie – ładowanie nawigacji zwykłymi bateriami AA. Wystarczy, że zabierzecie ze sobą kilka kompletów i nie musicie się obawiać, że nawigacja w najbardziej nieoczekiwanym momencie będzie rozładowana (np. w trakcie pieszych wycieczek leśnymi szlakami).
Kiedy GPS jest przydatny?
Nawigacja piesza GPS to wspaniały sprzęt dla osób aktywnie spędzających czas w plenerze. Lubicie piesze wędrówki po lesie, nie wyobrażacie sobie weekendu bez rowerowych wypadów po okolicy czy też z chęcią spacerujecie z kijami? Jeśli tak, to zakup GPS dla pieszych będzie doskonałą inwestycją. Mówiąc o odbiornikach GPS jako o urządzeniach, od razu kojarzycie podstawową funkcję tego sprzętu – dzięki niemu nie zgubimy się lub też bez trudu dotrzemy do jakiegoś konkretnego miejsca. Jak najbardziej, jednak GPS ma także inne zadania. Może mierzyć odległość, ilość spalanych przez nas kalorii czy też pokazywać aktualne komunikaty pogodowe.
Nawigacja GPS czy smartfon?
Niektórzy mogą stwierdzić, iż zakup nawigacji turystycznej jest jedynie niepotrzebnym wydatkiem, bo przecież współcześnie każdy smartfon jest wyposażony w GPS, to taka opinia jest nie do końca trafna.
Nawigacje turystyczne możemy używać zarówno w trybie pieszym, jak również w rowerowym, dlatego dobrze sprawdzą się na wycieczkach jako obowiązkowy ekwipunek. Poza wyznaczaniem trasy oraz kierunku, piesze nawigacje mają dodatkowe funkcje, które ułatwia wasze przemieszczanie się w terenie, a których nie posiadają smartfony, np. mogą monitorować naszą aktywność (mierzyć ilość kroków), dowiemy się, w jakim czasie przeszliśmy ten dystans, jaka była średnia prędkość naszej podróży, jak duże były wzniesienia czy droga w dół, itp., a niektóre GPS także będą informować nas o panujących warunkach pogodowych. Warto również zaznaczyć, iż ogromną zaletą poszczególnych modeli jest opcja wysłania sygnału SOS w razie zagrożenia czy zgubienia drogi.
Bateria w GPS jest o wiele bardziej wydajniejsza niż ta wbudowana w telefon czy tablet, dzięki temu bez obaw możemy wyruszyć w drogę, gdyż taka bateria będzie pracować nawet przez kilkanaście godzin.
Nawigacja GPS – jaką wybrać?
Jesteście zdecydowani, iż waszym kolejnym zakupem będzie akurat GPS dla pieszych, niestety nie bardzo orientujecie się, jak wybrać najlepszy model wśród tych dostępnych na rynku.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze nawigacji GPS sprawdźcie następujące informacje:
- Przede wszystkim zorientujcie się, czy wybrane przez was urządzenie jest wodoodporne oraz wstrząsoodporne – dzięki temu niezależnie od warunków pogodowych będziecie mogli z niego korzystać,
- Sprawdźcie również wielkość baterii oraz typ zasilania. Niektóre modele wytrzymują od 3-5 godzin na baterii, inne – nawet do 18 godzin, zatem wybierzcie taką, która będzie dostosowana do waszych potrzeb, aby potem nie okazało się, iż w trakcie długiej wędrówki zostaniecie bez sprzętu, bo wasza bateria będzie rozładowana. Nawigacje różnią się także zasilaniem: mogą być ładowane akumulatorem lub zwykłymi bateriami,
- Dowiedźcie się, jaki typ sygnału dana nawigacja obsługuje – niektóre modele poza sygnałem GPS odbierają także sygnały satelitów GLONASS, dzięki czemu z większą dokładnością podają wasze położenie w terenie,
- Zwróćcie uwagę na jakość wyświetlacza, czy wszystko dobrze widzicie, także w jasnym słońcu czy w zimowym, białym krajobrazie. Pamiętajcie, iż decydując się na kolorowy wyświetlacz musicie się liczyć z większym zużyciem baterii w porównaniu do czarno-białego ekranu,
- Na spokojnie przejrzyjcie sobie poszczególne zakładki w menu, istotne jest, aby obsługa GPS była intuicyjna,
- Dodatkowo na rzecz takiego, a nie innego modelu może przemawiać obecność specjalnych funkcji, np. czujnik spalanych kalorii podczas trasy,
- Dobry GPS turystyczny powinien także zapewniać możliwość zapisywania tras.
Sprawdźcie również, czy w zestawie z nawigacją są także akcesoria służące do wygodnego noszenia- smycze na rękę czy karabińczyki.
Co zrobić, przed wyruszeniem w pieszą trasę z nową nawigacją?
Zanim wyruszycie w swoją pierwszą trasę z GPS koniecznie dokładnie zapoznajcie się z instrukcją obsługi, przeczytajcie wszystkie wskazówki i porady, przed domem czy w pobliskim parku wypróbujcie sobie poszczególne funkcje, tak abyście byli pewni, iż w obcym, nieznanym terenie i w sytuacji stresowej bez trudu dacie sobie radę.
Nawigacja to bardzo użyteczny sprzęt, bo czasem zachwyceni przepięknym krajobrazem nie zwracamy uwagę na drogę, szlak, a wtedy bardzo łatwo możemy się zagubić, z GPS bez trudu odnajdziecie drogę do domu czy schroniska.