Czy istnieje coś bardziej pasjonującego od odkrywania nowego świata, zdobywania trudno dostępnych zakamarków, podziwiania nieznanych dotąd gatunków zwierząt? Miłośnicy nurkowania twierdzą, że NIE. Być może warto sprawdzić czy mają rację i podążyć ich śladami zanurzając się w morskiej głębinie?
Dla wielu nurkowanie jest spełnieniem marzeń o poznaniu fascynującego podwodnego świata.
Można bez obaw stwierdzić, że nurkowie to ludzie uzależnieni od wody, którzy poświęcają swojej pasji każdą wolną chwilę. I tak naprawdę trudno im się dziwić, bo gdy raz się spróbuje tego wodnego szaleństwa, pragnie się odkrywać więcej i więcej.
Nurkowanie jest obecnie bardzo popularne.
Podczas wakacji w tropikach turyści zostają wprost oczarowani malującą się pod powierzchnią wody rzeczywistością. Jednak gdy zostanie podjęta decyzja o rozpoczęciu nurkowania trzeba się do tego procesu bardzo dobrze przygotować.
Pomimo, iż nurkowanie należy do sportów ekstremalnych, to w rzeczywistości jest to bardzo bezpieczny i niezwykle przyjemny sport i tak naprawdę mogą go uprawiać prawie wszyscy. Pod warunkiem, że dopisuje im zdrowie i oczywiście nie boją się wody. Należy jednak pamiętać, że istnieje pewien zasób wiedzy i umiejętności, z którym trzeba się zapoznać aby bezpiecznie nurkować.
Nurkowanie – jak zacząć?
Osoby, które pragną rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem powinny zapisać się na kurs przygotowawczy, w ramach którego zaznajomią się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi fizyki nurkowania, budowy układu oddechowego, układu krążenia. W trakcie kursu nauczą się również opróżniać maskę z wody, robić tak zwane scyzoryki, pływać z zatrzymaniem oddechu, a także asekurować partnera, z którym będą wybierać się na podwodne podboje. Warto pamiętać, że aby być dobrym i opanowanym nurkiem, trzeba nauczyć się prawidłowego oddychania pod wodą i kontrolowania własnego ciała. Osoby po kursie wstępnym z tak zwanym sprzętem ABC – maską, płetwami i fajką będą przygotowane do rozpoczęcia zanurzeń.
I wtedy czas na prawdziwą przygodę… Pierwsze zanurzenie dostarcza naprawdę niezapomnianych wrażeń. Swobodne dryfowanie pod wodą bez konieczności wstrzymywania oddechu oraz możliwość podziwiania przepięknych, niespotykanych na lądzie cudów natury. To idealna okazja by do woli przyglądać się rybom, formacjom skalnym i koralowcom.
Kolejne dni kursu to czas nauki utrzymywania się na stałej głębokości (tak zwana zerowa pływalność), kontrolowania swoich ruchów, utrzymywania prawidłowej pozycji, bycia czujnym i pływania cały czas w pobliżu partnera, z którym się nurkuje.
Kto może nurkować?
Należy pamiętać, że nurkować mogą jedynie osoby przeszkolone, które uzyskały certyfikat nurkowy. Nurkowania nie można uczyć się samemu, jedyna bezpieczna forma nauki to zajęcia z instruktorem. W nurkowaniu wyróżnia się także stopnie oraz specjalizacje. Stopnie nurkowe to podstawowa droga do zdobywania kolejnych uprawnień, specjalizacje rozwijają umiejętności już w konkretnych dziedzinach. Na przykład można zdobyć specjalizację nurkowania w nocy, nurkowania na wrakach, fotografii podwodnej czy w nurkowania w skafandrze suchym.
Po zakończeniu kursu i zdobyciu gruntownej wiedzy można wybrać się na „podwodne wędrówki” i cieszyć się bogactwem przyrody skrywanym pod taflą wody. Zazwyczaj mieszkańcy morza są bardzo ciekawi i chętnie podpływają by przyjrzeć się „przybyłym gościom”. Należy wówczas zachować spokój i pamiętać, że wiele gatunków morskich żyjątek jest jadowitych lub parzących. Na przykład spotkanie z piękną skrzydlicą przypominającą swoim wyglądem tancerkę w cienkim woalu może skończyć się groźnym poparzeniem. Natomiast duże i pozornie groźnie wyglądające ryby napoleony są z reguły bardzo łagodne.
Gdzie najlepiej jechać na nurkowanie?
Morze Czerwone często określane jest miejscem spełniania marzeń o odkrywaniu morskich tajemnic. Szczególnie piękna jest w południowo-wschodnia część półwyspu Synaj, która obfituje w zachwycające miejsca nurkowe oraz dzikie narodowe parki wodne. Najbardziej znane miejscowości, w których znajdują się bazy nurkowe to Dahab i Sharm el Sheikh.
Lecz nie tylko Morze Czerwone urzeka swym podwodnym pięknem. Malownicza tropikalna wyspa Mauritius, położona około 2000 kilometrów od wschodniego wybrzeża Afryki to także doskonałe miejsce do nurkowania. Kusi turkusowymi lagunami, w których ukryte są niezwykłe rafy koralowe. Wyspy otaczają zapierające dech w piersiach formacje skalne i wygasłe wulkany. Najspokojniejsza jest osłonięta od wiatrów zachodnia część Mauritiusa. Aby zachwycić się pięknem podwodnego świata, wystarczy pływać zaledwie kilka metrów od brzegu i być oczywiście wyposażonym w podstawowy sprzęt ABC. Jednak niezapomnianych wrażeń dostarczy tak zwane „właściwe” nurkowanie. Warto pamiętać, że na Mauritiusie znajduje się polska baza nurkowa „ Neptune Diving” w Grand Bay, gdzie można wypożyczyć sprzęt, a nawet odbyć podstawowy kurs nurkowania.
Można nurkować także w zimnych wodach – to zupełnie inne doświadczenie
Krystalicznie czysta woda, o przejrzystości do 15 metrów. Szczupaki, okonie, miętusy, głazy i ogromne, zwalone pnie drzew porośnięte przez podwodną roślinność to tylko niektóre z wodnych atrakcji, którymi mogą poszczycić się Alpejskie Jeziora Australii. Do połowy września temperatura wynosi tu około 20 stopni Celsjusza, a poniżej termokliny, czyli granicy, na której stykają się ciepłe wody powierzchniowe z zimnymi głębinowymi waha się w granicach 8 stopni.
Nurkowanie w chłodnych wodach Morza Północnego to zapewne marzenie wielu osób zakochanych w surowej naturze Norwegii. Dzięki ciepłemu prądowi morskiemu Golfstromowi żyje tu wiele gatunków ryb i warto podkreślić, ze fauna i flora w tych wodach nie jest tak naruszona jak w Morzu Śródziemnym. Jedną z wielu atrakcji dostępnych na tych terenach jest także podziwianie podwodnych lasów brunatnic czy nurkowanie na wrakach statków.
Chorwacja natomiast zachwyca malowniczą architekturą, cieplejszym klimatem, bujną roślinnością i dużą ilością słonecznych dni. By dotrzeć do najpiękniejszych schodzących w głąb morza nawet do 40 metrów, porośniętych miękkimi koralowcami ścianek na nurkowanie wyrusza się łodzią.
Nurkowanie to wyprawa w inny świat. Cichy, spokojny, bezpieczny. To sport, w którym naprawdę można się zakochać. Sport, który stopniowo przeradza się w pasję, sens życia, który sprawia, że z każdym rokiem zaznaczamy na mapie świata kolejne miejsca godne odwiedzenia. Dlatego nie ma na co czekać, warto się przełamać i spróbować, a nam pozostaje życzyć pięknego dna!