O czym pamiętać wynajmując auto za granicą?

O czym pamiętać wynajmując auto za granicą?

Podczas urlopu za granicą może się zdarzyć, iż będziemy chcieli (lub musieli) wynająć auto. W jaki sposób ustrzec się przed dodatkowymi, niespodziewanymi kosztami? W naszym poradniku znajdziecie najważniejsze wskazówki na temat wynajmu pojazdów, dzięki którym nikt was nie naciągnie.

Wakacje w Turcji

1. Bezpośredni wynajem czy też przez pośrednika?
Niezależnie od tego, czy zatrzymaliśmy się w hotelu, prywatnym apartamencie czy też w hostelu mamy do wyboru wynajem bezpośredni auta lub też przez pośrednika. Na czym polegają obie te formy i czym się różnią? Działalność pośredników przypomina popularne wyszukiwarki lotów czy hoteli – na ich stronach można zobaczyć zebrane oferty wszystkich wypożyczalni. W przypadku pośrednika nie mamy pewności co do jakości obsługi, gdyż zależy ona od wypożyczalni. Zaletą korzystania z pośrednika może być niższa (niż w renomowanej firmie wypożyczającej auta) cena. Wypożyczanie bezpośrednie daje nam większą gwarancję co do dostępności pojazdów – znane wypożyczalnie mają większą flotę, więc w sytuacji gdy zarezerwowany dla nas samochód jest zajęty to mogą podstawić inny, podobny. Jeśli odpoczywacie w hotelu, który także udostępnia auta i chcecie na jeden czy dwa dni wypożyczyć samochód, aby zwiedzić okolicę dokładnie przeanalizujcie ceny – często są one znacznie wyższe niż w innych, lokalnych wypożyczalniach.

Majorka – wypożyczalnia OK Rent a Car

2. Wkład własny podczas wynajęcia auta
Pamiętajcie, aby zapytać o 2 istotne kwestie: czy w cenie wynajmu samochodu jest również CDW (collision damage waiver) oraz jaką kwotę będziemy musieli zapłacić w razie ewentualnej szkody. CDW nie do końca jest ubezpieczeniem, ale bardziej rezygnacją firmy z domagania się pełnej wartości przy „kosztownych” zderzeniach typu poważna kolizja. CDW ogranicza kwotę, którą możecie być obciążeni do ok. 500 – 1500 Euro (wysokość zależna od firmy i modelu samochodu).
Kwota obciążenia jest uzależniona najczęściej od klasy pojazdu, który wynajmujemy – informacja ta powinna znajdować się w warunkach wypożyczenia.

3. Rekompensata w razie kradzieży auta
Mówi się, że wypadki chodzą po ludziach, dlatego koniecznie dowiedzcie się, ile zapłacicie w przypadku kradzieży samochodu. Ponownie istotne są 2 rzeczy: czy w cenie wynajmu samochodu jest ubezpieczenie przed kradzieżą (TP – Theft Protection) oraz jaką kwotą zostaniemy obciążeni w przypadku kradzieży.
TP (podobnie jak CDW) ogranicza odpowiedzialność finansową kierowcy do określonej kwoty (zwykle wyższej o ok. 500-1000 Euro niż w przypadku CDW).

4. Zapoznanie się z warunkami umowy
Nawet jeśli pracownik wypożyczalni zaprezentuje wam warunki umowy to i tak przeczytajcie je jeszcze raz, zanim cokolwiek podpiszecie. Jeśli nie jesteście czegoś pewni – pytajcie.

Zwróćcie uwagę przede wszystkim na:
Limit kilometrów – czy w umowie znajduje się jakiś limit kilometrów dziennie, czy też nie ma ograniczeń.
Paliwo – zwykle otrzymujemy auto z pełnym bakiem i w takim stanie powinniśmy pojazd zwrócić. Gdybyśmy o tym zapomnieli, to może czekać na nas przykra niespodzianka, będziemy musieli zapłacić nie tylko za brakujące paliwo, ale także za dodatkową marżę (nawet do 30%!).
Dodatkowe ubezpieczenie – sprawdźmy dokładnie czy nie musimy pokryć kosztów ubezpieczenia, którego tak naprawdę nie potrzebujemy oraz czy kwota za wszystkie ubezpieczenia się zgadza.
Godziny pracy firmy – czasem wypożyczalnie dodatkowo zwiększają kwotę za wypożyczenie pojazdu, jeśli wypożyczamy lub oddajemy go poza godzinami pracy.

Busy na lotnisku na Majorce – tutaj parkują także te doworzące do wypożyczalni aut

5. Zdjęcia przed podpisaniem umowy i przy oddaniu pojazdu.
Dostaliście już kluczyki, aż rwiecie się, aby wyruszyć w nieznane? Stop! Zanim odjedziecie na spokojnie, nawet przez kilka minut, obejrzyjcie cały pojazd (szczególnie przy korzystaniu z usług pośrednika) i zróbcie co najmniej kilka zdjęć. Jeśli zauważyliście jakieś uszkodzenia: karoserii, jak i kół i opon to zgłoście to i sfotografujcie, dzięki czemu macie asa w rękawie podczas ewentualnego sporu z firmą. Podobnie należy zachować się przy oddaniu samochodu. Ustawcie w aparacie datę i godzinę, dzięki czemu nikt nie zarzuci wam oszustwa.

Na koniec – życzymy wam wielu niezapomnianych wrażeń podczas podróży oraz szerokiej drogi!

Wakacje w Bułgarii