O czym pamiętać wynajmując auto za granicą?

O czym pamiętać wynajmując auto za granicą?

Podczas urlopu za granicą może się zdarzyć, iż będziemy chcieli (lub musieli) wynająć auto. W jaki sposób ustrzec się przed dodatkowymi, niespodziewanymi kosztami? W naszym poradniku znajdziecie najważniejsze wskazówki na temat wynajmu pojazdów, dzięki którym nikt was nie naciągnie.

Tanzania, Zanzibar, last minute
Reklama

1. Bezpośredni wynajem czy też przez pośrednika?
Niezależnie od tego, czy zatrzymaliśmy się w hotelu, prywatnym apartamencie czy też w hostelu mamy do wyboru wynajem bezpośredni auta lub też przez pośrednika. Na czym polegają obie te formy i czym się różnią? Działalność pośredników przypomina popularne wyszukiwarki lotów czy hoteli – na ich stronach można zobaczyć zebrane oferty wszystkich wypożyczalni. W przypadku pośrednika nie mamy pewności co do jakości obsługi, gdyż zależy ona od wypożyczalni. Zaletą korzystania z pośrednika może być niższa (niż w renomowanej firmie wypożyczającej auta) cena. Wypożyczanie bezpośrednie daje nam większą gwarancję co do dostępności pojazdów – znane wypożyczalnie mają większą flotę, więc w sytuacji gdy zarezerwowany dla nas samochód jest zajęty to mogą podstawić inny, podobny. Jeśli odpoczywacie w hotelu, który także udostępnia auta i chcecie na jeden czy dwa dni wypożyczyć samochód, aby zwiedzić okolicę dokładnie przeanalizujcie ceny – często są one znacznie wyższe niż w innych, lokalnych wypożyczalniach.

Majorka – wypożyczalnia OK Rent a Car

2. Wkład własny podczas wynajęcia auta
Pamiętajcie, aby zapytać o 2 istotne kwestie: czy w cenie wynajmu samochodu jest również CDW (collision damage waiver) oraz jaką kwotę będziemy musieli zapłacić w razie ewentualnej szkody. CDW nie do końca jest ubezpieczeniem, ale bardziej rezygnacją firmy z domagania się pełnej wartości przy „kosztownych” zderzeniach typu poważna kolizja. CDW ogranicza kwotę, którą możecie być obciążeni do ok. 500 – 1500 Euro (wysokość zależna od firmy i modelu samochodu).
Kwota obciążenia jest uzależniona najczęściej od klasy pojazdu, który wynajmujemy – informacja ta powinna znajdować się w warunkach wypożyczenia.

3. Rekompensata w razie kradzieży auta
Mówi się, że wypadki chodzą po ludziach, dlatego koniecznie dowiedzcie się, ile zapłacicie w przypadku kradzieży samochodu. Ponownie istotne są 2 rzeczy: czy w cenie wynajmu samochodu jest ubezpieczenie przed kradzieżą (TP – Theft Protection) oraz jaką kwotą zostaniemy obciążeni w przypadku kradzieży.
TP (podobnie jak CDW) ogranicza odpowiedzialność finansową kierowcy do określonej kwoty (zwykle wyższej o ok. 500-1000 Euro niż w przypadku CDW).

4. Zapoznanie się z warunkami umowy
Nawet jeśli pracownik wypożyczalni zaprezentuje wam warunki umowy to i tak przeczytajcie je jeszcze raz, zanim cokolwiek podpiszecie. Jeśli nie jesteście czegoś pewni – pytajcie.

Zwróćcie uwagę przede wszystkim na:
Limit kilometrów – czy w umowie znajduje się jakiś limit kilometrów dziennie, czy też nie ma ograniczeń.
Paliwo – zwykle otrzymujemy auto z pełnym bakiem i w takim stanie powinniśmy pojazd zwrócić. Gdybyśmy o tym zapomnieli, to może czekać na nas przykra niespodzianka, będziemy musieli zapłacić nie tylko za brakujące paliwo, ale także za dodatkową marżę (nawet do 30%!).
Dodatkowe ubezpieczenie – sprawdźmy dokładnie czy nie musimy pokryć kosztów ubezpieczenia, którego tak naprawdę nie potrzebujemy oraz czy kwota za wszystkie ubezpieczenia się zgadza.
Godziny pracy firmy – czasem wypożyczalnie dodatkowo zwiększają kwotę za wypożyczenie pojazdu, jeśli wypożyczamy lub oddajemy go poza godzinami pracy.

Busy na lotnisku na Majorce – tutaj parkują także te doworzące do wypożyczalni aut

5. Zdjęcia przed podpisaniem umowy i przy oddaniu pojazdu.
Dostaliście już kluczyki, aż rwiecie się, aby wyruszyć w nieznane? Stop! Zanim odjedziecie na spokojnie, nawet przez kilka minut, obejrzyjcie cały pojazd (szczególnie przy korzystaniu z usług pośrednika) i zróbcie co najmniej kilka zdjęć. Jeśli zauważyliście jakieś uszkodzenia: karoserii, jak i kół i opon to zgłoście to i sfotografujcie, dzięki czemu macie asa w rękawie podczas ewentualnego sporu z firmą. Podobnie należy zachować się przy oddaniu samochodu. Ustawcie w aparacie datę i godzinę, dzięki czemu nikt nie zarzuci wam oszustwa.

Na koniec – życzymy wam wielu niezapomnianych wrażeń podczas podróży oraz szerokiej drogi!

 

Tanzania, Zanzibar, last minute
Reklama