Początek nowego roku szkolnego to dobry moment, aby zacząć planowanie najbliższych ferii zimowych w 2020 roku, choć dla niektórych może się to wydawać zbyt wcześnie, to zapewniamy Was, iż tak jak w przypadku rezerwacji letniego urlopu – im wcześniej, tym lepiej. Jeśli chcecie, aby Wasze pociechy wyjechały na samodzielny zimowy obóz narciarski lub brały udział w zorganizowanym wyjeździe połączonym np. z nauką języka czy kursem tańca to na pewno wśród ofert czołowych polskich touroperatorów znajdziecie ciekawe propozycje kolonii i obozów zimowych dla dzieci i młodzieży.
Szeroki wybór wyjazdów sportowych czy tematycznych może spowodować zamęt w Waszych głowach, dlatego chętnie podpowiemy, czym należy się kierować w trakcie wyboru obozu zimowego i na co zwrócić uwagę. Dzięki naszym wskazówkom wybierzecie najlepszą ofertę!
Czym różnią się kolonie od obozu?
Oba te pojęcia odnoszą się do zorganizowanej formy wypoczynku dzieci i młodzieży, jednakże na czym polega różnica? Kilka czy kilkanaście lat temu miały one jasno sprecyzowany charakter, gdyż w powszechnym przekonaniu obozy były propozycjami dla tzw. małych twardzieli, wyjeżdżających najczęściej pod duże namioty, kiedy to branie prysznica oznaczało kąpiel w pobliskim jeziorze, a kuchnia polowa, w której były przygotowywane posiłki niekoniecznie przypominała tę znaną nam z telewizyjnych programów kulinarnych.
Kolonie zaś były dedykowane dzieciom nieco bardziej wrażliwym, potrzebującym lepszych warunków pobytowych (np. szkoły, internaty, schroniska młodzieżowe, itp.) i innego, bardziej wymagającego programu pobytowego.
Współcześnie taki podział jest nieaktualny, zatarły się bowiem granice między tymi formami wypoczynku. Rzadko który obóz (z wyjątkiem już chyba tylko harcerskich) odbywa się pod namiotami. Najczęściej obozy są zlokalizowane w tych samych lub podobnych stałych bazach, różni je jedynie podział na grupy wiekowe i nasycenie programowe. Kolonie są wyjazdami lżejszymi w formule, zazwyczaj biorą w nich udział młodsi uczestnicy, a opiekę nad nimi sprawują wychowawcy.
Przeczytaj również: Gdzie jechać na narty w Polsce?
Podsumowując, kolonie to raczej wyjazd bardziej spokojny, ogólny, nieukierunkowany, natomiast obóz wiąże się wypoczynkiem wyzwaniowym, z instruktorami i tematycznie wykształconą kadrą, głównym celem takiego wyjazdu jest rozwijanie pasji i zdobycie lub poszerzenie wiedzy na dany temat.
Współczesne obozy przypominają znane nam z amerykańskich filmów camp’y. Obozy letnie czy zimowe kojarzą się zatem raczej z dziećmi starszymi, z samodzielnością, nauką współpracy w grupie, wszechstronnym rozwojem uczestników i potrzebą nowych wyzwań.
Aktywne ferie na stoku – gratka dla młodzieży
Kolonie i obozy zimowe są dla dzieci i młodzieży doskonałą okazją, aby móc potrenować jazdę na nartach lub na desce. Niezmiennie prym wiedzie ta pierwsza dyscyplina, zatem nikogo nie dziwi fakt, iż od lat największą popularnością cieszą się właśnie kolonie i obozy narciarskie. Wykwalifikowani instruktorzy pokażą prawidłowe techniki jazdy na nartach lub na snowboardzie.
Jeśli chcecie, aby Wasze pociechy akurat w taki sposób spędziły czas to zorientujecie się również, jakie aktywności czekają na nie poza szusowaniem na stoku, gdyż w niektórych ośrodkach młodzi sportowcy mogą korzystać także z tras saneczkarskich czy lodowisk lub też w razie niepogody mogą skorzystać z hotelowego krytego basenu lub kortu tenisowego, urozmaicając swoją zimową aktywność. Ponadto, uczestnicy wyjazdu często mogą także brać udział w kuligu czy ognisku połączonym z dyskoteką.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru obozu zimowego?
Zimowisko na stoku to dobre rozwiązanie zarówno dla dzieci, które już jeżdżą na nartach, ale także tych, które jeszcze nie próbowały tego sportu, ale mają na to ogromną ochotę. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze konkretnego obozu zwróćcie uwagę na program na stoku, ilość godzin spędzanych na nauce, grupę wiekową, liczebność grup oraz to, czy zajęcia są cały czas z instruktorem. Dlaczego jest to tak istotne? Jak wiadomo, maluchy stawiające swoje pierwsze kroki na nartach raczej powinny brać udział w wyjeździe, który przewiduje zajęcia trwające nie za długo (np. 3-4 godziny dziennie, a nie 7-8 godzin) i to koniecznie cały czas pod okiem instruktora. Natomiast zajęcia krótsze (np. 1-2 godziny dziennie) mogą być niewystarczające, aby przez 1 turnus ferii nauczyć się jeździć. Mniejsza ilość godzin powinna być traktowana jako rozrywka, urozmaicenie czasu wolnego, a nie faktyczna nauka.
Obóz dla początkujących – jakie musi spełniać wymagania?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, iż maluchy uczące się jeździć na nartach wymagają opieki non stop, najlepiej aby szkolenia trwały przez cały czas pobytu na stoku w małych grupach zajęciowych – najlepiej nieliczących więcej niż 6-8 osób (szczególnie w przypadku dzieci młodszych, do około dziesięciu lat).
W przypadku dzieci początkujących raczej decydujecie się na obozy w Polsce, na stokach z odpowiednimi dla początkujących trasami. Dobrze, aby Wasze pociechy korzystały z małych wyciągów orczykowych na stokach o niewielkim nachyleniu, najlepiej na specjalnie wydzielonych stokach, tzw. oślich łączkach.
A może nauka jazdy na snowboardzie?
Starsze dzieci (powyżej 10 roku życia) i młodzież mogą spróbować swoich sił na desce snowboardowej.
Warto pamiętać, iż w przypadku drobniejszych maluchów lepiej rok czy dwa lata poczekać, gdyż opanowanie deski wymaga większej siły i kondycji niż narty, które są przeznaczone już dla maluchów od czwartego roku życia.
Dość częstym zjawiskiem jest „przesiadanie się” z nart na snowboard – dziecko nauczyło się i jeździło kilka lat na nartach, jednak z czasem postanowiło spróbować czegoś nowego i wtedy nauka idzie znacznie lepiej niż osobie nigdy na nartach niejeżdżącej.
Obozy zimowe dla zaawansowanych narciarzy
Jeśli chcecie zapisać na zimowisko dobrze jeżdżące dziecko, to raczej skupcie się na ofercie bazującej na doszkalaniu, może z wykorzystaniem snow-parków, z długimi trasami zjazdowymi i dobrymi wyciągami. Nastolatki powyżej 12 lat będą zachwycone perspektywą większej liczby godzin na stoku (np. dwa razy dziennie po 4 godziny lub raz dziennie 6-7 godzin) oraz “czasie wolnym” na stoku, kiedy to będą mogły same lub z kolegami poszusować na wyznaczonych trasach, a nie tylko uczyć się z instruktorem. Dla nich też odpowiednie będą wyjazdy zimowe organizowane w Czechach, na Słowacji lub – najlepiej – w Alpach.
Wiek uczestników wyjazdu zimowego ma znaczenie
Koniecznie dowiedźcie się, jaki jest przedział wiekowy w danej grupie, gdyż grupa wyjazdowa nie powinna być młodsza i starsza od naszego dziecka, więcej niż 2 lata, jest to oczywiste, gdyż 14-latek ma inną kondycję i możliwości fizyczne niż 9-latek. Im więcej szans na zawężenie wiekowe takiej grupy, tym lepiej.
Przeczytaj również: Jak przygotować się do wyjazdu dziecka na obóz?
Obozy zimowe poszerzające wiedzę
Zimowisko nie musi oznaczać wyłącznie wyjazdu na narty, bowiem wśród ofert możemy także znaleźć propozycje odpoczynku na świeżym powietrzu (spacery, zajęcia rekreacyjne) połączonego z np. popołudniowymi warsztatami twórczymi poświęconymi jednej dziedzinie sztuki (np. taniec, teatr, muzyka). Zimową ofertę kolonii i obozów niektórzy organizatorzy uzupełniają o dodatkowe obozy przygodowe – z elementami survivalu, z zimową odmianą paintballu, z nauką jeździectwa, itp.
W tym przypadku starajcie się dobierać programy tematyczne zgodnie z faktycznymi zainteresowaniami dziecka, a nie Waszymi! Spokojnie przedyskutujcie to z nim, zanim podejmiecie finalną decyzję. Niestety, niektórzy wciąż chcą, niemal na siłę, spełniać swoje własne marzenia z dzieciństwa. Oczywiście z czasem Wasza pociecha będzie chciała mieć coraz większy wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji i musicie to zaakceptować. Nastolatki powyżej 14-15 lat w zasadzie obozy wybierają sobie same, a rodzic – chcąc nie chcąc, tylko zatwierdza ich wybór lub doradza.
Miejsce wypoczynku – daleko czy blisko od domu?
Z rozwagą wybierzcie również miejsce wypoczynku. Weźcie pod uwagę odległość od domu oraz Waszą ewentualną chęć, czy konieczność odwiedzin – jeśli Wasza pociecha po raz pierwszy wyjeżdża sama to może istnieć taka potrzeba. Wszystko to, wbrew pozorom może mieć wpływ na zadowolenie dziecka z wypoczynku i Wasze dobre, związane z tym samopoczucie.
Wyjazdy narciarskiej i snowboardowe są najczęściej organizowane w Tatrach, wymarzone warunki do uprawiania zimowych sportów można znaleźć w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej i Bukowinie Tatrzańskiej, ale nie tylko, bowiem białe szaleństwo czeka na pociechy wypoczywające w Karkonoszach i Sudetach. Zagraniczne obozy sportowe mają miejsce np. w czeskich Karpatach i Karkonoszach, ale także na Słowacji, gdzie również panują świetne warunki do uprawiania narciarstwa. Bardziej zaawansowani narciarze mogą wyjechać do Austrii, Włoch i Francji, by oddać się zimowemu szaleństwu w pięknych Alpach.
O czym należy pamiętać przed podjęciem ostatecznej decyzji?
Najważniejsze, abyście dokładnie zapoznali się z programem i specyfiką wyjazdu i jak najlepiej dobrali wypoczynek do potrzeb dziecka. Zadowolenie dziecka gwarantuje, iż maluch wróci wypoczęty, z nowymi doświadczeniami i wrażeniami. Ponadto, ważne, aby wyjazd był bezpieczny, dlatego koniecznie przeanalizujcie punkty, o których chcemy wspomnieć poniżej:
- skrupulatnie przejrzyjcie stronę biura oraz poczytajcie zamieszczone na niej informacje – czy są na bieżąco aktualizowane oraz czy firma udostępnia pełne dane – nazwa, dane kontaktowe organizatora, łącznie z adresem fizycznym siedziby, nr kont bankowych, nr lub skanem aktualnej polisy ubezpieczeniowe, w ten sposób łatwo możecie ją zweryfikować pod kątem prawdziwości,
- czy dana firma organizuje również inne imprezy dla dzieci: typu zielone szkoły, kolonie letnie, wyjazdy i wycieczki szkolne, dzięki temu będziecie wiedzieć, iż nie jest to jedynie wydmuszka sezonowa,
- zobaczcie, czy przypadkiem na stronie jest dostępna pełna oferta łącznie z wyszczególnionymi programami i turnusami, opisami i zdjęciami (filmami) miejsc, obiektów noclegowych – jak wiadomo w przypadku zakupu usług turystycznych walory estetyczne mają także ogromne znaczenie,
- czy firma umożliwia oglądanie zdjęć lub/i filmy video z trwających obozów i kolonii, np. na portalach społecznościowych, dzięki temu będziecie spokojniejsi i pewni, iż dziecku nie dzieje się krzywda,
- co więcej – kanały społecznościowe i fora mogą być dla Was pomocnym źródłem informacji na temat jakości usług,
- dowiedzcie się również czy zaprezentowana oferta biura jest sprzedawana wyłącznie przez samego organizatora, czy może także w systemie agencyjnym na terenie całego kraju – zdarza się, iż nieuczciwe firmy nie inwestują w systemy rezerwacyjne i nie udostępniają swojej oferty w szerokiej sprzedaży,
- istotne jest również jak szybko i jak wyczerpująco biuro odpowiada na pytania dotyczące oferty telefonicznie i mailowo; czy jesteście traktowani z należytym szacukiem i cierpliwością,
- przeanalizujcie także, czy zaproponowana oferta obejmuje całkowitą cenę za imprezę oraz czy widoczna jest kwota za ewentualne elementy dodatkowe (atrakcje fakultatywne typu kulig, wycieczka do lokalnych zabytków czy parków rozrywki, transport, itp.),
- czy i kiedy otrzymacie bezpośredni kontakt do kierownika kolonii, wychowawców, opiekuna w czasie transportu; kontakt i adres do samego ośrodka pobytowego,
- jedna z najważniejszych kwestii to informacje dotyczące opieki medycznej i zakresu ubezpieczenia (czy dziecko jest dodatkowo ubezpieczone od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz – w przypadku wypoczynku zagranicznego – czy posiada ubezpieczenie kosztów leczenia).
Nie zapomnijcie również zapytać, kiedy potwierdzana jest ostatecznie data impreza – czasami w przypadku niewystarczającego zainteresowania i braku minimalnej liczby uczestników biura mogą anulować wyjazd.
Na zakończenie pragniemy jedynie dodać, iż wybór organizatorów i ofert zimowych wyjazdów jest tak duży, iż z pewnością znajdziecie propozycję idealnie pasującą do Waszych potrzeb, czego serdecznie Wam życzymy!