Parking przy lotnisku - jaki wybrać i gdzie?

Parking przy lotnisku - jaki wybrać i gdzie?

Zanim wybierzemy się na zasłużony, długo wyczekiwany urlop musimy pomyśleć o wielu kwestiach, w tym o transporcie na lotnisko. Do wyboru mamy różne możliwości: komunikację miejską (np. na lotnisko Kraków Balice kursuje autobus i szybka kolejka miejska, na lotnisko w Katowicach –Pyrzowice również linia autobusowa, oraz pomiędzy tymi lotniskami jest także połączenie minibusami), taxi, podwózkę przez znajomych/ rodzinę lub też transport własnym pojazdem i zostawienie go na parkingu na lotnisku.

Wakacje w Turcji
fot. Kraków – Balice – pociąg z centrum miasta

My jesteśmy zdecydowanymi zwolennikami tej ostatniej opcji, gdyż nie jesteśmy ograniczeni rozkładem jazdy autobusu, nie musimy tracić majątku na taxi oraz prosić się i pytać znajomych, tym bardziej jeśli lot odbywa się o niecodziennej porze (późno w nocy, wcześnie z rana).

Jak dobrze wybrać parking przy lotnisku? Na co zwracać szczególną uwagę, żeby przyjazd na parking był początkiem udanej podróży, a po powrocie z wakacji nie spotkała nas przykra niespodzianka? Jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając parking i czy faktycznie opłaca się kierować wyłącznie niską cenę? Na te pytania odpowiemy w naszym poradniku.

Lepiej wybrać parking bliżej, czy też dalej lotniska?

Gdy wcześniej nie dokonaliśmy rezerwacji miejsca postojowego na czas naszego urlopu to zawsze możemy w tym samym dniu podjechać na dowolnie wybrany parking w okolicy lotniska. Jest to rozwiązanie dość ryzykowne, gdyż nie mamy pewności, iż akurat będą miejsca i czy będą dostępne pojazdy transferowe dowożące nas z parkingu na lotnisko. Naszym zdaniem najlepiej z wyprzedzeniem przejrzeć oferty kilku parkingów – tych bliżej oraz dalej położonych i porównać nie tylko ceny, ale np. czy odległość od lotniska jest liczona w linii prostej czy nie, jak również sprawdźmy czy do naszej dyspozycji w obie strony będzie dostępny bus, który przetransportuje nas na ostatnim odcinku trasy. Wiadomo, iż ceny na parkingach położonych bliżej lotniska będą znacznie wyższe niż tych dalej usytuowanych. Ponadto, te tuż przy lotnisku zazwyczaj są samoobsługowe i bez ubezpieczenia. Dlatego w przypadku jakichkolwiek szkód parkingowych czy też kradzieży, koszty napraw musimy ponosić samodzielnie.

Innym rozwiązaniem są profesjonalne parkingi zlokalizowane nieco dalej, ale obsługiwane przez busy transferowe. Niektóre z nich dają nam możliwość skorzystania z bezpłatnego wifi, wc czy kabli do uruchomienia pojazdu po dłuższym postoju, parkujące pojazdy mogą być także ubezpieczone w razie kradzieży czy też jakichkolwiek szkód (np. zarysowania).

Trzecia możliwość to prywatne lub przydomowe parkingi, kuszące nas najniższą ceną, jednakże ich wadą może być np. dowóz w określonych godzinach lub też brak dodatkowych usług (np. brak ubezpieczenia, ochrony samochodu), mało miejsc parkingowych.

Jeśli wybieramy się w podróż bez nawigacji postarajmy się wybrać taki parking, na który dojazd nie sprawi nam większych problemów (najlepiej przy głównej trasie).

Ilość parkingowych aut transferowych z i na lotnisko

Jeśli rozważamy wybór większego parkingu lub też dalej położonego (ponad 400 aut lub ponad 3 km) to koniecznie należy dowiedzieć się, ile aut kursuje pomiędzy lotniskiem a parkingiem. Jest to o tyle ważne, iż jedno auto może znacznie wydłużyć czas transferu (musimy liczyć się z dłuższym oczekiwaniem na powrót pojazdu, gdyby dodatkowo okazało się, iż w tym samym czasie mają zostać odebrani inni turyści z lotniska). Ilość aut transferowych pozwoli nam dokładnie oszacować potrzebny czas, aby punktualnie dotrzeć na lotnisko.

Transfer to usługa, dzięki której nie musimy dodatkowo wynajmować taksówki i na nią czekać – wszystko mamy zorganizowane z jednego miejsca i to w dodatku za darmo! Pamiętajcie, aby mieć ze sobą zapisany numer telefonu do obsługi parkingu, gdyż dzięki temu będziecie mogli wezwać kierowcę po przylocie. Spacer z ciężką walizką nawet na pobliski parking w niepogodzie, śniegu czy mrozie to żadna przyjemność.

Jak korzystamy z parkingu przy lotnisku i po przylocie odbiera nas transfer, to zawsze musimy dać znać dopiero po odebraniu bagażu (na ten bowiem może być różny czas oczekiwania), ponieważ busy transferowe mają ograniczone co do czasu postoju miejsca gdzie można się zatrzymać w celu wysadzenia, czy w tym przypadku odebrania podróżnych.

Atrakcyjna cena, a jakość usług parkingowych

Cena dla wielu osób to podstawowe kryterium wyboru, jednakże zazwyczaj co tanie, to drogie. Dokładnie sprawdźmy, co zawiera dana kwota, czy mamy zagwarantowany transfer, czy pojazd będzie monitorowany oraz ubezpieczony. Istotny jest także np. stan nawierzchni parkingu, abyśmy przy wyjeździe z prywatnej posesji przeznaczonej do tego celu nie napotkali trudności np. w postaci nieodśnieżonej, zapadającej się drogi. Czasami warto dopłacić kilka złotych, aby nie martwić się o auto i zostać miło obsłużonym przez obsługę parkingu.

Upewnijcie się również, czy cena parkingu uwzględnia wjazd na teren terminalu (wiele parkingów oferuje darmowy transfer pod bramę terminala, ale pobiera dodatkową opłatę za wjazd na teren lotniska).

Całodobowy monitoring, ubezpieczenie parkingu – to podstawa

Pragniecie, aby wasz pojazd był bezpieczny, pewny? Koniecznie wybierzcie parking z ochroną, tym bardziej jeśli nie macie wykupionego ubezpieczenia AC. W przypadku jakiejkolwiek szkody otrzymacie odszkodowanie. Monitoring skutecznie odstrasza wandali i złodziei, a wy możecie spokojnie odpoczywać i cieszyć się wymarzonymi wakacjami. Dobrze, aby parking był również oświetlony i ogrodzony.

Poczta pantoflowa oraz rekomendacje w internecie to dobra podpowiedź co do jakości parkingu

Pierwszy raz jedziecie swoim autem i nie wiecie, gdzie zostawić pojazd? Popytajcie znajomych i krewnych, którzy często podróżują, może akurat mają sprawdzone miejsce. W przeciwnym razie pozostaje wam zdać się na opinie innych podróżnych, które są zamieszczane w internecie.

Niektórzy touroperatorzy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, chętnie np. w ramach podziękowania za dokonanie wczesnej rezerwacji dodają do swoich ofert parking gratis lub za połowę ceny. Zanim jednak podejmiecie ostateczną decyzję (w przypadku parkingu płatnego z polecenia biura) sprawdźcie, czy faktycznie ten bardzo korzystny rabat nie jest pustym frazesem, a koszty nie są znacznie wyższe niż u konkurencji.

Miejsce parkingowe, wiata a może garaż? Gdzie zostawić auto przy lotnisku?

W naszym przypadku staramy się wybierać te miejsca parkingowe, gdzie możemy skorzystać z garażu, zawsze w miejscu gdzie parkowane pojazdy są ubezpieczone. Cena może i nieco wyższa ale z pewnością większe bezpieczeństwo, a w zimie czy w trakcie upalnego lata, zupełnie inny komfort co do wsiadania do auta, które stało w garażu. Totalne minimum, to dla nas wiata – dzięki temu nawet w śnieżne czy upalne dni, choć trochę wasze auto będzie zabezpieczone.

Parkowanie pod chmurką, to naprawdę ostateczność – całe auto zakurzone lub zasypane śniegiem, do tego w lecie nagrzane jak dobrej klasy piekarnik, że może nawet być problem aby do niego wejść np. z dziećmi. Tą opcję odradzamy.

Na zakończenie pragniemy się również podzielić naszym sprawdzonym sposobem, który ułatwia transfer. Jeśli podróżujecie z rodziną, a parking jest tuż przy lotnisku to warto podjechać na terminal, wyładować walizki i następnie podjechać na parking. Od razu uprzedzamy, iż na niektórych lotniska także za sam wjazd i wyjazd trzeba uiścić opłatę jak za całą godzinę parkowania.

Wakacje w Bułgarii