Pierwszy lot z niemowlakiem - co warto wiedzieć, jak się przygotować?

Pierwszy lot z niemowlakiem - co warto wiedzieć, jak się przygotować?

Pierwszy lot samolotem to dla wielu osób dość stresujące wydarzenie, a jeżeli mówimy o pierwszej podróży podniebnej z niemowlakiem, to ten stres jest jeszcze większy. Pamiętamy jak, jako młodzi rodzice, sami się stresowaliśmy przed taką podróżą. Dlatego postanowiliśmy Wam podpowiedzieć jak do takiego pierwszego lotu się przygotować, co zabrać, jak odbyć taką podróż.

Wakacje w Turcji

Czy lecieć samolotem z niemowlakiem?

Od odpowiedzi na to pytanie najlepiej zacząć.

Naszym zdaniem lot z dzieckiem poniżej 6 miesiąca życie, to zdecydowanie za wcześnie. Do tego czasu dziecko najintensywniej buduje odporność, lubi mieć spokój, małą zmienność otoczenia. To też jest czas, kiedy nasza pociecha kompletnie nic nie będzie mieć z takiego wyjazdu, poza tym, że z pewnością nieco się zmęczy.

Pamiętajcie, że w trakcie podróży lotniczej dziecko narażone jest kontakt z dużą ilością zagrożeń – wirusy, bakterie, zmiany temperatur. W samolocie na przykład przez całą podróż wszyscy (w tym mały pasażer) oddychają tym samym powietrzem.

Jeżeli jednak jesteście zdecydowani zabrać do samolotu swojego maluszka, to warto się do tego odpowiednio przygotować, tak aby to było maksymalnie komfortowe przeżycie dla dziecka i dla Was.

Przeczytaj również: Gdzie z niemowlakiem na wakacje?

Na pierwszy lot zdecydowanie zachęcamy do wybrania (jeżeli macie taką możliwość) krótszych odległości, takich na maksymalnie 2-3 godziny lotu. Nigdy nie wiadomo jak mały pasażer będzie się zachowywał.

Gdzie z niemowlakiem na wakacje? (kliknij w zdjęcie i dowiedz się więcej)

Lot samolotem zaczyna się znacznie wcześniej, bo jeszcze w domu

Sam lot to jedno, ale może nawet ważniejsze jest przygotowanie się odpowiednio do takiej podróży. Przed wylotem koniecznie musicie wiedzieć jakiej wielkości bagaż Wam przysługuje (w lotach czarterowych jest dużo większa swoboda, niż w tanich liniach lotniczych, gdzie kwestie bagażu są bardzo restrykcyjnie określone i pilnowane, a każde odstępstwa prowadzą do dodatkowych opłat).

Długi lot z dziećmi – rady

Wiedząc gdzie konkretnie lecicie, koniecznie poczytajcie o warunkach pogodowych w danym terminie, występowaniu zagrożeń chorobowych, czy też np. komarach. Wszystko to sprawi, że ponad standardowo obowiązkowe rzeczy będziecie na przykład potrzebować kremów z mocnym filtrem, środków przeciw komarom, odpowiednio dobranych ubranek.

Przeczytaj również: Długi lot z dzieckiem – jak sobie radzić?

Koniecznie też sprawdźcie, czy w danym locie są dostępne kołyski dla dzieci (są one zawieszane na ściankach działowych przed fotelami). Jest ich zazwyczaj (jeżeli są) ograniczona ilość i trzeba je sobie zarezerwować.

Łóżeczko w samolocie – bassinet – koniecznie rezerwuj wcześniej

Jaki bagaż podręczny przyda się nam w trakcie podróży lotniczej z niemowlakiem

Z pewnością w pierwszej kolejności powinniście się skupić na bagażu podręcznym, w którym będziecie mieć niezbędne rzeczy na czas całej podróży (także oczekiwania na lotnisku, transfery na i z lotniska). Bagaż podręczny, w tym przypadku najwygodniej – funkcjonalna, z dużą ilością przegródek torba.

Możecie w tym celu użyć np. torby, którą kupiliście razem z wózkiem, gdzie spokojnie mieszczą się najważniejsze akcesoria lub jakiejkolwiek innej, którą łatwo będziecie mogli ze sobą nosić i będzie na tyle pojemna, że spakujecie to co trzeba.

Przed pakowaniem warto zapoznać się z tym co możecie zabrać do samolotu.

Jak wiecie jest bardzo wiele ograniczeń co do tego, co można zabierać na pokład – szczególnie co do przedmiotów uznawanych jako niebezpieczne, np. napoje. Chociaż podróżując z niemowlakiem będziecie mogli zabrać więcej wody niż standardowo (np. butelka 1 litr nie powinna być żadnym problemem), wolno też zabrać niezbędne pożywienie oraz wszelkie leki niezbędne dla zdrowia dziecka (jeżeli macie takie, które Wasz niemowlak musi zażywać regularnie, to lepiej je spakować do bagażu zabieranego do samolotu, niż w przypadku zagubienia bagażu głównego mieć później problem). Pamiętajcie jednak, iż przy lekach w płynie w opakowaniu powyżej 100 ml konieczne będzie zaświadczenie lekarskie, o konieczności zażywania danego specyfiku przez dziecko.

Co można zabrać do samolotu – np. jakie płyny w bagażu podręcznym?

Z pewnością do bagażu podręcznego nie będziecie mogli zabrać zbyt wielu płynnych kosmetyków. Ograniczenie podstawowe to opakowania maks. 100 ml, a łączna ilość płynów (także płynnych kremów), to 1 litr. Nie wliczając w to wody, kiedy podróżujecie z tak małym dzieckiem.

Przeczytaj również: Co można, a czego nie można zabierać do samolotu?

Koniecznie odpowiednio wcześnie zacznijcie tworzyć listę najważniejszych rzeczy, których nie możecie zapomnieć. Taka lista uzupełniana przez kilka dni przed planowanym wylotem, to także duża pomoc w trakcie pakowania.

Jaki bagaż główny będzie najlepszy na podróż z bardzo małym dzieckiem?

W tym przypadku najlepszą odpowiedzią będzie – taki duży, jak tylko to możliwe. Jak sami doświadczyliśmy, lista rzeczy, które dobrze jest zabrać podróżując z niemowlakiem, jest naprawdę spora. Oczywiście jeżeli lecicie do bardziej cywilizowanych miejsc, to tych rzeczy można zabrać mniej. Warto jednak dodać, iż lecąc nawet na wakacje w Europie, w turystyczne regiony, to często nawet lepiej zabrać coś ze sobą, niż później starać się to kupić na miejscu – raz, że może być znacznie drożej, a dwa – nie zawsze to będzie dokładnie to samo, a to już może być problem.

Dla nas najlepiej sprawdzały się duże, twarde walizki, o pojemności minimum 80 litrów.

Duże i pakowane walizki to podstawa w podróży z małymi dziećmi

Lista najbardziej potrzebnych rzeczy do zabrania w podróż samolotem z niemowlakiem

Bazując na naszych doświadczeniach oraz wieloletnich obserwacjach młodych rodziców, poniżej przedstawiamy Wam listę najważniejszych pozycji, które dobrze jest zabrać do samolotu lecąc z niemowlakiem:

  • ubranka oraz co najmniej 2 zapasowe komplety,
  • czapeczka,
  • kocyk (pamiętajcie, że w samolocie, jest chłodno),
  • mokre chusteczki (z odpowiednim zapasem),
  • nakładki materiałowe na przewijak (można na przykład takie kupić w Rossmannie),
  • smoczek (a najlepiej 2 i idealnie aby mieć „zapinkę z łańcuszkiem” która zabezpiecza smoczek przed zgubieniem),
  • butelka do picia (jeżeli dziecko pije już sztuczne mleczko, to dodatkowa buteleczka na mleko),
  • pieluszki (z odpowiednim zapasem – zarówno na czas oczekiwania na lotnisku, czas lotu – koniecznie 2 razy więcej niż wynika z czasu podróży. Zawsze może się zdarzyć opóźnienie lotu, nasze dziecko może inaczej „reagować” w czasie wyjazdu),
  • woda,
  • mleko – jeżeli Wasz dzieciak pije mleko modyfikowane,
  • słoiczki z jedzeniem – jeżeli takowe już mu podajecie,
  • wózek – wprawdzie dla niemowlaka najlepiej mieć gondolkę, ale może się sprawdzić także wózek „parasolka”, ale taka, która koniecznie musi się rozkładać co najmniej prawie na płasko (my polecamy Peg-Perego Si),
  • na koniec, aczkolwiek równie ważne, jakieś ulubione zabawki – np. grzechotki.

A dla rodziców – bardzo, ale to bardzo przydatne jest nosidełko na ramiączkach! Polecamy.

Peg Perego Si – ten wózek szczególnie polecamy na wakacje z małym dzieckiem – podróż samolotem

Przeczytaj również: Czy do samolotu można zabrać wózek?

A co zabrać dla dziecka w bagażu głównym?

Z pewnością to zależy od miejsca, do którego się wybieracie – mamy na myśli tutaj rodzaj i ilość ubranek.
Natomiast co to koniecznie powinniście ze sobą dodatkowo zabrać to wszelkiego rodzaju kosmetyki, zapas pieluszek, mleka (o ile tak jak wspomnieliśmy, już je mleko zmodyfikowane).

Bardzo dobrze jest mieć także zestaw najważniejszych leków na tzw. wszelki wypadek – mamy tutaj na myśli wszelkie leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na biegunkę, kremy na uczulenia. Warto również zabrać takie akcesoria, które są przydatne przy pielęgnacji niemowlaka tj. szczoteczkę do włosów, patyczki kosmetyczne, kremy przeciw odparzeniom, kremy nawilżające.

Starty i lądowania to najtrudniejsza część podróży dla niemowlaka

Niestety początek i koniec lotu, to zdecydowanie dla naszego małego dziecka najtrudniejsze etapy podróży lotniczej. Wiąże się to z zatykaniem uszu, przez zmianę ciśnień. Starsze dzieci i dorośli łatwo wyrównują ciśnienie w uszach poprzez ziewanie, przełykanie śliny lub picie napojów.

W przypadku niemowlaków to właśnie podawanie napojów może uchronić małego pasażera przed dużym bólem uszu, a tym samym przed płaczem, który nie tylko Wam może zepsuć podróż.

Przeczytaj również: Zatkane uszy w trakcie lotu – starty i lądowania – jak sobie radzić?

Mały pasażer, do 2 roku życia nie ma swojego miejsca

Niemowlak w trakcie lotu będzie musiał być przypięty do Was odpowiednim, dodatkowym pasem
Pas dla małych dzieci otrzymacie od obsługi i będziecie musieli go sobie przypiąć do Waszego, a następnie zapiąć maluszka. Jest to niezbędne, tak aby Wasza dziecko było bezpieczne w trakcie lotu (chodzi głównie o nieprzewidziane turbulencje).

Oczywiście podróż z niemowlakiem nie jest wcale taka trudna, jak można sądzić. Ważne jednak aby być do niej dobrze przygotowanym i świadomie podróżować.

Dodajmy, iż na szczęście sporo małych dzieci śpi w trakcie lotu, czego i Wam życzymy!

Wakacje w Bułgarii