Ciepłe, słoneczne dni sprawiają, że chętniej spędzamy czas nad wodą, która przynosi orzeźwiający chłód. Jednym ze sportów, który z roku na rok przyciąga coraz więcej osób jest kajakarstwo. Spływy kajakowe pozwalają nam na przeżycie niezapomnianych emocji i dostarcza sporego zastrzyku adrenaliny. Spływy kajakowe, jeśli wybierzemy dość wymagającą trasę mogą być ekstremalnym doznaniem, zarezerwowanym wyłącznie dla doświadczonych miłośników tego sportu. Dlatego tez aby nasz urlop z kajakiem był miłym doświadczeniem (może w najbliższe wakacje?) koniecznie dobrze powinniście się do niego przygotować.
Jak przygotować się na pierwszy spływ kajakowy? O czym muszą wiedzieć początkujący?
Pierwsze kroki
Mówi się, iż liczy się pierwsze wrażenie i to stwierdzenie także doskonale sprawdzi się w kontekście kajakarstwa. Od naszej pierwszej przygody zależy, czy będziemy chcieli kontynuować uprawianie tego sportu – zafascynowani bliskością przyrody, czy też wrócimy zmęczeni, zniechęceni i przemoczeni z bólem mięśni. Nasz sukces zależy nie tylko od czynników zewnętrznych – pogody, ale przede wszystkim od przygotowania: odpowiedniego sprzętu, wyposażenia oraz doświadczenia (opanowania umiejętności wiosłowania czy zachowania się podczas wywrotki).
Osoby zainteresowane kajakarstwem powinny rozejrzeć się za ofertami skierowanymi do początkujących sportowców. W ten sposób można sprawdzić swoje zdolności oraz przekonać się na własnej skórze, czy jest to akurat sport dla nas. Dobrym rozwiązaniem będzie jednodniowy spływ lub weekendowy, który będzie odbywał się pod okiem profesjonalnych instruktorów. Wiadomo, iż taki trening nie będzie wystarczający, aby samodzielnie pokonywać niebezpieczne odcinki, ale pozwoli na poznać terminologię branżową, technikę pływania.
Jeśli chcemy płynąć w większej grupie, to pamiętajmy, aby wybrać trasę spływu dopasowaną do umiejętności uczestników. Dla osób początkujących powinniśmy wybrać krótki odcinek łatwej, nizinnej rzeki. W przeciwnym razie, gdy rzeka będzie zbyt trudna, z przeszkodami i silnym nurtem, wymagająca nieustannego wiosłowania, możemy spotkać się ze zniechęceniem i frustracją wynikającą z nieprzyzwyczajenia do takiej aktywności fizycznej, co będzie skutkować negatywnym, pierwszym wrażeniem w zetknięciu się z tym sportem.
Przed wyjazdem na spłwy zbierz wcześniej możliwie dużo informacji na temat planowanej trasy spływy kajakowego
Dokładnie zapoznajmy się z opisem wybranej przez nas trasy. W tym celu możemy przed spływem zaopatrzyć się w przewodnik lub mapę ewentualnie poszukać informacji w internecie (np. na forach kajakarskich takich jak: kajak.org.pl). Pomocni mogą okazać się także pracownicy wypożyczalni kajaków, z której usług korzystamy. Gdy jesteśmy uczestnikami zorganizowanego spływu to instruktorzy powinni przekazać nam niezbędne informacje podczas odprawy. Nigdy nie lekceważmy informacji na temat przenosek, młynów, jazów i innych budowli wodnych – są to często miejsca trudne, niebezpieczne lub które uniemożliwiają dalsze pływanie. Przecenienie swoich umiejętności i brawura mogą nas kosztować utratę zdrowia, a nawet w ekstremalnej sytuacji – życia. Jak wiemy, z wodą nie ma żartów!
Co zabrać i jak przewozić?
Przed wycieczką na spływ koniecznie sprawdzamy prognozę pogody, aby wiedzieć, co zabrać ze sobą, jakie ubrania będą nam potrzebne. W plecaku powinna znaleźć się kurtka przeciwdeszczowa – nawet jeśli pogoda ma być ciepła i słoneczna. Pamiętajmy, aby przygotować do zabrania wyłącznie ciepłe i co ważne – sztuczne ubrania – ubrania naturalne wchłaniają wodę i trudno jest je potem wysuszyć. Ubrania na zmianę, gdybyśmy zaliczyli wywrotkę muszą być szczelnie zapakowane w wodoodpornym worku. Telefon, klucze czy inne rzeczy warto także zapakować w taki mniejszy woreczek lub zostawić na brzegu.
Spożywanie alkoholu wzbronione!
Pod żadnym pozorem nie sięgajmy po alkohol. Choć złoty napój przynosi błogie orzeźwienie to warto mieć na uwadze fakt, iż pływanie kajakiem pod wpływem alkoholu jest prawnie wzbronione! Takie zachowanie jest wysoce nieodpowiedzialne i może zakończyć się tragedią. Alkohol opóźnia naszą reakcję, niejako rozleniwia, co może stanowić spore zagrożenie na wodzie. Ponadto, w chłodniejsze dni procenty tylko na początku przyjemnie rozgrzewają, a z czasem przyspieszają ochłodzenie organizmu.
Wszystkim rozpoczynającym swoją przygodę z kajakami życzymy wielu wrażeń i bezpiecznych spływów!